SON DAKİKA

Çocuk tecavüzü sanıklarına bir suçtan ceza verilmesi unutulmuş!..

Çocuk tecavüzü sanıklarına bir suçtan ceza verilmesi unutulmuş!..
A- A+

  • Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki kız çocuğuna 2  yıl boyunca tecavüz etmekten 10’er yıl hapis cezası verilen 4 sanığın “hürriyeti yoksun bırakma” suçundan da ceza almaları için yeniden yargılama yapılmaya başlandı. 

Doğanşehir ilçesinde 2019 yılında yaşanan olayda, ilkokul 3’üncü sınıf öğrencisi bir kız çocuğunun öğretmenin durumunu fark etmesi üzerine başlatılan soruşturma da 2 yıl boyunca 4 kişinin cinsel istismarına maruz kaldığı ortaya çıkartılmıştı.  Olayın ortaya çıktığı tarihte 9 yaşında olan kız çocuğunun 2 akrabası ve onlarla arkadaş olan 2 komşusu, toplam 4 kişi tarafından yaklaşık 2 yıl boyunca cinsel istismara maruz bırakıldığı belirlenmişti. 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar Mehmet D., Burak D., Oğuz E. B. ve Mehmet B.’ye çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan 10’ar yıl hapis cezası verilmişti. 

Doğanşehir Asliye Ceza Mahkemesi’nde Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığınca açılan dava da, 4 sanığın “Çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan” da ceza almaları gerektiği belirtilerek, 4 sanığın bu suçtan cezalandırılması talep ediliyor.  

Doğanşehir Cumhuriyet Savcılığının esas hakkındaki mütalaasında  Mehmet D., Burak D., Oğuz E. B. ve Mehmet B.’ye ilk yargılamada “çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” hapis cezası verildiği ve bu cezanın kesinleştiği belirtilerek, ancak 4 sanığın “Çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan” yargılama yapılmadığı ve daha önceki yargılama dosya da “Çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan” iddianame düzenlenmediği belirtilerek, 4 sanığın aynı zaman da  “Çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan” da ceza alması gerektiği kaydedildi. 

Yargılamada sanıkların esas hakkındaki savunmaları için mahkeme  duruşmayı ileriki bir tarihe ertelendi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar