SON DAKİKA

Kızılay Malatya Şubesi, “24 saat sahada olduk”

Kızılay Malatya Şubesi, “24 saat sahada olduk”
A- A+

Kızılay Malatya Şubesi, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde Kızılay merkez binasının da yıkılan binalar arasında yer aldığını açıklayarak, ancak her şeye rağmen depremin ilk saatlerinden itibaren çalışmaların başladığını ve ikinci depreme ekiplerin Eski Belediye Meydanı’nda seyyar araçlarla çalışma yaparken yakalandığını bildirdi. Sosyal marketlerde ise günlük 1500 kişiye hizmet verildiği de açıklandı. Kızılay Malatya Şubesi tarafından yapılan açıklama da, “06.02.2023 saat 04.17 de yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremde merkez başkanlık binamızın yıkılmasına rağmen ilk saatlerden itibaren seferber olup depolarımızda ne varsa çıkardık, o soğuk ve kasvetli saatlerde ilk etap da battaniye, kıyafet, mont dağıtımı yaptık. Sensiz olmaz Kızılay felsefesiyle depremden etkilenen her bir vatandaşımızın yanı başındaydık enkaz başında umutlu bekleyişlerinde ve aldıkları her acı haberde yanlarında olup acılarına ortak olduk. İkinci deprem esnasında ekiplerimiz kentin meydanında Eski Belediye Meydanında halkımıza seyyar araçlarla hizmet veriyordu. Acılarımızın adı farklı belki birimizin ki anne birimizin ki evlat birimizinki baba ama tek tesellimiz sarılacak bizi anlayacak kişilerin kırmızı yelekli kahramanların olmasıydı.” denildi.

 

Malatya’da şuanda 3 ayrı noktada günlük 130 bin kişilik yemek dağıtımının yapıldığı belirtilen açıklamada şu bililer de paylaşıldı, “Kardeş ilimiz olan Elazığ ekipleri ile ikram araçları kurduk. Çorba dağıtımı yapıldı. Durmadan yorulmadan çalışmalara devam ettik. Depremin ilk gününden itibaren farklı noktalara yemek dağıtımı yapmaktayız. 3 farklı noktadan tüm Malatya geneline günlük 130.000 kişilik yemek dağıtımı yapmaktayız. Ramazan ayında da bu faaliyetimiz kesintisiz devam edecektir. Biz Kızılay olarak yemek yapmaya başladığımız günden bu yana tek düşündüğümüz şey “hiç kimse yatağına aç girmeyecek” bu cümle bizim felsefemiz oldu. Ramazan ayı başlamadan neye ihtiyaçları var bizden ne beklemekteler diye çadır görevlileri ile istişarede bulunduk. Ramazan ayı münasebetiyle çadır ziyaretleri gerçekleştirmekteyiz. Gittiğimiz çadırlarda mahallelerin yoğunluğuna göre teravi çadırları kurduk. Şube çalışanlarımız, kurduğumuz gönüllü teşkilatımız ve kadın kollarımız ile saat mefhumu gözetmeksizin 24 saat sahada olduk. Malatya’da ulaşamadığımız köy ve mahalle kalmayana dek çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

Kızılay Malatya Şubesi’nin açıklamasının son bölümünde şuanda sosyal marketlerde günlük 1500 kişiye hizmet verildiği de aktarılarak, “Sosyal market projemiz ile ilimizde Kızılay Battalgazi sosyal market ve Kızılay Yeşilyurt sosyal market olarak iki noktadan hizmet vermekteyiz. Bu noktalarımıza il başkanlığı olarak sık sık ziyaretlerde bulunup eksiklikleri hakkında bilgi alıp temin ediyoruz. Ekip arkadaşlarımız ile günde toplamda 1500 vatandaşımıza bu marketlerimizden hizmet vermekteyiz. Sosyal marketlerimizde gıda kolisi, hijyen malzemeleri, kıyafet ve battaniye gibi temel ihtiyaçları karşılamaya gayret gösteriyoruz. Bu çabamızda her daim yanımızda olan yaptıkları bağışlarla bizi destekleyen hayırsever vatandaşlarımıza teşekkürü borç biliriz.”

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar