SON DAKİKA

“Malatya daha ciddi göç vermeye devam eder”

“Malatya daha ciddi göç vermeye devam eder”
A- A+

Malatya Girişimci İş İnsanları Derneği (MAGİNDER) Başkanı Salih Karademir, “Yerel seçimde Malatya üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Malatya’nın gerçekten dayanacak gücü kalmadı. Depremin üzerinden yaklaşık 15 ay geçti. Bugün Adıyaman'ın bile bu şekilde yatırım olması ve hızlı bir şekilde projelerin çözüme kavuşması Malatya halka adına üzüntü vericidir” dedi.

Karademir, “Malatya’daki mevcut sorunlar çözülmezse göç vermekte olan Malatya daha ciddi göç vermeye devam edecektir.” İfadesini de kaydetti. 

Malatya gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan MAGİNDER Başkanı Salih Karademir, “MAGİNDER ailesi olarak bizler her zaman Malatya’mızın yanında olduk. Malatya’nın sorunlarını her zaman dile getirdik ve sorunlar için çözüm sunan adımlar attık. Bugün 6 Şubat depremlerinin üzerinden yaklaşık olarak 15 ay geçmiştir. Bu süreçte yerel seçimler de sonuçlanmıştır. Yerel seçim sonucunda seçilen tüm belediye başkanlarımıza MAGİNDER ailesi olarak hayırlı olsun dileklerimizi sunuyoruz. Malatya’nın en büyük sorunu depremden sonra imar sorunudur. Malatya’da şu anda yerinde dönüşüm, rezerv alanları ve imar noktasında belediyelerimizin hızlı bir şekilde adım atmasını bekliyoruz. Bugün Adıyaman’da yerel seçimlerden 3-4 ay önce rezerv alanların ihalesi yapılmış ve bugün de devam ediyor. Yine Adıyaman’da yerinde dönüşümler 3-4 ay öncesinden başlamıştır, yerinde dönüşüm projeleri devam etmektedir. TOKİ Adıyaman’da yıl sonuna kadar toplamda 30 bin ihale yapacağı ve 20 bin konutu yıl sonunda teslim edecektir. Malatya olarak şu anda çok gerideyiz. Malatya’da yerinde dönüşüm için başlayan hiçbir projemiz yoktur, rezerv alanlarımızın hiç birisinin ihaleleri yapılmamıştır. TOKİ tarafından ise 10 bin konutun ihalesi yapılmıştır. Bunun sadece 6 bin konutu teslim edilmiştir. Malatya için TOKi’nin 65 binin üzerinde yapacağını belirttiği bir konut sayısı vardır.  Malatya olarak çok gerideyiz.  Malatya’nın iş dünyası bugün çok zordadır. Malatya esnafının, tüccarının, Malatyalıların hem barınma, hem de ticaretin yeniden canlanması için tüm projelere hız verilmesini bekliyoruz. Sorumluluk yeni seçilen belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize ve siyasilerimize düşüyor. Birlik ve beraberlik içinde devletimizin ve hükümetimizin Malatya’daki sorunları gerekli bir şekilde çözüme kavuşturmaları gerekiyor. Malatya’daki mevcut sorunlar çözülmezse göç vermekte olan Malatya daha ciddi göç vermeye devam edecektir.” İfadelerini kaydetti. 

-“ Yerel seçimde Malatya üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır.”

MAGİNDER Başkanı Karademir şunları söyledi, “Bizler Malatya’da olmaya ve Malatya’da yatırım yapmaya devam edeceğiz.  Malatya halkının sorunlarını çözmek zorundayız. Milletvekillerimizin ve belediye başkanlarımızın birlik ve beraberlik içinde Malatya’mız için çalışacaklarına inanıyoruz. Yerel seçimde Malatya üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Malatya’nın yerel seçimlerden sonra beklentileri daha fazladır. Hükümetimizin Malatya’ya daha fazla destek vermesi gerektiğine inanıyoruz. Malatya, hiçbir zaman hükümetini ve devletini yalnız bırakmamıştır. Deprem bölgesindeki diğer illerin daha hızlı toparlandığını ve daha hızlı yatırım aldığını görünce sorunların dahada büyüyeceğini görüyoruz. Siyasetçilerimiz kendi aralarındaki kısır çekişmeleri bırakıp bir an önce Malatya’nın sorunlarına odaklanarak ben yerine biz olarak hareket etmelerini bekliyoruz. Çünkü birliğin olmadığı yerde hiçbir zaman başarı gelmez. Eğer başarılı olmak istiyorlarsa Malatya halkının sesine kulak vermeleri lazım. İstişare yapmaları lazım. Kendi aralarındaki sorunları çözmeleri lazım. Malatya'ya hizmet etmeleri lazım. Biz inşallah sürecin takibindeyiz, yine elimizden geldiği kadar Malatya'mızın sorunlarını dile getirmeye çalışacağız.”

-“Malatya'daki yaşayan vatandaşlarımızın umudu kalmamıştır”

Karademir, “Malatya’nın gerçekten dayanacak gücü kalmadı. Depremin üzerinden yaklaşık 15 ay geçti. Bugün Adıyaman'ın bile bu şekilde yatırım olması ve hızlı bir şekilde projelerin çözüme kavuşması Malatya halka adına üzüntü vericidir. Siyasilerimizin hızlı bir şekilde bu konuları çözmeleri gerekiyor. Yoksa burada Malatya'daki yaşayan vatandaşlarımızın umudu kalmamıştır, sabrı tükenmiştir. Bu şehri biz başkalarına bırakmak istemiyoruz, bu şehirde kalmak istiyoruz. Biz MAGİNDER ailesi olarak elimizden geldiğince bu sorunları dile getirmeye çalışmaya devam edeceğiz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar