SON DAKİKA

"Evinde oturmayan vatandaşa geriye dönük ortalamayla elektrik faturası gönderilmesi yanlıştır"

A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “MHP Malatya Milletvekili olarak tüm hemşehrilerimin ve Malatyalıların emrindeyim” diyerek, vatandaşlara depremden beri gitmedikleri evlerine geçmiş dönemlerin ortalaması alınarak elektrik faturası gönderilmesine tepki gösterdi. Fendoğlu, “Geçmişe dönük ortalamayı alıp fatura yazarak vatandaşı mağdur edemezsiniz” dedi.

-"Bütün olumsuzlukları Malatyalılarla birlikte yaşadık"

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin göstermiş olduğu hedef doğrultusunda siyaset yapmaya devam edeceklerini belirterek, “Deprem sürecinde bugüne kadar bütün olumsuzlukları Malatyalılarla birlikte yaşadık. 7 düvelin bir araya gelip de Cumhur İttifakını yıkma çabasına rağmen Cumhur İttifakı gerek TBMM’de ve gereksede Cumhurbaşkanlığı seçiminde fark atarak tekrar devam etmesi bu olumsuz şartlarda bizleri mutlu etmiştir. Oy veren bütün Malatyalı hemşehrilerime, karşılıksız destek veren basınımızın güzide temsilcilerine, Milliyetçi-Ülkücü hareketin tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

-“Derdimiz Malatya, gündemimiz deprem”

Kuluncak, Darende bölgesinde sel baskınlarından dolayı mağdur olan vatandaşlarımızın sorun ve sıkıntılarını yakından takip ettiğini belirten Fendoğlu, “Milliyetçi Hareket Partisi, tarihinde ilk defa Malatya’da 2 dönem üst üste milletvekili çıkartmıştır. Bundan sonraki süreçte ise bu oy potansiyelini koruyup, daha da iyi çalışıp bir sonraki dönemde vekil ve vekiller çıkartmaya hep birlikte çalışacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Derdimiz Malatya, gündemimiz deprem. Ben milletvekilliği sürecimi Malatya ve Malatyalılarla ilgili olarak geçireceğimi ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

-"Evlerde elektrik tüketimi olmadığı halde neye göre bunu faturalandırmışlar?"

Depremden sonra ilk defa gönderilen elektrik faturaları konusunda vatandaşlardan gelen sorun ve şikayetler olduğunu belirten MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu şunları söyledi, “Depremden dolayı vatandaşlarımızdan gelen çok sayıda sorun ve talep bulunuyor. Bu sorunları yerelde çözülmesi gerekenleri yerelde, genelde çözülmesi gerekenleri de bakanlıklar nezdinde çözmeye ve çözüm bulmaya çalışıyorum.  En son Malatya’nın gündeminde elektrik fatura olayı var. Yüklü miktarda elektrik faturaları geliyor. 127 gündür evine gitmeyen, evinde oturmayan vatandaşımıza elektrik faturası geliyor. Evlerde elektrik tüketimi olmadığı halde neye göre bunu faturalandırmışlar, bunu çok merak ediyorum. Yetkililere sesleniyorum, geçmişe dönük olarak 4 veya 5 aylık ortalamasını mı aldınız? Yaptığınız şey yanlış. Bunu en kısa sürede vatandaşımızı mağdur etmeden iptal edin. Elemanlarınızı gönderin, son sayaç neyse onu faturaya yansıtın. Geçmişe dönük ortalamayı alıp fatura yazamazsınız. Vatandaşlarımız, evi hasarlı olanlar mutlaka hasar belgeleri ile birlikte itiraz etsinler, faturalarını ödemesinler ve düşürsünler. Evinde oturmayan ve 127 günden beri dışarıda kalan vatandaşlarımız da gidip itiraz edip saatlerini okutsunlar. Elektrik saatlerini okuttuktan sonra çıkan bakiyeyi ödesinler. Böyle cebren geçmişe dönük olarak oturulan yerde fatura yazılması yanlıştır.”  

-"Esnaflarımızın konteyner sıkıntısı var"

Esnaflara konteyner verilmesi konusunda da sıkıntılar olduğunu aktaran Fendoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü, “Esnaflarımızın ciddi sıkıntıları var. Esnaflarımızın konteyner sıkıntısı var. Şehrimizin muhtelif yerlerine konan konteynerler var. Yolların kenarına bırakılmış olan konteynerler var, esnaflarımız oralarda ne iş yapacak? O konteynerler aylardır bomboş duruyor. Maliyeye kayıtlı, mesleki odalarımıza üye esnaflarımıza hukuki anlamda sıkıntı olmayacak noktalara, gösterdiği yere konteyner konulmalı. Eğer imkanlar el veriyorsa esnafımızın yıkılmış olan yerlerine konteyner konulmalı.  Konteynerler esnafın iş yapabileceği noktalara konulmalı. Yoksa konteynerleri yan yana dizmenin bir anlamı yoktur. Başvuran maliyeye kayıtlı tüm esnaflarımıza gösterebilecekleri sorunsuz noktalara konulmalı. Hedefimiz 1 yıl içinde konutlarımız ve işyerlerimizi yapmaktır.  İşyerleri ile ilgili olarak projenin hazırlandığını biliyorum. Biz bütün esnaflarımızın yerinde dönüşümünü sağlamaktır. Malatya’nın Bakırcılar Çarşısı, Mısır Çarşısı, Yoğurtçular Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı yerinde kalmalı. Malatya Çarşısının eski ruhunu yansıtacak bir projenin hazırlanacağını umut ediyorum.”

-"Herkese yetecek şekilde konteyner verilmeli"

Çadırda kalan vatandaşların konteynerlere taşınması konusunda da bir çalışma ve girişimlerde bulunduklarını aktaran MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “Konut yapım çalışmaları sürüyor. Kış ayı gelmeden çadırlarda kalan vatandaşlarımızın hiçbir ayırım yapılmadan hepsinin konteynerlere konulmasını istiyoruz.  Şu anda 23 bin 800 konteyner bulunuyor. Yeterli mi, yetersiz. Önümüz kış. Konut yapımı sürüyor, ancak yetişememişi durumuna hazırlıklı olmak için hak sahipliği kapsamı genişletilerek çadırda kalan herkese yetecek şekilde konteyner verilmeli. Bunun içinde Malatya’ya ihtiyacı kadar konteyner getirilmesi için çalışma ve girişimlerde bulunacağız. Bütün vatandaşlarımızı çadırdan kurtarmak şuanda öncelikli hedefimizdir.” İfadelerini kaydetti.

Fendoğlu, “MHP Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçelinin göstermiş olduğu hedefler doğrultusunda, MHP Malatya Milletvekili olarak, bütün hemşehrilerimin ve Malatyalıların emrinde olmaya devam edeceğim. Her hafta Malatya’da olacağım.” Dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar