SON DAKİKA

Gri Pasaport skandalında teşekkür etmiş!..

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın başkan yardımcısı Bekir Karakuş'un avukatı Şahin Çağlar tarafından mahkemedeki duruşmada Gri Pasaport Skandal Davası dosyasına sunulan teşekkür mektubu gelişmelere yeni bir boyut kazandırdı.

Gri Pasaport skandalında teşekkür etmiş!..
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi aracı yapılarak hizmet pasaportu düzenlenip , kendilerinden para alınan ve Malatyalı olmayan 90 kişinin iki grupta Almanya'ya gönderilmeleri ve Türkiye'ye dönmemesi üzerine başlatılan ‘Gri pasaport’ davasında sanık Bekir Karakuş’un avukatının mahkemeye sunduğu evrakta, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın imzasıyla, olayda 3'e düşürülen sanıklardan olan ve 'organzatör'lerden biri olduğu öne sürülen Ersin Kilit’e bir teşekkür yazısı gönderildiği ortaya çıktı. Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın savcılıktaki beyanında, “Proje kapsamında belediyeye herhangi bir bağışta bulunulduğunu bilmiyorum. Belediyeye bir miktar bisiklet hibe edilme olayını da bilmiyorum” ifadeleri yer alıyor.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından, Bingöl'lü bazı kişilerin talebiyle Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği'ne üye yapıldıktan sonra "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" başlığı ile hazırladığı projeye dahil edilerek Almanya'ya gönderilen 90 kişinin Türkiye'ye dönmemesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında açılan davada ilk duruşma, geçtiğimiz günlerde Malatya 10.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Aralarında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın da bulunduğu birçok ismin karıştığı olayda, Çınar ve bazı belediye görevlileri hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından verilen 'soruşturma izni', Danıştay tarafından çok tartışmalı bir şekilde iptal edilmiş, bunun üzerine Çınar, tutuklusu kalmayan 3 sanıklı davada 'tanık' yapılmıştı. Davada, Çınar'ın eski yardımcısı Bekir Karakuş ile Bingöl'de bir kasabanın eski belediye başkanı Ali Ayrancı ile Almanya'da ikamet eden ve yine Bingöllü olan Ersin Kilit sanık olarak yer almışlar, tutuklanan bu 3 ismin de peyderpey tahliye edilmeleriyle, tutuklu kalmamıştı.

Davada tutuksuz olarak yargılanan Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş’un avukatı Şahin Çağlar, savunması esnasında, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın imzasıyla gri pasaport olayının Almanya’daki ayağı olduğu iddia edilen Ersin Kilit’e belediyeye yapmış olduğu bağış nedeniyle gönderilen teşekkür yazısını mahkemeye sundu.

Çağlar, mahkemede yaptığı savunmada, “Müvekkilim belediye başkan yardımcılığı yapan kovuşturma ve soruşturması izne tabi olan Danıştay tarafından soruşturma izni verilmemesine rağmen yargılama yapılmaya devam etmektedir. Dosya içerisinde müvekkilimin yardımcılığını yaptığı Mehmet Çınar ile ilgili soruşturma izni verilmemesine rağmen olayın kendisi açısından vahamet olması nedeni ile Danıştay’a başvurusu bulunmaktadır. Her ne hikmetse soruşturma ve kovuşturma aşamasında ismi geçmemektedir. Müvekkilim açısından çift yönlü bakılması gerekmektedir. Müvekkilimin organize ettiği bir faaliyet olduğu belirtilmiş ise de belediye başkanının Ersin Kilit’e verdiği bir teşekkür belgesi bulunmaktadır” dedi.

'Yeşilyurt Belediye Başkanlığı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ başlığı altında yazılı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar imzalı, ancak tarih ve sayısı olmayan teşekkür yazısında, “Sayın Ersin Kilit, belediyemiz çatısı altında gıda bankacılığı kapsamında hizmet veren emanet çarşımız, kurulduğu günden itibaren önemli bir boşluğu doldurarak, hayır köprüsü görevi yapmaktadır. Sistemimize kayıtlı olan ihtiyaç sahipleri, kendilerine verdiğimiz emanet kartlar ile marketimize giderek insan onuruna uygun şekilde her ay düzenli olarak alış veriş yapabilmekte ve aralarında sizin bağışladığınız ürünlerinde yer aldığı çeşitlerimizden temin edebilmektedirler. Bu bağlamda yaptığınız bağışlar birçok ihtiyaç sahibi ailenin temel ihtiyaçlarını karşılaşmıştır. Yazımızın ekinde, emanet çarşısına yaptığınız bağışları alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın bilgisini ve hangi ürünleri aldıklarının listesini bulacaksınız. Şimdiye kadar yaptığınız bağışlar için teşekkür ediyor, ihtiyaç sahibi aileler ile aranızda kurduğumuz köprünün sağlam kalması dileğiyle selam ve şükranlarımı sunuyorum” ifadeleri yer aldı.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 5 Eylül 2022’de Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda tanık sıfatıyla verdiği beyanda, “Olay nedeni ile gerek belediye çalışanları içerisinde gerekse dışarıdan herhangi bir kimsenin maddi bir menfaat temin ettiğine şahit olmadım. Bu proje kapsamında belediyeye herhangi bir bağışta bulunulduğunu bilmiyorum. Belediyeye bir miktar bisiklet hibe edilme olayını da bilmiyorum” demişti.

Çınar, sanık Bekir Karakuş’un şirketi üzerinden aktarılan paradan da kendisinin ne o dönemde ne sonrasında bilgi sahibi olmadığını, yurtdışına gönderilen şahıslar için düzenlenen pasaportları ise kendisinin hiç görmediğini de iddia etmişti.

Tutuksuz sanık Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, gri pasaport davasının ilk duruşmasında, Ersin Kilit’in aracında kendilerine Ali Kilit’e borcunun olduğunu yasal sıkıntılardan dolayı Türkiye’ye para getiremediğini söylediğini, hem bu borcun verilmesi hem de Yeşilyurt Belediyesi’ne bağışta bulunularak, belediye personellerinin yaptıkları ziyaretle ilgili ulaşım giderlerinin karşılanması için kendilerine 4 zarf içerisinde 37-38 bin Euro civarında bir para verdiğini, bu paranın 17 bin Euro’sunun Ali Kilit’e gönderildiğini, 15 bin Euro’sunun belediyeye (Emanet Çarşısı) bağış yapıldığını, geri kalanın ise seyahat acentasına verildiğini ifade etti.

Gri pasaport olayının Almanya’daki ayağı olduğu iddia edilen Ersin Kilit ise mahkemedeki savunmasında, “Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yanındayken, “Almanya gezisinin masraflarını karşılayacağım” diye bir şey söylemedim. Belediye çalışanları haricinde bana başka gidecek şahıslardan bahsetmediler. Ben, Yeşilyurt Belediyesi’ne herhangi bir bağışta bulunmadım. Ben bağış yapacaksam Bekir Karakuş’a ihtiyacım yoktur, kendim yaparım. Belediyeye bağış yapmadım. Almanya’daki gezide bisiklet firmasından Bekir Karakuş’un talebi üzerine Yeşilyurt Belediyesi’ne bisiklet bağışı yapılmış gibi göstermelik bir belge alıp verdim. Evrakta firma tarafından Yeşilyurt Belediyesi’ne “170 adet bisiklet bağışı yapılacağı” yazıyordu” beyanında bulundu.

Mahkemede tanık olarak dinlenen Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer de “Almanya’da bulunduğumuz sürede Ersin Kilit daha önce Yeşilyurt’a geldiğinde belediyedeki emanet çarşısını öğrendiği, kendisinin de sürekli zekat verdiği, ileride emanet çarşısına zekat verebileceğini söylemişti. Ancak ben, Ersin Kilit’in herhangi bir bağışta bulunup bulunmadığını bilmiyorum” demişti.
 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar