SON DAKİKA

“Geçmişin İzinde Damascus” sergisi

“Geçmişin İzinde Damascus” sergisi
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ‘Geçmişin İzinde Damascus’ sergisi Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverlerle buluşuyor. 10-14 Aralık tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya devam edecek olan serginin açılışını Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptı.

 

Şam çeliği diye bilinen ve Damascus olarak tabir edilen, büyük ustalık ve maharet gerektiren sanatın Türkiye’deki tek temsilcisi olan Yusuf Bayyiğit’in hazırladığı eserlerden oluşan ‘Geçmişin İzinde Damascus’ sergisi açıldı. Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen sergi açılışına Başkan Gürkan’ın yanı sıra, Damascus ustası Yusuf Bayyiğit, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Genel Sekreter Yardımcıları, Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Serginin açılışında açıklamalarda bulunan Yusuf Bayyiğit, serginin açılmasına destek veren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ederek, güzel bir mekânda serginin oluşturulmasının gurur verici bir duygu olduğunu ve bundan dolayı Büyükşehir Belediyesine yardımlarından dolayı minnettar olduğunu söyledi.

 

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman ise, “ Türkiye’de damascus içeriği denilince akla gelen Yusuf Bayyiğit’tir. Arslantepe ile ilgili ne zaman kılıç istesek bire bir replikasını yapar ve bizlerde misafirlerimize hediye ederiz. Bu konuda da kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Damascus sanatının kaybolan sanatlar hüviyetine büründürülmemesi için Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerini sürdüreceklerini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Sergimizin yer aldığı mekân farklı bir mekân. 1890 yıllarında yapılan Taşhoran Kilisesi’nde kültür merkezi işlevini yapan bir mekânda güzel bir sergi açıldı. Şam çeliği diye bilenen ve damascus diye tabir edilen, özel bir ustalık mahareti gerektiren bir çalışma. Türkiye’de hatta Yusuf ustadan öğrendiğimize göre dünyada tek olan bir sergi. Bu çalışmaları yapan Yusuf ustamız gibi Türkiye’de de yapan ustamız yok. Yusuf ustamızın yanında çalışan kalfa ve çırakların da yetişerek bu sanatın devam ettirilerek kaybolan sanatlar hüviyetine bunun döndürülmemesi için Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde destek vereceğiz. Serginin açılmasında emeği geçen Yusuf ustamıza, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımıza ve Kültür Turizm İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar