SON DAKİKA

Arıcılara 243 ton toz şeker tahsis edilecek

Arıcılara 243 ton toz şeker tahsis edilecek
A- A+

Malatya’da genelindeki arı yetiştiricilere kovan başı 3 kilogram olmak üzere toplam 243 ton şeker dağıtımı yapılacağı açıklandı.

Malatya Valiliğinden yapılan açıklama şu şekilde:

“Zorlu ve uzun kış şartları sonrasında kışlayan arılarımızın ilkbahara güçlü bir şekilde girebilmesi amacı ile Tarım ve Orman Bakanlığının bilgisi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğünce İlimiz Arıcılarına dağıtılmak üzere 50 kg’lık ambalajlar halinde 54 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır.

İlimizde arıcılıkla iştigal eden ve AKS (Arıcılık Kayıt Sistemi)’ye kayıtlı 1.178 arıcı bulunmaktadır. Bu işletmelerde AKS’ye kayıtlı aktif, toplam 87.221 arılı kovan bulunmaktadır.

Yapılan tahsis sonrasında; İlimizde İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Arıcılar Birliği kanalıyla duyurular yapılmış olup talepler alınarak toplam 849 üreticimiz ve bunlara ait 71.607 adet arılı kovan için toz şeker müracaatında bulunulmuştur. İlimize tahsis edilen 54 ton toz şeker talepte bulunan yetiştiricilerimizin mevcut kovan sayılan göz önüne alınarak yapılan hesaplamada kovan başına yaklaşık 750 gr hesabıyla, 50 kg’lık ambalajlar halinde 08 Nisan 2022 Cuma günü dağıtımına başlanacaktır.

Bu dağıtımdan sonra Türk Şeker A.Ş tarafından yine aynı usullerle dağıtılmak üzere İlimize 2. defa 189 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır. AKS’ye kayıtlı aktif kovan hesabı ile kovan başına yaklaşık 2 kg toz şeker dağıtım çalışmalarına ise 13 Nisan 2022 Çarşamba günü başlanacaktır.

Dağıtımı yapılacak 189 ton şeker için bugünden itibaren İlçe Müdürlüklerimize veya Arıcılar Birliğine başvurarak aktif kovan sayısına göre şeker ücretlerini yatırmaları gerekmektedir.

Dağıtılan bu toz şeker miktarları ile ilimiz genelindeki yetiştiricilere toplam 243 ton şeker dağıtımı yapılacak olup kovan başına yaklaşık 3 kg civarında toz şeker desteği sağlanmış olacaktır. Yetiştiricilerimizin şeker bedellerini ilimiz Arıcılar Birliği hesabına yatırmaları gerekmektedir.

Arıcılarımıza toz şeker dağıtımının tamamı İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün koordinatörlüğünde yapılmaktadır.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar