SON DAKİKA

Çalışma Bakanı Işıkhan'ın katıldığı toplantıda Malatya'daki işsizlerin sayısı anlatıldı

Çalışma Bakanı Işıkhan'ın katıldığı toplantıda Malatya'daki işsizlerin sayısı anlatıldı
A- A+

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çeşitli inceleme ve toplantılar için geldiği Malatya’da  Olağanüstü İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2024 yılı 1. toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Malatya'daki işsizlik rakamı 31 bin 376 olarak belirtildi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Ersin Yazıcı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Vali Yardımcısı Talat Tabur,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Latif Okyay, Çalışma ve İş Kurumu Genel Müdürü Samet Güneş, ilgili kurum müdürleri ve STK üyeleri katıldı.

Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantıda Çalışma ve İş Kurumu tarafından sağlanan iş gücü ve istihdam verileri kurul üyeleriyle paylaşıldı, 

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce; toplantıda yapılan sunum da Malatya’nın işsizlik rakamları da paylaşılarak “Malatya’da 2024 yılı Ocak ayı sonu itibarı ile 31 bin 376 kişi aktif olarak iş aramaktadır. İş arayanlarımızın %46’sını kadınlar oluşturmakta. 2024 yılında 3 bin 219 kişi ile bireysel görüşme yapılmış, 1.667 kişi özel sektörde işe yerleştirilmiştir. İşe yerleştirmesi yapılan bu kişilerin 418’i kadınlardan oluşmaktadır.” denildi.

TYP ile sağlanan istihdam konusunda da ise  “2023 yılından bugüne kadar 85 adet Toplum Yararına Program düzenlenmiş olup, 45 program aktif olarak devam etmektedir. Bu programlardan başlangıçta 5 bin 294 kadın, 8 bin 669 erkek katılımcı olmak üzere toplam 13 bin 693 kişi yararlanmış, 6 bin 753 kişi aktif olarak devam etmektedir.” Şeklindeki bilgiler verildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar