SON DAKİKA

Artık öğrencilerini duyup, mesleğini yapabilecek

Artık öğrencilerini duyup, mesleğini yapabilecek
A- A+

Öğretmen Kefsel Şanal, biyonik kulak (Koklera implantasyon) operasyonla yeniden duymaya başladı. Depreme Malatya’da yakalanan ve kentte öğretmenlik yapmaya devam eden Şanal, öğrencilerine kavuşacağı günü bekliyor.

12 yıldır Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan 38 yaşındaki Kefsel Şanal, 4 yıldır Malatya’da görevini sürdürüyor. Malatya’dan önce Van’da görev yapan Şanal’ın sağ kulağında işitme kabı meydana geldi. Sağlık Bakanlığı’nın erişkin işitme kayıplı hastalara tanıdığı tek kulağa biyonik kulak operasyonu kapsamında Kulak, Burun, Boğaz, Baş, Boyun, Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Karataş tarafından ameliyat edildi.

Sağ kulağındaki işitme kaybı tamamen ortadan kalkan Şanal, bu kez sol kulağında işitme kaybı yaşadı. Sağlık Bakanlığı, Kefsel Şanal’ın bir kez daha biyonik kulak operasyonu geçirmesi için özel bir izin verdi. Deprem nedeniyle tedavisi yarım kalan Şanal, 7,5 ay sonra Malatya’da özel bir hastanede Prof. Dr. Erkan Karataş tarafından ameliyat edildi.

Biyonik kulak operasyonu yapılan Şanal, öğrencilerine kavuşup, yeniden ders anlatacağı günü bekliyor.

Kulak, Burun, Boğaz, Baş, Boyun, Ağız, Yüz ve Çene Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Erkan Karataş, Kefser Şanal’a Koklera implantasyon yani biyonik kulak operasyonu yaptıklarını ifade ederek, “İki yıl önce aynı operasyonu sağ kulağına gerçekleştirmiştik. Eskiden bu cihazlar büyük ve kabloluydu ama şimdi görünmeyecek şekilde mıknatıslı ve kablosuz. Hastamız öğretmen ve daha önceden işitmesi mevcut ancak yıllar içerisinde genetik nedenlerden dolayı işitme kaybı başlamış ve ilerlemiş. İşitme cihazı kullanmış ama belirli bir işitme seviyesine kadar etkili. Hastamız cihaz kullanıyordu ama işitme kaybı çok ileri olduğu için cihaz yetersiz kalmış ve konuşması da bozulmuştu. Biz bunu biyonik kulak adayı olarak değerlendirdik. Sağlık Bakanlığı hastalarımızda bir kulak için bu ameliyatı yapmamıza izin veriyor. Sağ kulağına iki yıl önce biyonik kulak operasyonunu uyguladık. Oldukça başarılı bir operasyon oldu. Kulağı ve konuşması düzeldi. Diğer kulağında da benzer bir sorun vardı. Öğretmen olduğu için bu özel durumunu Sağlık Bakanlığı’na bildirdik ve biyonik kulak operasyonu hakkı tanındı” dedi.

Karataş, deprem nedeniyle yarım kalan tedavinin Malatya’da gerçekleştirildiği ve Kefsel Şanal’ın başarılı bir operasyon gerçekleştirildiğini söyledi.

Kefsel Şanal, geçirdiği operasyon sonrası öğretmenlik mesleğini devam ettireceği için mutlu olduğunu dile getirdi.

Depremden sonra bir süre Mersin’e ailesinin yanına giden ancak yeni eğitim-öğretim dönemi dolayısıyla Malatya’ya dönen Şanal, “İyi ki hocamla tanıştık. İşitme kaybı yaşadığım dönemde mesleğimi ve günlük yaşantımı devam ettiremeyeceğim için çok üzülmüştüm. Erkan Hoca önce sağ sonra sol kulağıma gerekli işlemleri yaptı. Tekrar mutlu bir insan oldum. Günlük yaşantımı devam ettirebiliyorum, öğrencilerimle bir aradayım” dedi.

Şanal, Yazıhan Durucasu İmam Hatip Ortaokulu’nda görev yaptığını ifade ederek, “Depremden sonra Mersin’e gittik ama okullar açılınca geri geldik. Burada görevime devam ediyorum. Şu anda gayet iyiyim. Ameliyat sonrası bir sıkıntı olmadı. Tekrar duymak ve konuşmak çok büyük bir şans” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar