SON DAKİKA
Malatya Kulis

16 yıl milletvekilliği yapan ve şimdi sorunları çözmeye talip olan birisine sormazlar mı?

16 yıl milletvekilliği yapan ve şimdi sorunları çözmeye talip olan birisine sormazlar mı?
A- A+

16 yıl milletvekilliği yapan, 5 dönem TBMM’de bulunan birisinin çıkıp, “Şehrin sorunlarını ben çözerim” demesine, "Madem sorunları çözebilme kabiliyetin var dı, 16 yılda ne yaptın, Malatya’nın mevcut sorunları sen 6 aydır yoksun diye mi ortaya çıktı?'" sorusunun sorulmasını gündeme getirir.  Bu ise muhalefetin işini kolaylaştırır. 

Yerel seçimlere aylar kala siyasi partilerdeki hareketlenme dikkat çekerken, özellikle AK Parti’nin Malatya kanadında inanılmaz ali cengiz oyunları dönüyor.

 

Malatya’nın neredeyse son 25 yılına damgasını vuran,  3 dönem milletvekilliği, MYK ve MKYK üyeliği, Komisyon Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunan Öznur Çalık’ın “ Yeni bir ümit” mottosuyla yeniden Malatya siyasetine pazarlanması şaşkınlık yarattı.

 

Sanki 5 dönem Ankara’ya Öznur Çalık milletvekili olarak gidip gelmemiş de, ikizi gitmiş gelmiş.

 

Yahu, şehrimiz enkaza döndü, lakin aklımız yerindedir. 

 

Malatya’da çakılmış bir çivisi olmayan, ama şehrin rantını babalarının malı gibi görenlerin  “Malatya’yı yeniden O ayağa kaldırır” şeklindeki algı yürüttükleri Çalık, sanki iktidar partisinde 21 yıl hiç siyaset yapmamış, 16 yıl milletvekili olmamış gibi hareket ediyorlar.  

 

16 yıl milletvekilliği yapan 5 dönem TBMM’de bulunan birisinin çıkıp, “Şehrin sorunlarını ben çözerim” demesine, "Madem sorunları çözebilme kabiliyetin var dı, 16 yılda ne yaptın, Malatya’nın mevcut sorunları sen 6 aydır yoksun diye mi ortaya çıktı?"   Sorusunun sorulmasını gündeme getirir.   Bu ise muhalefetin işini kolaylaştırır. 

 

 

0 312 911 …. Nolu telefonla Malatya’da belirli STK, Dernek ve bürokrasi kesimin aranarak “Öznur Çalık’ı istiyorsanız 1’e, istemiyorsanız 2’ye basınız” tarzında yapay anketin yapılması oldukça dikkat çeken gelişmelerden biri.  Yaptığımız bir araştırma ile söz konusu, bu telefonun Genel Merkez ya da Meclis’e ait olmadığı, partiyle anlaşması olmayan özel bir anket şirketi olduğu dikkatlerden kaçmadı.

 

Mevcut Belediye Başkanı Gürkan’ı,  AK Partiye geçtiği günden bugüne kadar, hazmedemeyen Çalık’ın 16 yıl milletvekilliği yaptığını unutup Malatya için tek çare olarak kendisinin olduğu algısı yaratması kamuoyunda ise şaşkınlıkla karşılanıyor.

 

ÖNEMLİ BİR KULİS BİLGİSİ VERELİM!

 

Mevcut Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yeniden aday olmasına kesin gözü ile bakılırken, Daha önce Belediye başkanlığı yapmış ve Malatya kamuoyunda hala ciddi karşılığı olan eski bir siyasetçinin yakınlarına , “Biz Selahattin Başkan’ı desteklediğimiz için ses çıkarmıyoruz. Şayet Selahattin Başkan’ı aday göstermezlerse, Malatya’yı Öznur hanımın inisiyatifine bırakmayız. Gerekirse sahaya girer mücadele ederiz. Malatya Öznur hanıma bırakılmayacak kadar kıymetli” şeklinde ifadeler kullandığı söyleniyor.

 

Önümüzdeki hafta AK Parti başvuruları almaya başlayacak.

 

Yarın toplanacak MKYK Partinin seçim takvimini belirleyecek. Buna göre 8-9 Kasım gibi başvuruların alınacağı tahmin ediliyor.

 

Sanırım Öznur hanımın başvuru yapması ve aday gösterilmesi halinde Malatya’yı kazanmak belki de AK Parti için bu kadar kolay olmayacak. Akçadağ ve Arapgir’in bir önceki seçimde kesin kazanılıyor beklentisine girilerek kaybedilmesi gibi. AK Parti’de kimlerin sayesinde o ilçelerin kaybedilmediği malum.

 

Bekleyip görelim.

 

Ben Öznur Çalık’ın aday adayı olacağını sanmıyorum. Aday adayı olan Öznur Çalık aday gösterilmediği takdirde 21 yıllık AK Parti siyasetinin tüm birikimlerini de silmiş olur.  Öznur Çalık böyle bir riski almaz, alamaz. 

Büyük ihtimalle direk aday gösterilmeyi bekleyecek, tabi olursa. 

Bu nokta içinde bakın görün.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Malatya Kulis yazıları

Çok okunanlar