SON DAKİKA

Bakanlık yeni uyandı, Zincir Marketlerin ürünleri gözetim altına alınıyor

Bakanlık yeni uyandı, Zincir Marketlerin ürünleri gözetim altına alınıyor
A- A+

Ticaret Bakanlığı Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaparak, zincir marketlere satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarma zorunluluğu getirildi. Yeni zorunluluk bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından Perakende Ticarette Uygulanacak İlke Ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmenlik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 12. Maddesine C fıkrası eklenerek zincir marketlerin satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen sisteme aktarma, yani veri paylaşımı zorunluluğu getirildi.

Zincir marketlere satışa sundukları ürünlere ilişkin verileri paylaşma zorunluluğu getiren yönetmelik maddesi şu şekilde; “Perakende ticaretin etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına göre yapılmasına yönelik politikaların geliştirilmesi, kamuoyunun aydınlatılması ve tüketicinin fiyat karşılaştırması yapabilmesine imkân sağlanması amacıyla, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışıyla iştigal eden ve şube sayısı iki yüzden fazla olan zincir mağazalar, satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Bakanlıkça belirlenen sisteme aktarmakla yükümlüdür. Bu veriler ilgili kurum, kuruluş ve kamuoyuyla paylaşılabilir. Veri aktarımının usul ve esasları Bakanlıkça belirlenerek ilgili zincir mağazalara bildirilir.

https://www.youtube.com/@malatyayenises

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar