SON DAKİKA

"Cumhurbaşkanımızın bizlere desteği çok"

A- A+

Malaya Büyükşehir Belediyesi, Turgut Özal Üniversitesi ve Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Muhtar Akademisi’ne katılan muhtarlar için Nikâh Sarayında bir program düzenlendi.

Malaya Büyükşehir Belediyesi ile Turgut Özal Üniversitesi ve Kent Konseyi işbirliğinde Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi Konferans Salonunda iki gün süren ‘Muhtar Akademisi’ 15 Mart Salı günü Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirilen sertifika töreniyle sona erdi.

İki gün süren akademi programı çerçevesinde muhtarlara; Muhtarlık Mevzuatı, Büyükşehir Belediye Kanunu, Belediye Kanunu, Muhtarlık ve Halka İlişkiler, Muhtarlık Tarihi, Muhtarlık ve Medya Okur Yazarlığı konusunda muhtarların yerel yönetimlerle ve halkla olan diyaloglarını daha da geliştirmek için eğitimler verildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kadim coğrafyamızda geçmiş bin yılın üzerindeki sürecimizi gelecek bin yıllarla taçlandırmak istiyoruz. Coğrafyamız kutsal bir coğrafyadır. Cennet vatanımızın mahallelerinde bizler görev almışız, seçilen kişiler hüviyetine bürünmüşüz. Dar’ül Rifat dediğimiz seçkin insanların yaşadığı diyardan muhtarlarımız, seçkinlerin seçkinini oluşturanlardır. Demokrasi tarihinde muhtarlığın çok önemli olduğunu görüyoruz. Demokrasi bir nehirse o nehri vücuda getiren muhtarlarımızdır. Bizler bir amblem altında seçiliyoruz ama muhtarlarımız sadece isimleriyle seçiliyor. Bu, mahallede güvenilir, adil, adaletli, herkese eşit şekilde yaklaşır ve mahallenin sorunlarıyla ilgili bütün hanelerle ilgilenen kişi olarak seçilir muhtarlarımız. Dolayısıyla böyle vebali bir sorumluluk içerisinde seçilmek kişi açısından da aynı zamanda kendisini otokontrol etme durumunda olduğunun en temel göstergesidir. Büyükşehir Belediyesi olarak muhtarlarımızla ilgili kendi mahallelerinde onure edilmelerini, muhtarlarımızın vasıtasıyla hizmetlerin götürülmesiyle birlikte ayrıca muhtarlık müdürlüğümüz tarafından 718 mahallemizin web siteleri açılarak muhtarlıkla ilgili duyuruların, yapılan işlerin ve faaliyetlerinde duyurulması sağlandı. Eğitimler kapsamında muhtarlarımıza gerekli bilgiler verildi. Bu bilgiler muhaceresi içerisinde muhtarlarımız görevlerini ifa ederken layıkıyla yapma sorumluluğu içerisinde en güzel şekilde yerine getireceklerine inanıyorum. Bizler özellikle geçtiğimiz süreç içerisinde kırsal kesimlerdeki muhtarlarımıza hizmet etme noktasında bütün imkânlarımızı ve kaynaklarımızı zorlayarak en güzel şekilde hizmet etmeye gayret ettik. Bugün Türkiye’de açık ara en fazla yatırım yapan belediye Malatya Büyükşehir Belediyesidir. Bizim geçmişimiz medeniyet destanları, kahramanlık destanları ve ilim irfan destanları

yazmış. Atalarımız bu destanları yazarken bizlerde hizmet destanları yazmakla mükellefiz. Muhtarlarımızda bulundukları mahallelerde hizmet destanları yazacaklar. Hep birlikte el ele vereceğiz. Gönül gönüle vereceğiz. Bizim derdimiz memleketimizin ihyasıdır. İmarıdır, inşasıdır. Memleketimizi mazisine layık istikbale hazırlamaktır. Ben muhtarlarımızda bu heyecanı görüyorum. Ben mesai arkadaşlarımıza mahallelere gittiklerinde muhtarları ziyaret etmelerini söylüyorum. Muhtarlarımızın görüş ve düşüncelerini almalarını söylüyorum. Hatta hizmet yaparken planlama yapmış olabilirsiniz ama muhtarlarımızın görüşlerini aldığınızda mühendislik harikalarının harikalarını görürsünüz diye söylüyorum. Yaptığımız çalışmalarda Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere desteği çok. Bu konuda teşekkür ettiğimi ifade ediyorum. Hükümetimizin, bakanlarımızın, milletvekillerimizin desteklerini alıyoruz. STK’larımızdan ve bürokratlarımızdan da destekler alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Sertifika törenimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Muhtarlar Sertifika töreni öncesinde programın düzenlenmesinde emeği geçen paydaşlara teşekkür ettiler.

Muhtarlardan Başkan Gürkan’a teşekkür

Muhtar Akademisi programına katılan muhtarlardan Darende Muhtarlar Dernek Başkanı Mehmet Çelik, “Muhtarlarımızla birlikte iki gün Muhtar Akademisinde dersler gördük. Sertifikalarımızı düzenlenen törenle aldık. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Paşaköşkü Mahalle Muhtarı Asiya Şahin’de;“İki gün süreyle Muhtar Akademisi kurslarına katıldık. Selahattin Gürkan Başkanımız sağ olsun böyle bir organizasyon düşünmüş. Üniversite mezunu gibi mutluyuz. Üniversitede görevli hocalarımız bizlere ders verdi hocalarımıza da teşekkür ediyorum. Özellikle Selahattin Gürkan Başkanımıza ve ekibine tekrar teşekkür ediyorum. Sınavı da başarıyla geçtik ve kep attık” ifadelerini kullandı.

Üniversite Mahalle Muhtarı Esra Polat ise, “Geçtiğimiz hafta Muhtar Akademisi adı altında aldığımız eğitimin taçlandırma törenini Selahattin Başkanımızın önderliğinde diplomalarımızı aldık. Çok güzel bir çalışma oldu biz muhtarlar için. Eğitim anlamında öğrenerek, anlayarak ve anlatarak hem mahallemize hem memleketimize faydalı olduğunu düşünüyorum. Büyükşehir Belediyemize ve bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Görgü Mahalle Muhtarı Ayhan Yıldız, “Öncelikle Muhtar Akademisinin düzenlenmesine vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve emeği geçen belediye personelleri ile Üniversiteden gelen hocalarımıza teşekkür ediyorum. Mezuniyet törenimizi yaptık ve sertifikamızı aldık” şeklinde konuştu.

Akademi programını düzenleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür edenHekimhan Söğüt Mahalle Muhtarı İsmail Yaşar, “Gerçekten çok güzel bir organizasyon, bizi onure ettiler. Bizleri çok güzel ağırladılar, çok güzel misafirperverlik gösterdiler. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a Turgut Özal Üniversitesi hocalarına ve emeği geçenlere mahallem ve şahsım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Çilesiz Mahalle Muhtarı Veysel Özfındık’da,“Muhtarlık Akademisi eğitimlerine katıldık. Mezuniyet töreni için Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan programa katıldık. Yapılan çalışmalar için öncelikle Büyükşehir Belediyemize, Üniversitemizin kıymetli hocalarına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İki günlük eğitim programını başarıyla tamamladıklarını belirten Akçadağ Muratlı Mahallesi Muhtarı Gülistan Kalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

Hizmetlerine mahallelerinde devam edeceklerini dile getirenKale İlçesi Uzunhüseyin Mahalle Muhtarı Vahap Kurtay, iki gün süren eğitimlerini tamamladıklarını ve eğitim sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan sertifikalarını aldıklarını, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiklerini söyledi.

Cevatpaşa Mahalle Muhtarı Murat Dikenli ile Karakavak Mahalle Muhtarı İhsan Güngör’de iki gün süren eğitimler sonrasında kep attıklarını ve eğitim programından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiklerini söylediler.

MALATYA GÜNDEMİNİN VİDEO HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ...

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar