SON DAKİKA

Battalgazi'de 21 Mahallede Yerinde Dönüşüm...

Battalgazi'de 21 Mahallede Yerinde Dönüşüm...
A- A+

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 21 mahallede yerinde dönüşüm yapılacağının müjdesini vermesinin ardından dönüşüm yapılacak mahallelerin muhtarlarıyla bir araya gelerek projenin detaylarını anlattı. 


Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in, Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen ile yapılan istişare sonrasında geçtiğimiz günlerde yerinde dönüşüm projesini açıklamıştı. 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi sonrasında çarşı merkezinin dönüşüp modernize edilmesi ve yaraların sarılarak eski canlılığına kavuşması için çalışmalar yürüten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 21 mahallede yerinde dönüşüm yapılacağını müjdelemesinin ardından dönüşüm yapılacak mahallelerin muhtarlarıyla toplantı düzenleyerek projenin detaylarını paylaştı.

 
-“Gece Demeden Gündüz Demeden Çalıştık”


Mahalleler üzerinde ayrı ayrı çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Güder, “Büyük bir felaket yaşadık. Bu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız, milletvekillerimiz, il başkanlarımız, muhtarlarımız, hepimiz el ele vererek Malatya’yı ayağa kaldırmak için uğraş veriyoruz. Biz yöneticiler hakikaten uyumadık. Gece de çalıştık, gündüz de çalıştık. Böyle büyük bir alanın yerle yeksan olması ve yeni bir il merkezi kurmanız için de çok düşünüp, o şekilde bir karar vermeniz gerekiyor. Battalgazi’de binlerce, on binlerce hak sahibi var. İlk günden beri çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hızlı ve seri bir şekilde bakan yardımcımızla beraber alanı gezdik. Seri bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Öncesinde bazı mahallelerimizde rezerv alanı kentsel dönüşüm alanları ilan edilmesi noktasında bakan beyle konuşmuştuk. Yeni Hamam, Dabakhane, Kavaklıbağ, İsmetiye, Niyazi, Şıkşık, Hamidiye, Saray Mahalleleri’nde çalışmalar önceden başlatılmıştı. Bazı yerlerde ihaleler yapıldı. Diğer yerlerde de ihaleler hızlı, seri bir şekilde yapılıp buralarda kazmalar yakın zamanda vurulmuş olacak. Gerekli her mahallede yerinde dönüşümü, kentsel dönüşümü o bölgelerde başlatmamız gerekir diye arkadaşlarla çalışma yapmıştık. Şehit Fevzi’de daha önce başladığımız yerde kalan kısmının dönüşüme konulması, Beylerbaşı’nda alan dahil edilmiş oldu. Taştepe’nin büyük bir kısmı kentsel dönüşüme dahil edildi. Yolun çarşı içerisinden yukarısına geldiğimizde özellikle Kırçuval, Sancaktar’ın içerisinde bulunan alanın bir kısmı; Akpınar Mahallesi’nde ciddi bir yıkım söz konusuydu. O bölge tamamen içerisine dahil ediliyor. Özellikle Cezmi Kartay Caddesi bu alana dahil edilmiş oldu. Diğer tarafta merkezin biraz dışına çıktığımızda Göztepe’de yaklaşık bin konutun yapılacağı alan belirlendi. Tandoğan’da, Çöşnük’te, Yıldıztepe’de yer belirlendi. Cirikpınar daha önceki alan içerisine dahil edildi. İstiklal Mahalle’mizin bir kısmı, İzzetiye Mahalle’mizin bir kısmını bakan beyle uzlaşarak buraların da bir an önce temizlenip, buradaki insanlara konteyner isteyen varsa konteyner verileceği yoksa da o evlerde yaşayan insanlara kira desteği verileceği şeklinde bakan bey ifade ettiler.” şeklinde konuştu.


-“Çalışmalar 21 Mahalleyle Sınırlı Kalmayacak”


Çalışmaları hızlı bir şekilde sürdüreceklerinin altını çizen Başka Güder, “Muhtarlarımızla yine oturacağız, konuşacağız, istişare edeceğiz. Arkadaşlarımız başka mahallelerimize de gidecekler. Oradaki muhtarlarımızla, Çevre, Şehircilik il müdürlüğümüzle istişare içerisinde olacağız. İstişare neticesinde diğer alanları bu alanlara dahil etmiş olacağız. Yeri geldiğinde bu alanları da genişletme imkanımız olacak. Biz 21 mahallemizde kentsel dönüşüm olması noktasında çalışmalarımızı bitirmiş olduk.  Bu çalışmalar 21 mahalleyle sınırlı kalmayacak. Kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, milletvekillerimizin, büyükşehrimizin, sizlerin desteğiyle bu çalışmalarımızı hızlı ve seri bir şekilde yürüteceğiz. İnşallah çarşımıza çok kısa süre içerisinde kavuşmuş olacağız. Hem sizin adınıza, hem kendim adıma, büyükşehir adına, hükümetimiz adına çözüm yolu bulmak için elimizden gelen çabayı sonuna kadar sarf ediyoruz, sarf edeceğiz. İnşallah Malatya’mızı hep birlikte ayağa kaldıracağız.” ifadelerini kullandı. 


-Muhtarlardan Başkan Güder’e Dönüşüm Teşekkürü


Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı Abdulvahap Ortaç, “Biz çok mutlu olduk. İnanıyorum ki bütün muhtar arkadaşlarım da mutlu oldular. Evi yıkılan komşularımız, konteyner kentte olan komşularımız huzurlu bir uyku uyuyacaklar. Yaptığınız iş çok önemli, çok güzel bir iş. Battalgazi’nin tarihini değiştirecek bir olay. Bunda emeği geçen sizleri ve ekibinizi tarih yazacaktır. Güzel adamlar güzel işler yapar. Anlattığınız, yapacağınız şeyler bizim hayallerimizin de bir tık önüne geçti. Emeği geçen herkese arkadaşlarım ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanırken, Şehit Fevzi Mahallesi Muhtarı Sami Cengil de “Başkanımıza teşekkür ediyorum. 2020’de Şehit Fevzi’ye başladığımız zaman başkanımıza şu ifade kullanılmıştı: ‘Çevreyolunun altına böyle bir projeyle girerseniz, sizin siyasi hayatınıza mal olur, girmeyin.’ Ama başkanımız dirayetli davrandı, gayretli davrandı. Elini değil bedeninin tamamını taşın altına koydu. Zaman zaman komşularımızı ziyaret ediyorum. Evlerimiz keşke daha önceden yıkılsaydı derken diğerleri heyecanla kentsel dönüşümü bekliyorlar” dedi. Çalışmalardan dolayı Başkan Güder’e teşekkür eden Kavaklıbağ Mahalle Muhtar Ekrem Tur“Emeği geçen herkese, başta Osman Güder başkanımız olmak üzere teşekkür ederiz. Büyük şeyler yaptı. Taşın altına elini koydu. Yapılmaz denileni yaptı” ifadelerine yer verirken Niyazi Mahallesi Muhtarı Nilgün Tekatlı ise “Depremden bu yana siz ve ekibiniz, sürekli sahada görev aldınız. Sadece elinizi değil, bedeninizi de bu taşın altına koydunuz. Ben buna şahidim. Size ve sizin nezdinizde bütün ekibinize teşekkür ediyorum”

  • BÜLTEN

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar