SON DAKİKA

Malatya esnafı ilk defa derdini direk Ticaret Bakanlığına anlatabildi

Malatya esnafı ilk defa derdini direk Ticaret Bakanlığına anlatabildi
A- A+

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Malatya’daki esnaf ve sanatkarlar kuruluşları ile istişare toplantısı yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Sokağındaki Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen istişare toplantısına Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkan Vekili Orhan Özbek, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Bölge Başkanı İsmet Bayram,  Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, esnaf ve sanatkarlar odası başkan ve yöneticileri katıldılar. 

Toplantının açılışında konuşan ESOB Başkan Vekili Orhan Özbek, 6 Şubat depremlerinden sonra ilk defa esnaf kuruluşu temsilcileri ile Ticaret Bakanlığı ile bir toplantı yapılmakta olduğunu belirterek, “Depremden dolayı 20 bini aşkın esnafımız mağdur oldu. 1.500 esnafımıza konteyner verildi, ancak 5 bin 200 işyeri konteyneri başvurusu vardı. Halen 3 bin 700esnafımız işyeri konteyneri bekliyor. Burada hükümetimizin desteklerini bekliyoruz. Mağdur olan esnafımızın Bağ-Kur primlerinin ve devlet girdilerinin 2 yıl süreyle alınmamasını talep ediyoruz. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifinden depremden önce kredi çeken ancak işyeri yıkılan esnafımızın bu borçları silinmelidir” dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Bölge Başkanı İsmet Bayram ise, “Allah devletimize zeval vermesin. Devlet hep yanımızda oldu. Kredi vermekte hiçbir sıkıntı çekmedik. Esnaf kuruluşları temsilcileri depremin ilk gününden itibaren hep sahada oldular. Bizim şahsi bir beklentimiz yoktur, ancak esnaflarımızın beklentileri var. Kredi ve hibelerden ve kredilerin ertelenmesinden dolayı devletimizin desteğini bekliyoruz. Esnafımız iyi değil.” dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, “Malatya’da can kaybı az, ancak deremin yaptığı tahribat Malatya’da çok büyük. Malatya, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş ile birlikte depremin en çok etkilendiği illerden birisi.  Depremden dolayı birçok insanımız yerlerinden oldu. Esnafımız da aynı mağduriyeti yaşadı. Esnafımız bizim için çok önemli. Türkiye ekonomisin en can damarlarından birisi esnaflarımızdır. Her zaman esnaflarımızın yanındayız. Esnaflar ile AK Parti hükümetleri arasında çok yakın bir iş birliği her zaman var. Çünkü siyasete, memlekete sahip çıkan en büyük grup esnaf grubudur.” diye konuştu.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, istişare toplantısına katılan Oda Başkanlarından tek tek sorun ve taleplerini dinledi. Toplantı da Yeni Sanayi Sitesi’ndeki esnafların yerinde dönüşüm için taleplerini ise toplantı esnasında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısını arayarak, durumu anlatan Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’a toplantı sonunda ESOB Başkan Vekili Orhan Özbek tarafından sorun ve talepleri içeren bir dosya arz edildi. 

Gürcan’a günün anısına esnaf kuruluşu temsilcileri tarafından kuru kayısı hediye edildi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar