SON DAKİKA

Gürkan'dan Borç Listesi İçin İlk Açıklama...

Gürkan'dan Borç Listesi İçin İlk Açıklama...
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, Belediye Başkanı Sami Er başkanlığında geçtiğimiz Salı günü yaptığı ilk toplantısında, Büyükşehir Belediyesi, bağlı şirketler ve MASKİ'nin 2019- 2024 arasındaki dönemindeki borcunun 17 milyar 080 milyon 045 bin 700 TL (17 katrilyon 080 trilyon 045 milyar 700 bin lira) borç açıklanmasının üzerine, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan malatyahaber.com'a yaptığı açıklamada tepki gösterdi ve açıklanan rakamların doğru olmadığını söyledi. Gürkan, seçimden sonra personele 85 milyon TL kredi çekilerek maaş ödendiğine ilişkin ifadelerin de gerçek dışı olduğunu belirterek, "Çok ayıp ediyorlar. Sami Beyi yanıltıyorlar, yanlış yönlendiriyorlar" diye konuştu. 

Büyükşehir Meclisi'nin toplantısında, Büyükşehir, MASKİ ve bağlı şirketlerin borç tablosunun açıklanmasından sonra ağır eleştirilere muhatap olan Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Gürkan, açıklanan rakamların "devlet aklıyla izah edilecek durumunun olmadığını", belediyenin, şirketlerin ve MASKİ'nin iddia edildiği miktarda borçlarının bulunmadığını söyledi. Gürkan, tümüyle doğru olmayan borç rakamları ortaya konulurken mevcut varlıkların, alacakların da belirtilmesi, şirketlerin aktif ve pasifiyle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Gürkan, belediyenin eski Şoför Okulu'nda 3 milyon metrekare, Bulgurlu'da 1500 dönüm, Beyağı bölgesinde 200 dönüm başta olmak üzere birçok yerde önemli sayıda gayrimenkulunun bulunduğunu, yine kendi dönemlerinde belediyenin makine parkına önemli harcamalar yapıldığını, görevi döneminde şeffaf çalıştıklarını, Büyükşehir ve MASKİ'nin daha önceki yıllardan gelen, daha sonra da vadesi olan borçlarının olduğunu, bunun da iddia edilen miktarlarda olmadığını, Büyükşehir Belediyesi'nin  3 milyar 600 milyon TL borcunun bulunduğunu bildirdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin seçimlerden sonra personel maaşını krediyle ödendiği iddiasının gerçek dışı olduğunu, mevcut yönetimin kredi kullanımı için meclisten aldığı bir yetkinin bulunmadığını, bahsedilen 85 milyon TL'nin kendileri döneminde alınan kredinin İller Bankası'nda bulunan bölümü olduğunu, dolayısıyla bir kredi çekilmesinin söz konusu olmadığını, bu konuda da kamuoyunun yanıltıldığını belirten Gürkan, borç rakamlarıyla ilgili yapılan açıklama ve yorumlar konusunda da "Çok ayıp ediyorlar. Sami Beyi yanıltıyorlar, gerçek olmayan bilgilerle yanlış yönlendiriyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir muhasebe kaydı açıklanamaz" dedi. 

YİMPAŞ ve Dünya Kayısı Ticaret Merkezi ile ilgili ihalelerin de açık ve şeffaf bir şekilde yapıldığını savunan Gürkan, konuya ilişkin olarak önümüzdeki günlerde detaylı bir açıklama yapacağını, Büyükşehir Belediyesi'nin, MASKİ'nin ve şirketlerin gerçek durumunu kamuoyuna aktaracağını bildirdi.

KAYNAK: malatyahaber.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar