SON DAKİKA

Gazi İlkokulu'nu Kurtarma Projesi

Gazi İlkokulu'nu Kurtarma Projesi
A- A+

Malatya’nın Cumhuriyet dönemi önemli eserlerden birisi olan tescilli eserlerden Gazi İlkokulu’nun Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilerek, buranın Çocuk Kütüphanesi yapılacağı bildirildi.

6 Şubat depremlerinden sonra ağır hasar alan ve Malatya’nın önemli taş binalarından birisi olan Gazi İlkokulu’nun restorasyonu için yürütülen çalışmalarda binanın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceği kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gazi İlkokulu’nu aslına uygun bir şekilde restore ettikten sonra, binanın Çocuk Kütüphanesi olarak açılmasının planlandığı öğrenildi. 

-Gazi İlkokulu

Battalgazi İlçesi, Saray Mahallesi, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan bina, bodrum üzerine iki katlıdır. Malatya’da, Cumhuriyet’in ilk eserlerinden olan Gazi İlköğretim Okulu, 3530 m2’lik alan üzerine çevresi bahçeli olarak düzenlenmiştir. Yapının ön cephesi tamamen kesme taşlarla kaplanmış olup yan ve arka cephelerde ise pencere ile kapı kenarları kesme taş sövelidir.

40 m cephe, yanlarda 4,35 m orta ise 2,45 m öne doğru çıkartılarak cepheye hareketlilik getirilmiştir. Giriş, cephede yer alan 4m camekânlı kapı ile sağlanmaktadır. Giriş kapısının üzerinde sonradan yapılan balkon ve balkona geçişi sağlayan sivri kemer görünümünde camekân yer almaktadır. Cephede ve yanlarda yer alan kavisli pencereler binaya mimari bir estetik kazandırmıştır.

Giriş kapısı geniş bir antreye açılmaktadır. Antrenin yanlarında yer alan koridorlardan sınıflara geçilmektedir. Zemini beton olan birinci katın tavanı, ikinci katın taban ve tavanı ahşap olarak yapılmıştır. İkinci kata merdivenle çıkılmaktadır. Ortada yer alan geniş antre sonradan bölünerek sınıf haline getirilmiştir. Koridorlarda karşılıklı ikişer sınıf bulunmaktadır. Birinci katta sınıflar sonradan bölünerek ihtiyaca göre kullanılmıştır. Bodrum kat depo olarak kullanılmaktadır. Binanın üzeri kiremit çatı ile örtülmüştür.

İlk Cumhuriyet Dönemi eserlerinden olan Gazi İlköğretim Okulu 1933 yılında hizmete girmiştir. (Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğü) 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar