SON DAKİKA

Deprem anına ait emniyet telsiz konuşmaları ortaya çıktı

A- A+

6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki ilk deprem anında Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün Haber Merkezine ait telsiz konuşmaları ortaya çıktı. İlk bina yıkımlarının anons edildiği polis konuşmalarına ayrıca, depremin ilk anından itibaren tüm personelini göreve çağırılması talimatı da yansıdı.

Malatya Emniyet Müdürlüğü 6 Şubat 2023 tarihli saat 04.17’de meydana gelen ve Malatya’da büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ilk anlarına ait telsiz konuşmalarını kamuoyu ile paylaştı. 

-“Bir şahsı kendi imkanlarımızla çıkardık, çok sayıda vatandaş varmış”

Telsiz konuşmalarına göre, Emniyet Haber Merkezine, bir ekip panikle konuşarak, “bir şahsı kendi imkanlarımızla çıkardık. Beyanlarına göre çok sayıda vatandaş olduğunu belirtiyorlar” bilgisini anons ederken, bir baka polis ekibi, “Boztepe caddesinde de bir bina yıkılmış efendim” bilgisini, bir başka ekip ise, “Tevfik Temelli caddesi Çarşı Market karşısındaki bina yıkılmış efendim, bilginiz olsun”, bir diğer ekip, “Mehmet Buyruk caddesi Kışla Karşısı İnönü Kışlası karşısı bir bina yıkılmış efendim” şeklindeki anonslarla Malatya’daki depremin ilk yıkımlarının bilgilerini veriyorlar. 

-“Tüm personeli uyandırın, acil duruma geçin” talimatı, 

Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,  telsizle anons ederek, “İvedi tüm trafik personeli görevlerini alsınlar, birazdan araçlardan ulaşım engeli olur. Tüm personeli de uyandırın, uyuyan varsa  herkes acil durum durumuna geçsin. Ayrıca binalarımızda bildirilen her hangi bir şey var mı, ilçe ve merkez de” talimatlarını verdi. 

Emniyet Haber Merkezi, “Anlaşıldı sayın müdürüm şuan için merkez binalarda her hangi bir olumsuzluk bildirilmedi. Bilginiz olsun. Ayrıca trafik ekiplerine de emrinizi iletiyorum.” Şeklinde karşılık verdi. 

-“Tüm personellerinizi görevleri başına çağıralım” talimatı 

Emniyet Haber Merkezi, tüm emniyet birimlerine, “Tüm birim amirlerimiz tüm personellerinizi, tüm personellerinizi görevleri başına çağıralım. Tüm personelimiz görevleri başına intikal etsin, sayın 3310’un (İl Emniyet Müdürünün telsiz kodu) emirleridir.” talimatını verdi. 

-Bölgeleri kontrol edin…

Bir ekip “Emeksiz Kavşakta da bir binada çöküntü mevcut. Bilginiz olsun” şeklinde anonsla bilgi verdi.

Emniyet Haber Merkezi, “Bölgeleri kontrol etsin ekipler” şeklinde talimat vererek, polis ekiplerinden  bulundukları bölgelerde depremden dolayı bina yıkıntısı olup olmadığının kontrol edilmesi istendi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar