SON DAKİKA

Erdoğan Açıkladı, Malatya Büyükşehir Adayı Sami Er

Erdoğan Açıkladı, Malatya Büyükşehir Adayı Sami Er
A- A+

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Sami Er’i açıkladı. TOKİ'de 5 yıl  başkan yardımcısı olarak görev yapan Er, daha önce Malatya’da 2008 -2011 yılları arasında Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştu. Er, son olarak Fatih Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. 

AK Parti’nin Aday Tanıtım Toplantısı Ankara’da ATO Kongre Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 büyükşehir ve 31 ilin adayı açıklandı. 

Erdoğan, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Sami Er’i açıkladı. Erdoğan, Er için “Bürokrat., mühendis” ifadesini kullandı.

Sami Er ile birlikte sahneye AK Parti İl Başkanı Namık Gören, MHP İl Başkanı Gökhan Gök, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci, İhsan Koca, İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Abdurrahman Babacan, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanları çıktı.

AK Partinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Halis Bilden, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatma Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Öntürk, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fırat Görgel, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan adayı Memduh Büyükkılıç, Konya Büyükşehir Başkan adayı Uğur İbrahim Altay, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sami Er, Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Erin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yusuf Alemdar, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Zeynel Abidin Beyazgül, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cüneyt Yüksel, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Metin Genç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdulahat Arvas oldu.

SAMİ ER KİMDİR?

Sami Er, 1963 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünden 1989 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Anabilim Dalı Kent Çalışmaları ve Yönetimi (Kentsel Dönüşüm) alanında tamamlayan Er, çalışma hayatına 1989-1990 yıllarını kapsayan Ümran Boru San. Tic. A.Ş.’de Mühendislik ve Kalite Kontrol Müdürlüğü göreviyle başladı.

1990-1992 yılları arasında M.S.B. Diyarbakır İnşaat Emlak Daire Başkanlığı’nda Kontrol Mühendisi olarak askerlik vazifesini yerine getirmesinin ardından 1992-1993 yıllarında 1400 konutluk Beykoz Göksu Evleri projesinde Kontrol Mühendisi olarak çalıştı.1993 Yılında İstanbul Bağcılar Belediye Başkanlığında Mühendis olarak göreve başlayan Er, aynı belediyede sırasıyla şeflik, müdür yardımcılığı ve müdürlük olmak üzere çeşitli kademelerde görev yaptı.

2004-2005 yılları arasında İstanbul Büyükçekmece Yakuplu Belediyesinde Fen ve İmar Planlama Müdürlüğü görevini sürdüren Sami Er, 2005-2008 yılları arasında Fatih Belediye Başkan Yardımcılığı ve Fatih Belediyesi’ nin iştiraki Halktaş A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2008 yılında Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine atanan Er, İl Özel idaresi Genel Sekreterliği görevinin yanı sıra, Malatya Belediyesi ve İl Özel İdaresi iştiraki olan Esenlik şirketinin ortaklar kurulu üyeliği ve Organize Sanayi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de 2011 yılına kadar yürüttü.  2011 Eylül ayında ise İstanbul Üsküdar Belediyesi Mali İşler ve Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine getirilen Er, buradaki hizmetlerini 2014 Temmuz ayına kadar sürdürdü. Er’in çeşitli vakıf ve derneklerde kurucu ve mütevelli heyeti üyelikleri de bulunmaktadır.

2014–2019 yılları arasında T. C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ nda Başkan Yardımcılığı ve Emlak Konut GYO’da yönetim kurulu üyeliği yaptı.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimleri' nden sonra Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı olarak atanan 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesi kamu görevinden istifa sürecinde bu görevden istifa eden Sami Er, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar