SON DAKİKA

Fendoğlu Malatya'daki sorunları anlatı, Bakan Kacır cevap verdi

Fendoğlu Malatya'daki sorunları anlatı, Bakan Kacır cevap verdi
A- A+

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu,TBMM Genel Kurul’unda Malatya’da deprem sonrası esnafın yaşadığı sorunları dile getirip çözüm taleplerinde bulunması üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Malatya’da, elbette şehrin yeniden ayağa kalkması için diğer deprem yaşamış, afet yaşamış şehirlerimizde olduğu gibi hem yeni sanayi sitelerinin kurulumu hem mevcut sanayi sitelerinin dönüşümü hem de yeni OSB’lerin kurulumu için gayretlerimizi artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

-Fendoğlu, esnafın sorunlarını dile getirdi 

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, “Sayın Sanayi Bakanım, bakan olarak atanıp göreve başladığınızda diğer bakanlarımız gibi ilk ziyaretinizi Malatya’ya yaptığınız için hemşehrilerimizin adına canı gönülden teşekkür ederim. Doğanşehir, Akçadağ ve Kuluncak ilçe merkezlerinde deprem sonrası birçok dükkan ağır hasar alarak yıkılmıştır. Hâlihazırda buralardaki esnaflarımız konteynerlerde dükkanlarını işletmektedirler. Sanayi esnafımız ve diğer esnaflarımızın dükkanlarının yapımı için Malatya ziyaretinizde bizlere bu talepleri iletmiş ve Bakanlığımızdan destek vereceğinizi belirtmiştiniz. Esnaflarımızın dükkanlarında ticaretine devam etmesi için Sanayi Bakanlığımız tarafından Doğanşehir ve Akçadağ’a ilaveten dükkanlar ile Kuluncak Belediyemiz tarafından hazırlanan dükkan projesinin 2024 yılı yatırım planlanmasını hemşehrilerimizin adına sizlerden talep ediyorum.” dedi.

-“Gayretlerimizi artırmaya devam edeceğiz”

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nu Malatya ile ilgili talepleri üzerine konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Saygıdeğer milletvekilleri, öncelikle, ben de gün boyunca yürüttüğünüz oldukça gayretli çalışmalar için ve bize sunduğunuz katkılar için teşekkür ediyorum. Malatya’da, elbette şehrin yeniden ayağa kalkması için diğer deprem yaşamış, afet yaşamış şehirlerimizde olduğu gibi hem yeni sanayi sitelerinin kurulumu hem mevcut sanayi sitelerinin dönüşümü hem de yeni OSB’lerin kurulumu için gayretlerimizi artırmaya devam edeceğiz. Hâlihazırda 11 deprem şehrimizde 26 milyar liralık 49 yatırım projesini organize sanayi bölgelerimize, sanayi sitelerimize yönelik sürdürüyoruz. Bütün bu çalışmalarımızda, inşallah, nasıl deprem bölgesinde on binlerce konutu inşa ederek hak sahiplerine sunabilmek için gayret gösteriyorsak deprem bölgesinde ekonomik faaliyetin, ticari faaliyetin, üretim faaliyetinin hızla yeniden deprem öncesine, hatta daha iyi noktalara erişebilmesi için de gayretlerimizi sürdüreceğiz. Özel sektörün özellikle deprem bölgesindeki yatırımlarını da çok güçlü şekilde destekliyoruz. Şimdiye dek deprem bölgesinde, depremden bugüne, 84 milyar lira yatırım büyüklüğüne sahip 25.629 kişiye istihdam sağlayacak 481 yeni ve yerine koyma yatırımına teşvik verdik. Şu anda Türkiye'de en ileri teşvikleri deprem bölgesinde uyguluyoruz, hem tüm 6. Bölge teşviklerini uyguluyoruz hem de özellikle yatırımın finansmanında kullanılan krediler için yatırım tutarının yüzde 10’una ve 30 milyon liraya kadar faiz veya kâr payı desteği sunuyoruz. Böylelikle şimdiye kadar, az önce ifade ettiğim gibi 84 milyar liralık bir yatırımın harekete geçmesini sağladık. İnşallah milletimizin yanında olmaya, üretimin çarklarını döndürmeye devam edeceğiz. Ben tekrar Sayın Başkanımıza ve tüm milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyorum.” sözleri ile cevap verdi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar