SON DAKİKA

‘Her an 7.4 büyüklüğünde deprem üretebilir' diyebilirler!..

‘Her an 7.4 büyüklüğünde deprem üretebilir' diyebilirler!..
A- A+

Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, 4.4 büyüklüğündeki Elbistan depremi sonrasında yaptığı değerlendirmede, “Malatya-Ovacık Fayı her an 7.4 büyüklüğünde deprem üretebilir" gibi bir takım açıklamalar yapılabilir.  Lütfen itibar etmeyin. Çünkü Malatya-Ovacık Fayı 3.5 milyon yıl önce Doğu Anadolu Fayı oluştuktan sonra aktivitesini yitirmiştir.” dedi.

Sosyal medya hesabı üzerinde  bugünmerkez üssü Elbistan olan 4.4 büyüklüğündeki depremi değerlendiren Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, bölgedeki fay haritası nedeniyle “Malatya-Ovacık Fayı her an 7.4 büyüklüğünde deprem üretebilir” şeklindeki açıklama ve analizlere itibar edilmemesi uyarısında bulundu. 

Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş’in 4.4 büyüklüğündeki Elbistan depremi sonrası açıklama ve değerlendirmesi şu şekildi; “Çardak Fay Zonu'nun doğu ucu, Sürgü fayı, eski zayıflık düzlemi olan ve aktif olmayan Malatya Fayı ve Çardak Fay Zonu olmak üzere üçlü kesişim bölgesi olan geniş bir zondan oluşan bir açılmalı fay büklüm bölgesi oluşturmaktadır. Bu pürüz bölgesinde ve yakın civarında 6 Şubat 2023 depremlerinden bu yana 13 aylık sürede 3.8 ile 5.5 aralığında değişen 250 artçı ve tetiklenmiş bağımsız deprem oldu. Bugün olan Mw=4.4'lük tetiklenmiş bağımsız deprem Çardak fayına paralel uzanan doğrultu atımlı birkaç km uzunluktaki kısa bir kırık üzerinde olduğu için, 6.0-7.5 aralığında deprem üretecek uzun bir fay bulunmamaktadır. Dolayısıyla endişelenecek bir durum söz konusu değil. “Malatya-Ovacık Fayı her an 7.4 büyüklüğünde deprem üretebilir" gibi bir takım açıklamalar yapılabilir.  Lütfen itibar etmeyin. Çünkü Malatya-Ovacık Fayı 3.5 milyon yıl önce Doğu Anadolu Fayı oluştuktan sonra aktivitesini yitirmiştir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar