SON DAKİKA

Malatya içmesuyu ana hattı yenileniyor

Malatya içmesuyu ana hattı yenileniyor
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Gündüzbey Kaptaj Tesisinden Şehir Merkezine kadar olan 45   kilometrelik ana isale hattının yenilenmesi için gerekli girişimler yapılarak, ana isale hattının DSİ tarafından yapılması için anlaşma sağlandı.

Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık yarım asırlık bir hat olan içme suyu ana isale hattının artık yüksek basınca ve ihtiyaca cevap veremeyecek kadar sıkıntılı bir hale geldiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın yoğun girişimleri sonucunda Malatya’da yaklaşık 650 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gündüzbey Kaptaj Tesisinden şehir merkezine kadar olan 45 kilometrelik içme suyu ana isale hattının yenilenmesiyle birlikte biri 20 bin metreküplük, diğeri 5 bin metreküplük olmak üzere 2 adet yeni içme suyu deposu da yapılacak.

Mevcut 5 adet içme suyu deposu da baştan sona rehabilite edilerek daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirilecek. Ayrıca, ana isale hattı ile içme suyu depoları arasındaki hatlarda baştan sona yenilenecek.

Proje tutarı toplam 500 milyon lira olan içme suyu ana isale hattı ve su depoları ile ilgili proje çalışmaları Devlet Su İşleri ile birlikte yapıldı. Büyükşehir Belediyemizin teklifi doğrultusunda, çalışmalar DSİ tarafından yapılacak. Bu konu ile ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımızı, Devlet Su İşleri Genel Müdürü ve Strateji Daire Başkanlarını ziyaret ederek söz konusu projenin Devlet Su İşleri’nin bu yılki yatırım programına alınmasını sağladı.

Malatya Yeni Ses Youtube Kanalı için burayı tıklayınız

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın girişimleri neticesinde ana isale hattı ve içme suyu depolarının yapımı ile ilgili projenin ilk etabı olan 235 milyon liralık kısmı DSİ’nin yatırım programında yayınlandı ve 2022 yılı ödeneği olarak da 25 milyon lira çıkarıldı. Bu yıl içerisinde çalışmalara başlanacak.

Büyükşehir Belediyesi olarak büyük önem verdiğimiz bu proje ile hem ana isale hattında meydana gelen % 20 civarındaki kayıp ve kaçaklar önlenmiş olacak, hem de yenilenen ana isale hattının depo girişlerinde modüler HES çalışması yapılarak elektrik üretilmesi sağlanmış olacak. Bununla ilgili olarak daha önce Kuyuönü Su Deposu girişine HES yaparak buradan 2.2 MW elektrik elde ediyoruz. Yeni HES’ler ile birlikte, terfili sistem içerisinde olan depolarımızın elektrik ihtiyacını da karşılamış olacağız.

Öte yandan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İçme suyu ana isale hattının yenilenmesi, iki adet içme suyu deposu yapımı ve mevcut 5 adet deponun da rehabilite edilecek olması nedeniyle başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Devlet Su İşleri Genel Müdürümüze, Devlet Su İşleri İçme Suları Dairesi Başkanlığına ve Devlet Su İşleri Bölge Müdürüne teşekkür ettiğini belirtti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar