SON DAKİKA

Gürak Paşa Malatyalıların tahliyesi için NATO Borusundan yakıt sağlamış

Gürak Paşa Malatyalıların tahliyesi için NATO Borusundan yakıt sağlamış
A- A+

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ilk 7,7 büyüklüğündeki depremden 28 dakika sonra 2. Ordu Karargâhındaki makamında bulunarak, karargahı vatandaşlara açan  2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak’ın, şehrin boşaltılması için tahliye çalışmalarında NATO Boru Hattından yakıt sağladığı da aylar sonra ortaya çıktı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli ilk deprem olan saat 04.17’deki 7,7 büyüklüğündeki depremden sonra 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak’ın, ordu lojmanlarındaki konutundan acil çıkış yaparak yaklaşık yarım saat sonra göreve başlamış ve askeri birlikleri harekete geçirmişti. 

Gürak Paşa’nın ikinci depremden sonra ağır hasar gören Malatya’dan vatandaşların tahliyesi içinde katkı ve destek verdiği, özellikle karayollarını kapalı olması ve akaryakıt istasyonlarında yakıtın tükenmesi nedeniyle, minibüs ve otobüsler için NATO Boru Hattı’ndan yakıt desteği verdiği belirtildi. 

6 Şubat depremlerinde Malatya’nın açıldığı yolların kapalı olması nedeniyle yaşanan akaryakıt sıkıntısı üzerine o süreçte 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak’ın devreye girerek sorunu çözdüğünü aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan, “O gün Sivas Karayolu, Kayseri Karayolu kar ve tipi nedeniyle kapalıydı, Kahramanmaraş Karayolu, tünel nedeniyle kapalıydı. Demiryolu ise hasar nedeniyle kontrol edilmeden açılmamıştı. NATO Boru hattını 2. Ordu Komutanımızın dirayeti ile açtırarak Malatya’dan tahliye olmak isteyen vatandaşlarımıza yakıt desteği verildi. Minibüslere mazotları verilerek 120 bin vatandaşımızı o dönem karayolu ile tahliye ettik.” dedi. Gürkan, o dönem yaklaşık 100 bin kişinin havayolu ile, 30 bin kişinin ise feribotlarla tahliye edildiğini belirtti. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar