SON DAKİKA

Kahtalı, “19 yıl nasıl ülkeyi yönettiysek, bundan sonrada öyle yöneteceğiz”

A- A+

İYİ Partinin kur artışlarının alım gücüne etkileri hakkındaki grup önerisi hakkında TBMM Genel Kurulunda AK Parti adına konuşan Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, “Allah’ın izniyle, inşallah biz AK PARTİ hükûmetleri on dokuz yıldır nasıl ülkeyi idare etmişsek, bundan sonraki süreçte de inşallah idare edeceğiz, yönetmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

İYİ Partili 20 milletvekilinin vermiş olduğu “Merkez Bankasının bağımsızlığının ve Cumhurbaşkanının Merkez Bankasına müdahaleleri sonrasında oluşan kur şoklarının vatandaşın alım gücü üzerindeki etkisinin araştırılması” konulu Meclis araştırma önergesi hakkında AK Parti Grubu adına AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı söz alarak konuşma yaptı.

 

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı’nın TBMM Genel kurulunda yapmış olduğu ve muhalefet milletvekillerinin atışmalarının TBMM Genel Kurul tutanağında şu şekilde geçti:

 

 

AK PARTİ GRUBU ADINA HAKAN KAHTALI (Malatya) – Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; İYİ Parti Grubunun vermiş olduğu önerge üzerine grubum adına söz almış bulunmaktayım, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

 

Tabii, az önce İYİ Parti Grubundan 2 arkadaşımızın konuşması ve diğer gruplardaki arkadaşlarımızın konuşmasında “tek adam” söylemi her seferinde burada, defalarca dinlediğimiz bir mesele.

 

Malum, 2017 yılında biz halkın oyuna giderek, bir referanduma giderek bir sistem değişikliğini halka sorduk ve milletimizin teveccühüyle de bu sistem “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi” olarak değiştirilmiş oldu. Yine, devamında, 2018 yılında yapmış olduğumuz seçimde yine halkın oyuyla Cumhurbaşkanımız bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu; siz isteseniz de istemeseniz de bu böyle. Millete rağmen siyaset yapmaya devam etmek istiyorsanız buyurun yapın ama Allah’ın izniyle, inşallah biz AK PARTİ hükûmetleri on dokuz yıldır nasıl ülkeyi idare etmişsek, bundan sonraki süreçte de inşallah idare edeceğiz, yönetmeye devam edeceğiz. Tabii, yapmış olduğumuz çalışmalar bu ülkedeki, şu andaki dolardaki artış, bu söylemler kıymetli, önemli; evet, var mı dolarda bir artış? Var ama bunun sebebine bir bakmak lazım; sebebine baktığımızda, iki yıllık süreç içerisinde yaşadığımız bir pandemi süreci var. Ekonomide bu pandeminin getirmiş olduğu, tüm dünyada getirmiş olduğu bir sarmal oluştu.

 

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) – Pandemide büyüdük biz!

 

Ama biz büyüdük ya!

 

ALİ KENANOĞLU (İstanbul) – “Biz büyüdük.” diyorsunuz.

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Bakın, bu pandemide üretimde kısıtlamalara gidildi, tüm dünyada gidildi ve Allah’a şükürler olsun, biz ülkemizde üretime yine destek vererek, üretimdeki artışı sağlayarak en az etkilenen ülkeler arasında yer aldık. Biz, üretmeye devam edeceğiz, istihdama devam edeceğiz, ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz. Ülkemiz sadece ekonomiyle uğraşmıyor, ülkemiz terör gruplarıyla uğraşıyor, ülkemiz içerideki ve dışarıdaki hainlerle uğraşıyor. Birçok alanda yatırım yapmaya devam ediyor; mavi vatan ortada, işte, Kafkasya’da Afganistan’da birçok ülkede yapılan çalışmalar; Azerbaycan’daki, Karabağ’daki durum ve Allah’a şükürler olsun, bugün ki duruma geldiğimiz de yapmış olduğumuz silahların hepsi ortada.

 

Şimdi, pandemiden kaynaklı oluşan dünyadaki bu atmosferi söyledim. Şimdi, ülkemize yansımaları elbette ki olacak ama en minimize etmek için, Hükûmet olarak en az yansıtmak için dar gelirlinin her zaman yanında olduk, esnafımızın yanında olduk; gerektiğinde kira desteği verdik, hibeler verdik, faizsiz krediler verdik ve bu desteklerle esnafımızı, özellikle küçük esnafımızı ezdirmedik. Üreticimize estek verdik, yatırımını artırdık ve bu yatırımla beraber yine dünyada en fazla ihracat yapan, büyüme gerçekleştiren, OECD ülkeleri arasında 2’nci, yine G20 ülkeleri arısında da 1’inci ülke durumuna geldik. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Lütfen bu artışların, bu büyümenin yani böyle lafla, sözle küçümsenecek bir olay olmadığını anlayın.

 

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

 

BAŞKAN – Tamamlayın sözlerinizi.

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Tamamlayayım Sayın Başkanım.

 

Aslında söylenecek çok şey var ama faiz baronlarının sözcüsü olmayın. Bakın, faizle, tefeciyle bu ülke kalkınamaz. Faiz ne kadar yüksek olursa üretim o kadar düşer, buradaki arkadaşlarımız bunu bilir. Ama bunu ne yapıyorlar, siyasi bir malzemeye çevirmek için kalkıyorlar “İşte, efendim, şu sebeptir de bu bilmem nedir!” diye söylemler geliştiriyorlar.

 

Evet, arkadaşlar, Cumhurbaşkanımızın sözünü bir kez de ben burada söylüyorum: Faiz sebeptir… Evet, nedir sonuç?

 

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) – Sonuç: AKP…

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Faiz sebep, enflasyon neticedir; bunu hepiniz anlayacaksınız.

 

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya) – Yirmi sene sonra aklınız başınıza geldi.

 

MURAT ÇEPNİ (İzmir) - Sonuç: Türkiye battı! Faiz sebep; sonuç, Türkiye’yi batırdınız!

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Bakın, faiz baronlarıyla iş tutmayın, millete rağmen siyaset yapmayın.

 

GÜLÜSTAN KILIÇ KOÇYİĞİT (Muş) – Sonuç: Türkiye battı! Türkiye’ye Allah rahmet eylesin!

 

YAŞAR TÜZÜN (Bilecik) - Sonuç iflas, iflas!

 

MÜZEYYEN ŞEVKİN (Adana) – Tamamıyla iflas!

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Milletin oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanını kötülemekle elinize bir şey geçmez.

 

MÜZEYYEN ŞEVKİN (Adana) – Kötülemiyoruz, gerçeği ortaya koyuyoruz, gerçekleri söylüyoruz.

 

AHMET KAYA (Trabzon) – Biz kötülemiyoruz ki… Gerçekleri söylüyoruz, gerçekleri!

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) - Varsa bir projeniz, gelir burada söylersiniz, yoksa kötülemek için gayret etmeyin. (AK PARTİ sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler)

 

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

 

AHMET KAYA (Trabzon) – Kötüye “kötü” denir.

 

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya) – Yirmi senedir faiz baronlarına hizmet ettiniz. Yeni mi aklınız başınıza geldi?

 

HAKAN KAHTALI (Devamla) – Biz asgari ücreti de artıracak, emeklilerimize de gerekli zammı yapacağız, dar gelirlilerin de yanında olmaya devam edeceğiz. Bunu da buradan bütün arkadaşlarımız böylece bilsin.

 

Hepinize saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar; CHP, HDP ve İYİ Parti sıralarından gürültüler)

 

FAHRETTİN YOKUŞ (Konya) – Yirmi sene sonra akılları başlarına geldi, buna da şükür yani ne diyelim…

 

BAŞKAN – İYİ Parti Grubu önerisini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Etmeyenler…Kabul edilmemiştir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar