SON DAKİKA

Gürkan, Vurgunculara Resti Çekti

Gürkan, Vurgunculara Resti Çekti
A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın ardından Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da hazır betonculara yönelik sert eleştiri ve tepkide bulunarak, “2 tane beton santrali kuruyoruz. Bir tanesi 10 gün içerisinde, diğeri 15-20 gün içerisinde faaliyete geçecek. Beton santralcilerine de buradan sesleniyorum. 2 tane yaptım, 4 tanede yaparım. Her şeyi de yaparım. Kar amacı gütmeden vatandaşın da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacağız. Bura da özellikle betonculara da diyorum, diğer inşaat ürünü satanlara da diyorum” dedi.

malatyahaber.com'de yer alan habere göre; Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Gürkan: “Biz hmax serbesti kaldırdığımız zaman bir sürü yaygara yapıldı. Aynı adamlar biran evvel tövbe istiğfar etsinler diyorum. İşlerine güçlerine baksınlar.” İfadelerini kullandı.

-“Şapka düştü, kel göründü’. Artık herkes dürüst olma cihetine gitsin”

ERTV’de Hülya Kaya’nın sunduğu Güne Bakış programına katılan Başkan Gürkan: “Malatya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden biridir. Türkiye’de de en fazla açık arayla yatırım yapan belediyedir. Bizim bu yerelde; küçük beyinli, küçük zekalı, hayatında hiçbir iş yapmadan algılarla bu şehre yön vermeye çalışan insanlar var. Artık ‘Şapka düştü, kel göründü’. Artık herkes dürüst olma cihetine gitsin. “ dedi.

-“2 tane yaptım, 4 tanede yaparım. Her şeyi de yaparım. Kar amacı gütmeden vatandaşın da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacağız”

“Bu şehirde 6 Şubat’ta vuku bulan bir deprem var. Bu depremde evler yıkıldı, iş yerleri yıkıldı . “ diyen Gürkan: “ Bu şehrin ayağa kalkması lazım, ayağa kalkarken bu şehri bütün değerlerle birlikte ayağa kalkması lazım.  Beton santralleriyle ilgili gerekli talimatları verdik. Çevreye zarar veren yıkım ekipleri de dahil olmak üzere şu anda 7 milyon liranın üzerinde çevre ceza uygulaması yaptık. Bu cezalar, yerinde ayrışım yapanlar, sulama yapmayanlar gibi kurallara uymayanlara yazıldı.  2 tane beton santrali kuruyoruz. Bir tanesi 10 gün içerisinde, diğeri 15-20 gün içerisinde faaliyete geçecek. Beton santralcilerine de buradan sesleniyorum. 2 tane yaptım, 4 tanede yaparım. Her şeyi de yaparım. Kar amacı gütmeden vatandaşın da bu hizmetten faydalanmasını sağlayacağız. Bura da özellikle betonculara da diyorum, diğer inşaat ürünü satanlara da diyorum. Gerekirse, Esenlik gibi bir mağaza da ona açarız. Kimse bu memleketi sahipsiz bulup da, biz istediğimizi yaparız demesin. Kimse kar etmesin demiyoruz. Ama vicdansız bir şekilde de bu işler yapılmasın. “ ifadelerini kullandı.

-“Göreve Devam Ettiğim Sürece Uzaktan Gazel Okuyanlara Müsaade Edilmeyecek”

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yıkılan ve zarar gören binalar ile ilgili konuşan Gürkan: “Son mahkeme süreçlerin de betonların çok düşük dozajlı olduğu ortaya çıkıyor. Herkes işini doğru yapsın. Şunu söyleyeyim; göreve devam ettiğim takdirde uzaktan gazel okuyanlara hiçbir şekilde müsaade edilmeyecek. Herkes sorumluluğunu yerine getirecek. “ dedi.

“Bir An Evvel Tövbe İstiğfar Etsinler”

Deprem sonrası alt yapının darmadağın olduğunu söyleyen ve zaman içerisinde gerekli çalışmaların yapılmadığı eleştirisini getiren Gürkan: “ Şehre baktığımız zaman alt yapılar darmadağın olmuş. O alt yapılar, diplomatik lisans ile söylüyorum zaman içerisinde yapılmış olsa idi. Bugün Adalet Bakanlığı’nın 8 yerde yerleri olmazdı. Kuzey ve Güney Kuşak Yolu’da, Kuzey Çevre Yolu’da . Uzaktan oturum gazel okumanın bir anlamı yok. Bu şehirde mania planına rağmen. Biz hmax serbesti kaldırdığımız zaman bir sürü yaygara yapıldı. Aynı adamlar biran evvel tövbe istiğfar etsinler diyorum. İşlerine güçlerine baksınlar. İnsanlar dişinden tırnağından artıracak, boynundan boğazındakini çıkaracak. Getirecek bir ev alacak. Ayrıca 20 senede borçlanacak. Evin içinde oturmadan ev başına yıkılacak. Böyle bir dünya yoktur.” dedi.

-“Utanmadan, Haya Duymadan Entrika Peşindeler”

1999 sonrası ve yapı denetim uygulamasının başlamasından sonraki inşaa edilen binaların bile yıkıldığı veya ağır ve orta hasar aldığı konusuna değinen Başkan Gürkan: “Dün yaptığımız evler niye yıkıldı? Mania planına rağmen niye yüksek yaptık? Zemin direncine rağmen niye yüksek yaptık? Niye bodrumsuz yaptık? Niye perde betonsuz yaptık? Kimse kendi yaptığını kenara atmayacak. Devletin kurumları var, kimin ne suçu varsa onun bedelini ödeyecektir. Herkes ben sorumlu değilim deyip kenara çıkacak. Ben tarım arazilerini imara açmadım, 5 kattan fazla imar izni vermedim. Büyükşehir belediyesi olarak da hmax serbesti kaldırdım. Bu tür insanların bu memlekette tövbe istiğfar edip başka şeylerle uğraşmasına gerek yok. Bunlar ne demek isteğimi anlıyorlar. Utanmadan, haya duymadan daha başka türlü entrikaların peşine düşmenin de hiçbir anlamı yoktur. Buradan herkese sesleniyorum, herkes ayağını denk alsın. Dün yaptığımız binalar yapılan hatalar nedeni ile çöktü. Diyecekler ki: ‘Efendim siz başkansınız niye müdahale etmediniz.’ Benim uhdemde olan her şeye müdahale ettim. Uhdemde olmayan her şeye de müdahale ettim.” İfadelerini kullandı.

-“Bundan Sonra Gözyaşlarına Bakmayacağım”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ziyaret ettiği bir evde depreme ilişkin yaptığı ve eleştirilere neden olan konuşmasına da değinerek: “Azma, sınırı aşmadır. 3 katsa 15 kat verme azmadır. Devletin koyduğu kuralları, kaideleri yapmamak azmadır. Şu televizyonu bu televizyona gizli çekimleri vererek, kendilerini kurtarmaya çalışan zevatların hiçbir şekilde bundan sonra gözyaşlarına bakmayacağım. Sivil toplum örgütleri de, siyaset kurumu da, basın kurumu da. Ben açık söylüyorum herkes doğruyu yapmak durumunda. “ dedi.

-‘Tekelci Yapıya Sıcak Bakmam, Gerekirse Geriye Çekiliriz'

“Büyükşehir olarak her şey kontrolümüz altında”  diyen Gürkan: “Burada şunu ifade etmek istiyorum;  MEGSAŞ’ta ekmek kontrol ediliyor, MOTAŞ’ta ulaşım regüle ediliyor, Esenlik’te genel piyasa regüle ediliyor. Bazı zevatlar, Esenlik’le ilgili de çok yüksek fahiş fiyatlar diyorlar. Fiyatlar fazladır. Ancak genel piyasa dengesi ortalamasına baktığın zaman bugün Malatya piyasasının yüzde 78’i Esenlik’den alışveriş yapıyor. Bu oran depremden önce yüzde 70’ti, depremden sonra yüzde 78’e çıktı. Bu güvenin unsurudur. Hatta bu rakamı biraz düşürün dedik. Çünkü piyasayı da regüle ederken, tekelci bir monipol piyasa olması da doğru değil. Tekelci bir yapıya da ben sıcak bakmam. Gerekirse biz geriye çekilecek bir durumda olacağımız yerde, geriye çekiliriz. Bütün piyasayı kontrol altına almamız, serbest teşebbüsü, hür teşebbüsü veya ferdi anlamda ticaret yapan insanlarında önüne engel konulmasına da karşıyım. Bunlar sadece piyasayı dengelemekle görevli. “ ifadelerini kullandı.

-‘Baraj Yapım Protokolünde Var.. Gerekirse Malatya’ya Su Verilir’

Çat Barajı ve gerekirse buradan Malatya’ya su verilebileceği konusuna da değinen Gürkan: “Çat Barajı’ndaki suyla ilgili, İller Bankası’nın 1983’teki yapım protokolünde diyor ki; ‘Ola ki ileriki aşamada Malatya su sıkıntısı çektiğinde buradan Malatya’ya su verilir’. diyor. Biz ikince ve üçüncü kaptajı yaptık. Şu anda şehir bu şekilde besleniyor. Peki bulanma dışında suda bir sıkıntı oldu mu? Bulanma olur, depremler oluyor ve hep o bölgede oluyor. Doğru dürüst deprem bölgelerinde kullanma suyu verilemiyor. Bu işler kolay mı? Biz bütün konteyner kentlere, çadır kentlere binlerce kilometre alt yapı yaptık.” dedi.

-“Bundan Sonra Mızıka Çalamayacaklar Artık”

Büyükşehir belediyesi olarak devreye girdikleri konularda, bazı kişiler tarafından eleştirildiklerini hatırlatan Başkan Gürkan: “Büyükşehir belediyesi olarak devreye girdiğimiz konular da olduğunda, Bremen Mızıkacıları nasıl bağırdılar; ‘yetki karmaşası’ diye. O hadiseleri biliyorsunuz. Bundan sonra mızıka çalamayacaklar artık. Artık milletin bu acılarının üzerinden rant elde etmek isteyenler,  artık kafalarındaki bu şeyleri atsınlar. Ona müsaade etmeyeceğiz. Milletimiz de aklını başına toplayacak. Kendisine zarar verenle kendisinin hak ve hukukunu koruyanı ayırt etmesi lazım. Algılarla bu toplumu yönetmeye kalkan, hangi düşüncede, hangi görüşte, hangi ideolojide, hangi partide olursa olsun bunlara müsaade etmeyelim. “ dedi.

-“Hizmetlerin Getirilmesi Noktasında Hiçbir Tereddüt Yaşamıyoruz “

Hükümette , Malatya’dan bakan, bakan yardımcısı  ya da Adalet ve Kalkınma Partisi’nde MKYK üyesi olmaması konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı olarak üzüntü duyuyor musunuz? Sorunu yanıtlayan Gürkan: “Rahat olun siz. Bizim Cumhurbaşkanımız var. Cumhurbaşkanımız her konuda Malatya’nın yanında. Bakanlarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız Malatyalı hemşehrimiz. Bir Turizm Bakanımız Malatyalı hemşehrimiz. Malatya’ya hizmetlerin getirilmesi noktasında hiçbir tereddüt yaşamıyoruz. " dedi.

KAYNAK: malatyahaber.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar