SON DAKİKA

Deprem Bölgesinde Sigorta Prim ve Borç Ödeme Süresi Uzatıldı

Deprem Bölgesinde Sigorta Prim ve Borç Ödeme Süresi Uzatıldı
A- A+

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Malatya ile biriket deprem bölgesindeki 4 il için, “İş yerleri ile primini kendi ödemekle yükümlü sigortalıların 6 Şubat 2023 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarına ait prim borçlarından gecikme zammı/faizi almaksızın ödeme süresi 31 Mayıs 2024 tarihine ertelenmiştir” açıklamasını yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan yaptığı yazılı açıklama da, Malatya ile birlikte Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri için mücbir sebep halinin 30 Nisan 2024 tarihine uzatıldığını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan’ın açıklaması şu şekilde; “Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri için mücbir sebep hali 30 Nisan 2024 tarihine uzatılmıştır. Afet kapsamında bulunan bu il ve ilçeler için; 6 Şubat 2023 ila 30 Nisan 2024 tarihleri arasında verilmekle yükümlü olunan her türlü bilgi, belge ve beyannameler, iş yeri kayıt ve belgelerinin SGK'ya verilme süresi 15 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılmıştır. İş yerleri ile primini kendi ödemekle yükümlü sigortalıların 6 Şubat 2023 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılı Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, 2024 yılı Ocak, Şubat, Mart aylarına ait prim borçlarından gecikme zammı/faizi almaksızın ödeme süresi 31 Mayıs 2024 tarihine ertelenmiştir. İşveren, sigortalı ve hak sahipleri 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamındaki başvurularını 31 Temmuz 2024 tarihine kadar yapabilecektir. Borçlarının ilk taksitini başvuruyu takip eden ay sonuna kadar (31 Ağustos 2024 tarihi resmi tatildir.) 2 Eylül 2024, diğer taksitlerini ise bu taksiti takip eden aylık dönemler halinde ödeyebilecektir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar