SON DAKİKA

Malatya Basını 100 Yaşında

Malatya Basını 100 Yaşında
A- A+

Malatya basın tarihi ile ilgili çok sayıda araştırma ve çalışma yapan, Tarihçi-Yazar Nezir Kızılkaya’nın Malatya’da basın faaliyetlerinin başlamasının 100. yılı dolayısıyla yaptığı açıklama da, “19 Ekim 1923 tarihinde Osmanlıca harflerle basılan, “Malatya” gazetesi ile başlamış, takip eden 100 yılda 300’ün üzerinde gazete ve dergi yayımlanmıştır” dedi.

Tarihçi-Yazar Nezir Kızılkaya, 19 Ekim 2023 Perşembe günü, Malatya’da basın faaliyetlerinin başlamasının 100. yılı olduğunu belirterek, Malatya’da ilk gazete yayımının 19 Ekim 1923 tarihinde Osmanlıca harflerle basılan, “Malatya” gazetesi ile başladığını kaydetti.

Malatya’da yerel gazete konusunda önemli bir arşive sahip olan  Tarihçi-Yazar Nezir Kızılkaya mesajında şu ifadeleri kaydetti “Gazeteler, kamuoyu için önemli bir haber kaynağı ve denetleme organı olmasının yanında, yayımlandıkları döneme ışık tutan önemli kaynaklardır. Günlük olarak yayımlanmalarından dolayı dönemin tüm siyasal ve toplumsal olaylarına ilk kaynak olma özelliği taşırlar ve yayımlandıkları döneme ait zengin öğrenme ortamları sağlarlar. Özellikle de yorum içermeyen günlük haberler, olaylar ile ilgili ayrıntıların yer aldığı geçerli ve güvenilir birer kaynak ve belge olma özelliğini taşırlar. 

Bir başka deyişle; gazetelerin işlevi sadece okuyucularına günlük haber ve yorum iletmek değildir. Gazeteler yarın için “Dünün Yazılı Tarihi” olma özelliğini taşırlar. Bu bağlamda yayımlandıkları günden itibaren birer tarih belgesi haline gelmiş ve yayımlandıkları döneme dair güvenilir ve geçerli bir kaynak olmuştur. Gerçekten de süreli yayın organları, geçmişi günümüze bir arşiv belgesi olarak aktarabilirler. Bu nedenle de bilimsel anlamda tarihin kaynakları arasında yer alırlar. Bu durum Malatya tarihi açısından da geçerlidir.

Malatya’da ilk gazete yayımı 19 Ekim 1923 tarihinde Osmanlıca harflerle basılan, “Malatya” gazetesi ile başlamış, takip eden 100 yılda 300’ün üzerinde gazete ve dergi yayımlanmıştır. Malatyalılar, 19 Ekim 1923 tarihinden itibaren ve bugüne kadar hiç kesintiye uğramadan, basın aracılığı ile şehrin, ülkenin ve dünyanın farkında olmuştur.

Malatya basını, bugün 100 yaşını tamamlamış ve bu 100 yıllık süre içerisinde haberciliğin yanı sıra, şehrin birçok önemli sorununun çözümüne katkı sağlayarak 4. erk olma gücü ile toplumsal yaşamın merkezinde bulunmuştur.

6 Şubat 1923 günü, eşi benzeri görülmemiş bir felaketi yaşayan bu şehrin her zamankinden daha fazla “Gerçek” gazetecilere ihtiyacı vardır. Sorunların tespiti, çözüm yollarının aranması ve bu sürecin her anının kontrolü, ancak aklında gazetecilik yapmaktan başka bir şey olamayanların çabaları ile mümkün olacaktır. Bu şehir özel teşebbüsü ile, kurumları ile,  STK’ları ile, yani elbirliği ile gerçek gündemi okuyucularına taşıyan ve takip eden, yerel basına destek çıkmalıdır. Bu sadece basın kuruluşlarının ve çalışanlarının değil, bütün şehrin yararına olacaktır.

Yaşadığı büyük deprem felaketinin ardından geçmişi ile bağ kurmakta zorlanan bu şehir, bu etkiyi bir nebze de olsa hafifletmek için yerel basının kent kültürünü önceleyen yayınlarına ihtiyaç duymaktadır ve bu yayınlar da yapılacaktır.”

100 yıldır bu kentin kamuoyunu bilgilendiren, ömürlerini bu mesleğe adamış ve günümüzde artık hayatta olmayan onlarca gazeteciyi bu vesile ile saygı ve rahmetle anıyorum. 

Basın öğrenirse kamuoyu öğrenir."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar