SON DAKİKA

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Açıldı

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Açıldı
A- A+

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin irtibat ofisi düzenlenen törenle açıldı. 

Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin irtibat ofisinin açılışına Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Sonsöz Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Er, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, Muhtarlar ve binlerce aşiret mensubu katıldı.

Açılış öncesi selamlama konuşması yapan Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Özdoğan, ”Globalleşen dünyadan insanlar yaşam mücadeleleri ve hayat şartlarına bağlı olarak köylerden kente göç etmek zorunda kaldılar. İnsanlar bu şekilde birbirlerinden uzaklaştılar ve yabancılaştılar. Dernekler bu konuda çok önemlidir. Dernekler topluma karşılıksız hizmet veren oluşumlardır. Siyaset üstüdür, her görüşü içerisinde barındırır. Toplumun sorunlarını tarafsız bir duruşla rahatlıkla görebilen ve yeri geldiğinde savunmasını yaparak çözüme kavuşturan kuruluşlardır. Genç Drejanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak gençlerimizi çağın tüm zararlarından koruyarak onları ilime, irfana, kültüre yönlendirerek imkanı olmayana imkan, kimsesi olmayana kimse, yolda kalana yoldaş olmak umuduyla bu yola çıktık. Derneğimizin kapıları tüm Drejanlılara ve tüm gençlerimize, yolu hak ve istikameti doğru olan herkese açıktır. Amacımız aşiretimize ve özellikle gençlerimize hizmet etmektir. Gayemiz ulvi, niyetimiz hayırdır. Allah niyetimizi hayreylesin. Drejanlıların hoşgörülüğü, soframızın genişliği ve misafirperverliğimiz geçmişten beri süre gelmektedir. Selahattin Gürkan Başkanımız öğretmenliğinin ilk yıllarını Drejanımızın bir köyünde yapmıştır. Kendi ifadesiyle Drejan köyünde hiçbir zaman tek bir minderde oturmadım, tek bir yatakta uyumadım, beni el üstünde tuttular diyerek misafirperverliğimize vurguda bulunmuştur. Kendilerini Drejanlı gençlerimizin ağabeyi olarak görüyoruz. Derneğimizin açılışına gelen tüm misafirlerimize çok çok teşekkür ediyoruz. “ dedi. 

Yazıhan Kaymakamı Kutsal Baytak yaptığı konuşmada, ”Bundan yaklaşık 3 ay önce Yazıhan ilçesine atandım. Atanmadan yaklaşık 1 hafta önce çoğu kanaldan beni arayanlar oldu. Arayan herkese Yazıhan nasıl bir yerdir diye sordum. İnanın hiç abartmıyorum Malatya ve Yazıhan özelinde o kadar güzel şeyler söylediler ki, gelemden önce hem Malatya’yı hem Yazıhan’ı çok sevdim. Geldim gördüm ki sizlerin misafirperverliği, gönüllerinizin güzelliği ve en önemlisi samimiyetiniz beni derinden etkiledi. Ben göreve başladığım günden itibaren kendi evimdeymiş gibi hissettim. Bu topraklar öyle topraklar ki, gerçekten kendi farklılıklarını dışarıya yansıtabiliyor. Ben önümüzdeki yıllarda da Drejanlılara, Yazıhan’a ve Malatya’ya hizmet edecek olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyorum. Sizlerle aynı yolda yürüyecek olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. İyi ki Yazıhan’a gelmişim ve iyi ki sizleri tanımışım. Mustafa kardeşim 1 ay önce bizler ziyarete geldiler ve böyle bir dernek kurduklarını ifade ettiler. Biz de gençlerin bir araya gelmesi ve kendi sorunlarını ve sıkıntılarını dile getirebilmeleri ve en önemlisi Devlet ile vatandaş arasındaki bir köprü vazifesini görmeleri adına ben Mustafa kardeşime elimden gelen desteği sunmaya hazırım.” İfadelerine yer verdi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, ”Drejan farklı bir aşirettir. Kişilerin olgunlaşmasında, büyüğün küçüğünü bilmesinde, gelenek göreneklerin tanınmasında Drejanıların benim kişiliğimde çok büyük etkisi vardır. Sanayi devrimi ile birlikte köyden şehre akın ve şehirdeki yerleşim arttı. Şehirdeki istihdama sahip çıkılmadığı zaman şehirde yalnızlığı getiriyor. Şehir geleneklerinden, göreneklerinden, değerlerinden kopmasına neden oluyor. Onun içindir ki bu derneklerin, hemşeri derneklerinin ve STK’ların toplum hayatında dinamizmin ve demokrasinin temel taşlarıdır. Bu anlamda böyle bir derneğin açılmasında emeği geçen tüm genç kardeşlerimi öncelikle tebrik ediyorum. Bunu önderliğini yapan Mustafa kardeşimizi canı gönülden kutluyorum. Drejanlılar devletine ve milletine bağlı olan bir aşirettir. Benim bildiğim kadarıyla 52 muhtarlığı var Malatya bölgesinde. Drejanlıların bir çatı altında toplanıyor olması, gelenek ve göreneklerine bağlı olması, iyi zamanlarda destek olmaları ve tanımaları önemli bir çatıdır. Bu çatı altında bütün ilçelerimizde Drejanlı köylerimiz vardır. Ben görev yapmam hasebi ile ve gördüğüm hoşgörü nedeniyle kendimi bir Drejanlı olarak kabul ederim. Her gittiğim yerde de Drejanlıların müstesna insanlar olduğunu dil getiririm. Ben tekrar bu derneğimizin Malatya’mıza ve Drejanlı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” Sözlerini kullandı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar