SON DAKİKA

“Gri pasaport skandalı” davası başlıyor

“Gri pasaport skandalı” davası başlıyor
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi'nin, resmi kamu imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’ skandalına yönelik 3 sanık hakkında açılan dava Edirne ve Yargıtay’a gittikten sonra tekrar geldiği Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 24 Ocak’ta görülmeye başlanacak. 

-2 organizatör ve 1 belediye başkan yardımcısı yargılanıyor 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yeşilyurt Belediyesi’nin aracı kılınarak sözde çevre projesine dahil edilerek, gri pasaport düzenletip Almanya’ya götürülen ve hiçbiri Malatyalı olmayan, Malatya’da yaşamayan 17 Şubat 2020'de 46 kişi ve 17 Eylül 2020'de de 44 kişi olmak üzere toplam 90 kişinin yurt dışına 'kaçırılması' ve bunların Türkiye’ye dönmemesi üzerine başlatılan “Göçmen Kaçakçılığı Soruşturması” kapsamında Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesine Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, Bingöl-Servi eski belediye başkanı Ali Ayrancı ve olayın Almanya’daki bağlantısı olduğu iddia edilen Ersin Kilit hakkında “Göçmen Kaçakçılığı Yapma” suçundan 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası talebi ile Eylül 2022’de dava açmıştı.  Sanıklardan Ali Ayrancı halen tutuklu, diğer 2 sanık tutuksuz bulunuyor. 

-Malatya Mahkemesi Edirne’ye, Edirne’de Yargıtay’a, Yargıtay’da Malatya’ya göndermişti...

Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi, 21 Eylül 2022 tarihinde suç yerinin yurtdışına kaçırılan 90 kişinin Edirne’den çıkış yaptıkları gerekçesi ile yetkisizlik kararı ile dosyayı Edirne Adliyesine göndermişti. Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi ise 31 Ekim 2022 tarihli kararında; yurtdışına çıkarılan kişilerin hizmet pasaportu çıkartma ve diğer ilgili resmi işlemlerinin Malatya ilinde gerçekleştiği gerekçesiyle yetkisizlik kararı vererek, dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesine göndermişti. Yargıtay 5.Ceza Daire Başkanlığı ise 5 Aralık 2022 tarihli kararı ile Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin yetkisizlik kararını kaldırarak dosyayı yeniden Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. 

Tutuksuz sanıklar Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, ile olayın Almanya’daki bağlantısı olduğu iddia edilen Ersin Kilit ve tutuklu sanık Bingöl-Servi eski belediye başkanı Ali Ayrancı 24 Ocak tarihinde Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacaklar. 

-Danıştay’ın oy çokluğu ile soruşturma iznini kaldıran gerekçesini çürüten belge dosyada …

Bu arada, ‘insan kaçakçılığı’ skandalına ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı tarafından Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve belediyede görevli 3 kişi hakkında verilmiş olan “İdari Soruşturma İzni”ni, Danıştay 1. Dairesi, 3'e 2 oy çokluğu ile kaldırılmıştı. Danıştay kararında tüm sorumluluğun Valilikte olduğu ileri sürülmüştü. Ancak dosyadaki belge ve bilgiye göre; İlk kafiledeki 45 kişi için Valilik onayının olmadığının ortaya çıktı. Edirne 1. Asliye Ceza Mahkemesi yetkisizlik kararında hiçbirinin hizmet pasaportu almaya yetkili kişiler olmadıkları halde Yeşilyurt Belediyesi kullanılarak gri pasaport sağlanarak yurtdışına 2 grup halinde kaçırılan 90 kişi içindeki ilk grupta yer alan 45 kişi için “Valilik oluru” alınmadığı kaydedilmişti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar