SON DAKİKA

Erdoğan'dan “Hazır Vurgunculara” Sert Tepki

Erdoğan'dan “Hazır Vurgunculara” Sert Tepki
A- A+

Malatya ve diğer deprem bölgesindeki iller de çevredeki illerdeki fiyatlara karşı yüksek fiyattan vatandaşa hazır beton satan firmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert tepki gösterdi ve “bunun bedelini ağır para cezalarıyla ödeyecekler.” dedi.

Malatya ve özellikle depremin ağır yaşandığı diğer iller de hazır beton firmalarının yüksek fiyat uygulamalarına hükümet kanadından tepkiler  oluşmaya başladı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hazır beton firmaları için  “Konut ve kira sektöründe adil, dürüst, özenli ve makul şekilde hareket etmeyerek piyasanın dengesini bozan fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz. Çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışları da yakın takibe alındı. Yapılacak incelemeler sonunda haksız bir şekilde fiyat yükselttiği tespit edilen firmalar bunun bedelini ağır para cezalarıyla ödeyecekler.” Şeklindeki sözlerle sert tepki gösterdi.

-Bakan tezgahı açıklamıştı

Bu arada, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise geçtiğimiz hafta hazır beton firmaları için yaptığı değerlendirme de, bu firmalar için “Rekabet edip fiyatları düşüreceklerine, tam tersine birlikte karar alıp fiyat yükseltme çabalarını görüyoruz” şeklinde bir tespit yapmıştı. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat,  "Çimento ve hazır beton sektöründe maalesef fahiş fiyat artışlarını görüyoruz. Birkaç hafta önce yoğun bir soruşturma başlattık. Rekabet Kurulu ayrı bir koldan başlattı, bizim teftiş kurulumuz, denetçilerimiz ayrı bir koldan başlattı. Üzülerek ifade ediyorum deprem bölgesinde, depremin vurduğu 5 büyük vilayette çok fahiş miktarda fiyatları yükseltme çabaları var. Rekabet edip fiyatları düşüreceklerine, tam tersine birlikte karar alıp fiyat yükseltme çabalarını görüyoruz. Onları uyarıyoruz, kesinlikle müsaade etmeyeceğiz ve bu fiyatları düşürteceğiz. Elimizdeki bütün mekanizmalar var, otomotiv sektöründe ne yaptıysak, emlakçılar da, marketlerde, gıdacılarda ne yapıyorsak o tür sektörlerde de aynısını yapacağız. Yol yakından bu yanlış ve haksız uygulamalardan vaz geçsinler. Bunu yapan firmalara söylüyoruz." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar