SON DAKİKA

Gözlerin altındaki Koyu halkalar ciddi sağlık sorunlarını gösteriyor

Gözlerin altındaki Koyu halkalar ciddi sağlık sorunlarını gösteriyor
A- A+

Gözlerin altındaki bulunan ve maviden menekşe rengine kadar farklı renklerde olabilen koyu halkalarına genellikle ‘yağ bezlerinin’ yeniden dağılımı nedeniyle ortaya çıkan göz altı torbaları eşlik eder. Ancak koyu halkalar genellikle Asyalılarda görülürken kan damarları halkaları ise mavimsidir.

Russia Today’inaktardığı habere göre; göre mavi halkalar, cildin şeffaflığı ve kan damarlarının genişlemesinin yanı sıra hiperpigmentasyon ya da aşağıdaki şu faktörlerden kaynaklanabilir:

-Tüm aile üyelerinin ince bir cilde ve yüzeye yakın kan damarlarına sahip olması gibi kalıtsal durumlar.

-Uykusuzluk.

-Yetersiz beslenme; özellikle tuzlu yiyecekleri aşırı tüketme.

- Özellikle yaşla birlikte kolajen üretimi düşmesi ve deri altı yağ tabakasının azaldığı cildin incelmesi.

- Kurulukla birlikte derinin renginin matlaştıkça kan damarlarının çıkması. Bu nedenle günde 1,5-2 litre su içilmesi tavsiye ediliyor.

- Hiperpigmentasyon.

Koyu halkalar ve göz altı torbaları, asla göz ardı edilemeyecek ciddi sağlık sorunlarının varlığına da işaret ediyor olabilir:

-Alerji veya egzama (Atopik Dermatit). Damar ağı şişerek koyu görünmesini sağlar ve buna sıklıkla hiperpigmentasyon eklenerek koyu halkalar daha görünür hale gelir.

- Hormon üretimi ile ilgili bozukluklar nedeniyle oluşan sorunları.

- Siroz gibi karaciğer hastalıkları. Bu durumda pigmentasyon ortaya çıkar, kan damarları etkilenir ve vücutta toksik maddeler birikir.

-Böbrek hastalığı, sıvı birikmesi ve ödem gibi idrara çıkma sorunları.

-Kalp sorunları. Bu durumda önce ayak ve bacaklarda şişlik, ardından nefes darlığı, nabız bozukluğu ve son olarak da yüzde şişlik görülür.

Bu halkalardan kurtulmak için öncelikle sebebin belirlenmesi gerekir. Bu nedenle sağlık sorunlarını tespit etmek için genel bir muayene tavsiye edilir. Bunun ardından kişi uzman bir doktora başvurabilir. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre sağlıklı bir yaşam tarzı söz konusu halkaların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir:

-Gece 12’den önce yatmak ve günde 8 saat uyumak.

- Gergin olmamak. Kaygı ve stresle sakince başa çıkmak.

- Güneş koruyucu kremler ve güneş gözlüğü kullanmak.

- Kan damarlarını genişlettiği için alkolden kaçınmak.

- Sigarayı bırakmak. Zira kolajen üretimi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı cildin kuru ve mat görünmesine neden olur.

- Açık havada daha fazla zaman geçirmek ve egzersiz yapmak.

-Sabahları göz altlarında şişlik görülebilir. Bu nedenle ödemi önlemek için yüksek yastık kullanmak mühimdir. Ayrıca yatmadan önce çok su içmemek ve aşırı tuz tüketmemek de önemli.

KAYNAK: Russia Today

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar