SON DAKİKA

Çalık'ın verdiği müjdenin "resmi detayı" farklı çıktı

Çalık'ın verdiği müjdenin
A- A+

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın “müjde olarak” kamuoyuna duyurduğu Malatya Adalet Sarayı’nın 2022 yılı yatırım programına alınması konusundaki detay Resmi Gazete'de yayımlanan 2022 yılı yatırım programında farklı görünüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Yatırım programında Malatya Adalet Sarayı’na 2022 yılı sonrasında başlanılacağı ve 2022 yılı bütçesinden 1.000 (bin) TL tutarında iz ödenek verildiği kaydedildi.

15 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan 2022 yılı yatırım programına göre; Malatya Adliye Sarayı Adalet Bakanlığının yatırım programımda yer alıyor. Ancak; Malatya Adalet Sarayı, “2022 yılından sonraya kalanlar” bölümü adı altında yer alıyor, toplam maliyetinin 550 milyon TL olduğu, proje yapım sürecinin ise 2022-2025 olduğu kaydedildi. Malatya Adalet Sarayı 2022 yılı ödeneği sembolik miktar olarak gösterildi ve 1.000 (bin) TL tutarında iz ödenek verildi.

 

-1.000 iz ödeneğin anlamı ne?

Resmi Gazete ‘de 15 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “2022 yılı yatırım programının kabulü ve uygulanmasına dair karar” adlı giriş bölümünün 1. Maddesinin (Ç ) bendinde iz ödenek şu şekilde belirtildi; “Ekonomik konjektür itibariyle veya ilgili projede yaşanan gelişmeler nedeniyle  durdurulmasına karar verilen, ancak yatırım programında muhafazasında yarar görülen projelere tahsis edilen 1.000 TL tutarındaki ödeneği, … ifade eder.”

-Ne olacak?

Malatya Adalet Sarayı’nın 2022 yılı yatırım programında yer almasına karşın, mevcut ödeneğe göre 2022 yılında yapım ihalesine çıkılamayacak. Adalet Bakanlığının Malatya Adalet Sarayı yapım ihalesine çıkabilmesi için ilk yıl için asgari proje maliyetinin en az 10’u tutarında, 55 milyon TL ödeneğinin bulunması gerekiyor.

 

-Çalık  bülteninde gelişmeyi nasıl duyurdu?

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, önceki gün yayınladığı basın bültenin de Adalet Sarayı ile ilgili bölüm şu şekilde yer aldı;

“Çalık, Malatya’da mevcut adliye binasının yetersizliğinden dolayı farklı noktalarda yürütülen adalet hizmetlerinin Malatya Yeşiltepe’deki eski askeri hastanenin bulunduğu alanda yerel mimariye uygun olacak şekilde yapılacak yeni adalet sarayı ile birlikte tek çatı altında toplanacağını söyledi.

Milletvekili Çalık, Adalet Sarayının yaklaşık 150 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edileceğini ve adalet hizmetlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacağını, aynı zamanda vatandaşlara daha uygun imkanlar ile hizmet edilebileceğini ifade etti.

Milletvekili Öznur Çalık, toplantıda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü aradı. Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Malatya’ya dört dörtlük, Türkiye’nin en güzel Adalet Sarayından birini kazandıracaklarını belirterek, “Malatya her şeyin en güzeline layık. Adalet Sarayı binamızı yatırım programına aldık. Hayırlı olsun” dedi. Çalık, Adalet Sarayının yatırım programına alınmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e teşekkür etti.”

MALATYA GÜNDEMİNİN VİDEO HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ...

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar