SON DAKİKA

Beylerderesindeki İçmesuyu 500 Bin Nüfusa Yetiyor

Beylerderesindeki İçmesuyu 500 Bin Nüfusa Yetiyor
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi iklim değişikliği ve kuraklık nedeniyle su kaynaklarındaki azalma ihtimalleri nedeniyle proje çalışmaları kapsamında kente 500 bin nüfusa yetecek olan Beylerderesi Kaptaj Tesisi ve İçmesuyu Hattı Açılışı yapıldı.

 

Malatya il merkezinin 600 bini aşan nüfusuna içmesuyu tek  Gündüzbey Kaptaj tesislerinde veriliyor.  Kurka geçen mevsimlerde zaman zaman yaz aylarıda il merkezinde içmesuyu kesintileri yaşanıyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi, mevcut içmesuyu kaynağına alternatif olarak 500 bin nüfusa yetecek bir kaynağa sahip olan Beylerderesi’ndeki kaynakta ilk kaptaj tesisini hayata geçirdi.

 

Hem ilk değişikliği, hem de kuraklık nedeniyle yaşanabilecek içme suyu sorununa alternatif olarak hayata geçirilen Beylerderesi Kaptaj Tesisi, Malatya’nın kurak geçen dönemlerinde yaşanan sorunların önüne geçmiş oldu.

 

-“500 bin nüfusa hitap edebilecek bir potansiyele sahip”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya bildiğiniz gibi hakikaten genişleyen büyüyen Türkiye’de yıldız olan bir şehir. İnşallah ileride dünyada yıldız olan bir şehir olması gayreti çabası içindeyiz. Malatya’nın bir yandan artan nüfusu, bir yandan küresel ısınma, kuraklık ve içmesuyunda olsun, sulama suyunda olsun, sıkıntılı sürecin başlaması. Biz alternatif su kaynakları ile birlikte Malatya’nın ileriki dönemlerde susuz kalmaması noktasında çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmalarda Melet deresinden suyun getirilmesi, Çapo Grubundan suyun getirilmesi yanında, Beylerderesi diye tarif ettiğimiz bu bölgede de yaklaşık saniyede bin litresi buruda, saniyede 500 litresi de aşağıda olmak üzere saniyede toplam bin 500 litrelik bir suyun kaptajının yapılması noktasında çalışmalar başlattık.  Bunlardan bir kısmı bitirildi. Bu suyun hemen yukarıya taşınıp bütünüyle faaliyete geçirildiğinde 500 bin nüfusa hitap edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu ifade ediyoruz.  Tabi burada kademeli sistem olacağından elektrik pompajı ile basılacağı için 100 bin dönümlük ihdas ettiğimiz alanda ilk etapta 4 megavatlık güneş enerjisi santrali kuruyoruz.

-Suyun en kıt olduğu zamanda bile suyumuz gayet iyi. İnşallah bunun ikinci kaptajı ile birlikte Malatya’ya ikinci bir kaptaj alternatifi oluşmuş olacak.  Başta sayın Cumhurbaşkanımıza bu konularda bize verdikleri imkanlardan dolayı Malatya halkına adına şükranlarımı sunduğumu da ifade etmek istiyorum.” Şeklinde konuştu.

 

-“Büyüterek devam edeceğiz. 2 tane daha kaptaj planlıyoruz bu bölgede”

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, “Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü olarak yeni kaptanlarımızı Malatya’ya kazandırıyoruz. Bu bölgede yaklaşık 1.5 metreküplük cazibeli suyumuz var, normal suyumuz var, bu suyu uzun vadede İnşallah 500 bin nüfusa yetecek kapasitede bir planlama yapıyoruz. Bu bölgenin tamamen içmesuyu alanın Malatya’nın yedek bir içmesuyu havzası olarak burayı Malatya’ya kazandırıyoruz, kazandırmaya devam edeceğiz., büyüterek devam edeceğiz. 2 tane daha kaptaj planlıyoruz bu bölgede.” İfadelerini kaydetti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar