SON DAKİKA

Atatürk, Malatya'da Düzenlenen Törenlerle Anıldı

Atatürk, Malatya'da Düzenlenen Törenlerle Anıldı
A- A+

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihâlinin  84’üncü yıl dönümü münasebetiyle anma töreni düzenlendi. 

Törene; Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral  Tuncay Altuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, askeri ve mülki idare amirleri ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldılar. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihâlinin 84'üncü yıl dönümü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören; Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral  Tuncay Altuğ,  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Siyasi Parti Temsilcileri ve STK’lar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Saat 09.05’te çalınan sirenlerle Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulmasının ardından 2.Ordu Bölge Bandosu eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile bayrak yarıya indirildi. 

Anıt Şeref Defterini imzalayan Vali Şahin, Anıt Şeref Defterine şu ifadeleri kaydetti; “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, Ebediyete irtihâlinizin 84. yıldönümünde şahsınızı özlemle yâd etmek üzere manevi huzurunuzdayız. Dört bir yanı düşman işgali altındaki mukaddes vatanımızın, bağımsızlık mücadelesinde milletimizin bayraktarı olarak şanlı bir destan yazdınız. Aziz milletimiz, açtığınız bağımsızlık sancağı altında yepyeni bir ruha bürünerek düşmanı vatan toprağından temizledi.  Bu büyük destanın şanlı zafer tacı olan Cumhuriyeti ilan edip milletimize yeni bir devlet teşkilatı sağladınız. Kadim Türk medeniyetini hedef gördüğünüz muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için birçok sosyal, siyasi ve iktisadi yenilikler yaptınız. Büyük Atatürk; Yüce milletimiz, yaktığınız aydınlık meşalesinin ışığında büyük bir kararlılıkla yürümeye devam ediyor. İlkelerinizi ve kurduğunuz Cumhuriyeti, demokratik yaşam ve yönetim şekliyle her zaman gönlünde taşıyor. Geleceğin Türkiye’sini daha güçlü inşa etmek için canla başla mücadele ediyor. Milletimiz bu ulvi görevin ifasından asla yılmayacak, yorulmayacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır. Vefatının 84. seneyi devriyesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, bedenini vatan toprağına emanet eden bütün şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Vali Şahin ve beraberindekiler Atatürk Evini ziyaret etti.

Anma töreni, Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi Salonundaki programla devam etti. Vali Şahin, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar görsel eşliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sesinden 10. Yıl Nutku’nu dinlendi. Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Duriye Özpolat, bağlamada Ali Özdemir eşliğinde “Mustafa Kemal’e Giden Yol” isimli şiiri,  Metin Erdoğan, Piyanoda Elif Rana Gögen eşliğinde “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” isimli şiiri okudu.

2. Ordu Komutanlığında görevli İkmâl Yüzbaşı Çağdaş Bozkurt “Atatürk” konulu bir konuşma yaptı.

Anma programı, Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci korosunun hazırladığı “Selanik’ten Cumhuriyete Atatürk Oratoryosu” adlı dinleti ile sona erdi.

-Pütürge ve Doğanyol’da 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Törenleri düzenlendi

Pütürge ve Doğanyol ilçesinde kamu kurum kuruluş, öğrenci ve öğretmenlerin katılımları ile 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle anma etkinlikleri düzenlendi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar