SON DAKİKA

İnönü'de 112 Diş Hekimi Mezun Oldu

İnönü'de 112 Diş Hekimi Mezun Oldu
A- A+

İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı mezunları için mezuniyet töreni düzenlendi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki törene; Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Ercan Altın, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Vali Yardımcısı Abdulselam Bıçak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nusret Akpolat ve Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Şimşek, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, Malatya Diş Hekimleri Odası Başkanı Miraçhan İnanmaz, diğer fakülte dekanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

-112 Diş Hekimi Mezun Oldu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan 10. Dönem Mezuniyet Töreni Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Şimşek’in konuşmasıyla başladı.

Prof. Dr. Neslihan Şimşek konuşmasında bugünkü mezuniyet töreninde 112 öğrencinin mezun olduğunu söyledi. Gerçekleştirilen törende yoğun duygular içerisinde olduklarını anlatan Neslihan Şimşek şunları ifade etti:

“Yüzyılın afeti olarak değerlendirilen 6 Şubat depremlerinde ilimiz en çok hasar alan şehirlerin başında yer aldı. Her ne kadar bu afetin gölgesi altında bu töreni düzenlemiş olsak da öyle inanıyorum ki mezuniyeti en çok hak eden benim öğrencilerimdir. Depreme rağmen eğitimlerini tamamladılar. Sınavlarını başarıyla geçtiler. Yılmaz birer sağlık neferi olarak hizmet verdiler. Her şeyi devletten bekleyerek değil, devletin bir unsuru olduğumuz bilinciyle depremin ikinci haftasından itibaren fakültemizi hizmete açtık ve şehirdeki diş tedavi hizmetlerini sunan tek sağlık merkezi olduk. Bizlere bu bilinci aşılayan ve her türlü maddi, manevi desteği sunan Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kızılay 'a buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

Dekan Prof. Dr. Neslihan Şimşek’in ardından konuşan dönem birincisi Şule Çelik, 5 yıllık zorlu eğitim sürecinin sonunda heyecanlı olduklarını belirtti. Mezun olmanın gururunu yaşadığını anlatan Çelik, bölüm hocalarının yanı sıra Dekan Neslihan Şimşek’e teşekkür etti.

Malatya Diş Hekimleri Odası Başkanı Miraçhan İnanmaz da genç diş hekimlerine mesleki tavsiyelerde bulunarak onlara başarılar diledi.

Daha sonra konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay da deprem sonrası sağlık hizmetini aksatmayarak vatandaşlara hizmet sunan Diş Hekimliği Fakültesi sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Depremin ilk anından itibaren Diş Hekimliği Fakültesi sağlık çalışanlarının güzel hizmetlere imza attığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Size çok büyük teşekkürüm var. 6 Şubat depremlerinden sonra Malatya'da özel dahil hiçbir diş hekimi çalışmazken, biz acil diş hizmetini daha ilk haftadan itibaren vermeye başladık. Aslında ilk hafta sağlık çalışanlarımız tırdan depolara malzeme boşalttılar. Diş hekimlerimiz taşıma hizmetlerinde de bulundular. Evinizin yıkılmasına, ağır hasarlı olmasına rağmen konteyner da fakültenin odalarında kalarak güzel hizmetler verdiniz. Şuanda tüm kapasitesiyle hastanemiz hizmete döndü. Kendi mesleğinizle ilgili verdiğiniz savaş için çok büyük şükran borçluyuz.  İyi ki varsınız, bu zor zamanda iyi ki ülkemizin, şehrimizin hizmetindesiniz.”

-Yeni Diş Hastanesi Müjdesi 

Kasım ayında yeni hastane ve fakültenin bitirileceği müjdesini de veren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bu kurumların hem bölgeye hem de öğrencilere çok önemli hizmetler sunacağının altını çizdi.

Son olarak konuşan ve mezun olan diş hekimlerine tavsiyelerde bulunan Vali Hulusi Şahin “Bilimsel gelişmeler baş döndürücü hızda devam ettiği için biz kendimizi devamlı olarak değişen şartlara göre update etmeliyiz. Dolayısıyla hangi lisanstan mezun olursanız olun, öğrenme süreci bitmez. Hayat devam ettiği sürece öğrenmeye devam edeceğiz. Kendimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mezun diş hekimlerinden kendilerini geliştirmelerini isteyen Vali Şahin, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Sizler Türkiye'nin en donanımlı, en münevver, en entelektüel insanlarısınız. Dolayısıyla bunun gereği olarak sadece lisans eğitiminde değil, genel kültürümüzde de donanımlı olmanız lazım. Hekimlerimiz Türkiye’nin her yerine dağılacaklar ve çok büyük ihtiyaç var. Hatta dünyanın her tarafından da ihtiyaç var. Dolayısıyla aranan elemanlılardansınız. Aranan eleman olmanın gereğini yapalım. Bunun için de iyi yetişmek lazım. İyi odaklanmak lazım, iyi çalışmak lazım. Ülkenin size ihtiyacı var.”

Konuşmaların ardından dönem birincilerine plaket ve öğrencilere diplomalarının takdim edilmesi ile tören sona erdi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar