SON DAKİKA

Kasap Esnafı Yerinde Dönüşüm İstiyor

Kasap Esnafı Yerinde Dönüşüm İstiyor
A- A+

Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, Kasap Pazarı’nın çevreyolunun altına alınmasına karşı olduklarını söyleyerek, “Bizi buradan söküp aşağı atıp, yeşil alan yapıyorlar. Tamam varsayalım bunu yapıyorlar. Peki bizim buradaki yerimiz, mülkiyet olan yerlerimizin esnafımızın yeri ne olacak? Bizi aşağıya atacaklarsa attıklarını söylesinler, burada yer vereceklerse yeri verdiklerini söylesinler ki, bu millette ona göre bilinçli olarak kendi hakkını arasın.” dedi.

Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, bir grup kasap esnafı ile birlikte yıkılan Kasap Pazarı’nın olduğu noktada basın açıklaması yaparak, Kasap Pazarı’nın çevre yolunun altına taşınmasına karşı oldukların bildirdi.  

Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, “Bugün burada toplanıp, basın açıklaması yapmamızdaki en büyük gaye biz Kasap Pazarı olan yerimizin yerinde dönüşümünü istiyoruz. Aldığımız duyumlar, söylenen haberler, görünen projelerde Kasap Pazarı yerinde yok. Bizi çevre yolunun altına atıyorlar. Neden sadece Kasap Pazarı, yani koca bir Malatya’da yer bitti de sadece kasap pazarının olduğu bir bölüm mü kaldı? Malatya’da sadece Kasap Pazarına mı yeşil alana ihtiyaç kaldı. Bizi buradan söküp aşağı atıp, yeşil alan yapıyorlar. Tamam varsayalım bunu yapıyorlar. Peki bizim buradaki yerimiz, mülkiyet olan yerlerimizin esnafımızın yeri ne olacak? Bizi aşağıya atacaklarsa attıklarını söylesinler, burada yer vereceklerse yeri verdiklerini söylesinler ki, bu millette ona göre bilinçli olarak kendi hakkını arasın. Herkesten bir şey duyuyoruz. Bugün beni araya birkaç esnafın, başkanım siz eylem mi yapacaksınız? Haşa biz niye eylem yapalım. Devlete karşı gelecek halimiz yok. Devletin dediğine de boyun eğeriz ama hakkımız olan mülkiyet hakkı kutsaldır. Mülkiyetimizin peşinde koşuyoruz. Hakkımızın peşinde koşuyoruz. Madem bu hakkımız var. Bize bunu sunacaklar o zaman bize geniş açıklamalı kapsamlı bir bilgi versinler. Duyma laflarla artık bıktık, yorulduk. 7 ay, 8 ay geçmiş artık gördüğünüz gibi bir şey yoktur. Bize bir şey açıklasınlar. Konteyner diyorlar esnafımız konteynerda çalışamıyor. Konteynerda esnafın yapacağı iş yok. Eylül ayı geliyor balıkçılar perişan olacak, çünkü yer yok. Söylediğimiz zaman diyorlar ki, bunlara su lazım, alt yapı lazım esnaf ne yapsın. Ne yapsın. Yani biz bu işleri bırakalım mı? Çekilelim kenarda mı duralım. Bir sakatatçımız yok, doğru dürüst bir tavukçumuz yok, koca bir Malatya’da tavukçu dükkânımız yok, sakatatçı dükkanımız yok. Derme çatma yerlerde kasaplık yapmaya çalışıyoruz. Hijyen ortamı sıfır. Yani biz bunları söylediğimiz zaman artık ne görüyorlar bilmiyorum. Bizim de amacımız bize doğru bir bilgi versinler. Burada yapılacaksa, bakanımıza da, sayın valimize de, büyükşehir belediye başkanımıza da söyledik; alt yapısını hazırlayın bizim esnafımız üst yapısını istediğimiz projede yapar. Sizden bir kuruş da para talep etmiyoruz. Tamam biz devletten büyük değiliz ama çok şükür o projeyi çıkartacak kadar da birlikteliğimiz, beraberliğimiz var. “ ifadelerini kaydetti. 

Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer şunları söyledi, “Bu kadar esnafımın dükkânı yıkıldı. 8. ayda bütün ödemeler başlayacak. Sigortaları, vergileri 8. ayda esnafım nasıl ödeyecek?  Esnafımızın kalacak evi dahi yok. Bunun için devlet büyüklerimizden faizsiz bir kredi, uzun vadeli ödemli ya da esnafımızın borçlarının silinmesini talep ediyorum. Dükkânı yıkılan, ağır hasarlı olan, çalışamayan esnafımızın için istiyoruz, çalışan esnafımız çalışıyor onlar ödesin. Bizim buradaki asıl amacımız yerinde dönüşüm istiyoruz. Kasap Pazarının yerinde dönüşümü için elimizden gelen maddi, manevi, hukuki bütün yolların sonuna kadar ardında olacağımızı söylüyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar