SON DAKİKA

"DSİ'nin denetimsizliği ve ilgisizliği yüzünden sorun yaşanıyor"

A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, depremlerden dolayı barajlardaki ve sulama kanallarındaki bakımsızlık ve alınmayan tedbirlerden dolayı Doğanşehir ve Akçadağ bölgesindeki çiftçilerin büyük bir sorun yaşadığını bildirdi.

Türkiye Büyük Milet Meclisi  (TBMM) Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Akçadağ ve Doğanşehir ilçesindeki çiftçilerin sulama suyu konusunda yaşadıklarını sorun ve sıkıntılar ile DSİ’nin bu konudaki duyarsızlığını dile getirdi. 

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun konuşması şu şekilde, “Bugün depremin 136’ncı günü. Akçadağ Sultansuyu Barajı setinin depremler sırasında yarılması ve yıkılma tehlikesinin ortaya çıkması, Sürgü Barajı’nın Doğanşehir ve Akçadağ bölgesinde yaklaşık 70 bin dönüm tarım arazisine su taşıyan sulama kanallarının ihmal ve duyarsızlık nedeniyle bakım ve onarımının yapılmaması yüzünden, sulama birliğinin su idaresi konusundaki yetersizliği, DSİ’nin denetimsizliği ve ilgisizliği yüzünden yıllardan beri gereken bakımın yapılmaması nedeniyle kanalların büyük bir bölümü zamanla kayıp su taşıma özelliğini yitirmiştir. Son depremlerin de kanallara hasar vermesi, geç başlatılan çalışmalar, yetersiz ekip ve ekipman bu sulama döneminin susuz geçirilmesine yol açacaktır. Ekip ve ekipman sayısının artırılması, bu bölgedeki çalışmaların Devlet Su İşlerinin imkânlarının da kullanılarak desteklenmesi gerekir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar