SON DAKİKA

Malatya Medyasını Buluşturan Etkinlik

Malatya Medyasını Buluşturan Etkinlik
A- A+

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen program yerel ve ulusal medyayı bir araya getirdi.

7/24 mesai gözetmeksizin görev başında olan gazetecilerin günü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Malatya’da büyük bir katılımla kutlandı. Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nin ev sahipliğinde düzenlenen program yüzlerce basın çalışanını buluşturdu. Siyasi isimlerinde yer aldığı yemekte basın çalışanlarının yaşadığı zorlukların, sorunların yanı sıra mesleğin öneminden de bahsedildi. Günün anlam ve öneminden bahseden siyasi isimler Malatya’da görev yapan gazetecilere övgülerde bulundu. Anlamlı gecede ‘Yaşam Boyu Onur’ ödülü meslekte 65. Yılını dolduran Araştırmacı-Yazar Celal Yalvaç’a verildi. Hayatını kaybeden basın camiasının önemli isimlerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi ise davetlilerden büyük alkış aldı.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü önceki gün Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti, Anadolu Basın Birliği, Anadolu Basın Yayın Birliği’nin düzenlediği yemek daveti ile kutlandı. Düzenlenen yemeğe AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, Hekimhan Belediye Başkanı Sayın Turan Karadağ, Yazıhan Belediye Başkanı Sayın Nevzat Öztürk, CHP İl Başkanı Sayın Enver Kiraz, MHP İl Başkanı Sayın Mesut Samanlı, İYİ Parti İl Başkanı Sayın Süleyman Sarıbaş, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Hasan Özkan, Ticaret Borsası Başkanı Sayın Ramazan Özcan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Sayın Şevket Keskin, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sayın Yılmaz Karaca, Televizyon İşverenleri sendikası Genel Başkanı Sayın Mehmet Okan Kaya, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Nejmi Işıksal, İş İnsanı Sadullah Ilıcak, İş İnsanı Şenol Erdoğan, İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yatkın ve dekan yardımcıları, Basın İlan Kurumu Müdürü İbrahim Yalınbaş, Anadolu Basın Birliği Başkanı Zeki Dağ, Anadolu Basın Yayın Birliği Şube Başkanı Filliz Yavuzkurt ile çok sayıda davetli ve basın mensubu katıldı.

Vefat eden gazetecileri anmak adına hazırlanan sinevizyon gösterisi ile başlayan program davetlilerden büyük alkış aldı.

“TEK AMACIMIZ MEDYANIN GÜCÜNE GÜÇ KATMAK”

Programın açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın yaptı. Aydın yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilik dünyanın en zor meslekleri arasında yer alıyor. Ama biz bugün zorlukları konuşmak yerine yaptığımız işin ne kadar değerli olduğunun bilinciyle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. Biz birlik ve beraberlik içinde oldukça daha güçlüyüz. Tek amacımız aynı çatı altında güzel işlere imza atmak, Malatya’da medyanın gücüne güç katmak, tüm emekçi arkadaşlarımın, kardeşlerimin günü kutluyorum.”

“Bizler Anadolu’nun sesiyiz” diyen Türkiye Televizyon İş Verenleri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Okan Kaya ise, “Ülkemizin enerji deposu, kayısısıyla dünyada marka olmuş Malatya’mızın değerli gazetecileri ve televizyoncuları, sizleri Türkiye’nin dört bir yanında yayın yapan Türkiye Televizyon İş Verenleri Sendikamız üyeleri ve yönetim kurulumuz adına saygıyla selamlıyorum. 1961 yılından itibaren günümüze kadar ülkemizde kutlanan 10 Ocak Gazeteciler Günü etkinliğinin Malatya’mızda böyle güzel bir organizasyonda kutlamasında emeği geçen Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Başkanı Mehmet Aydın ve tüm üyelerini kutlarım. 10 Ocak Gazeteciler Günü gazete sahiplerine karşı gazete çalışanlarının haklarını alarak zafer alarak kutlanmış olsa da bir işveren sendikası başkanı olarak çalışanlarımızın haklarını alması ve daha iyi refah içinde yaşamaları için televizyonculuk mesleği dışında kazandıklarını televizyon yayını ve çalışanları için harcayan meslektaşları temsilen buradayım. Siyasetin, ekonominin ve kalkınmanın yerelden başladığı yerelin en büyük güç oldu ve inkâr edilemez. Bizler hepimiz Anadolu’nun sesiyiz, biz işverenler çalışanlarımızla güçlüyüz. Daha güçlü yerel gazeteleri daha güçlü yerel televizyonlar, daha güçlü tanıtım daha güçlü Malatya ve Malatya ekonomisi demektir” dedi.

“GAZETECİLERİN YÜZDE 60’I ASGARİ ÜCRET ALAMIYOR”

Medyanın sorunlarına dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, basının zor şartlar altında çalıştığını belirterek, “Hiçbir zaman Malatya’yı yalnız bırakmadık. Türkiye’yi karış karış gezerken sorunlarını birebir tespit etmek için gezerken sık sık da Malatya’mıza geliyoruz. Özellikle Genel Başkan Yardımcım Mehmet Aydın ve yönetim Kurulunu kutluyorum. Türkiye’de, Anadolu’da yüzde 60 çalışan gazeteci şu anda asgari ücret alamıyor. 2 bin liraya, bin 500 liraya çalışıyor. Bunun aksisi iddia eden varsa çıksın. Maalesef bu acı bir gerçek. Artık gazete ve televizyonların durumlarının maddi olarak son derece bozuk olmasından dolayı artık gazetelerdeki zorunlu kadrolar istihdamlar emekli veya ucuz istihdam edilecek elemanlarla dolduruluyor. Artık Anadolu’da yavaş yavaş gazetecilerin gazetesi kalmıyor. Şu anda Türkiye’de son 5 yılda bin 800 olan gazete sayısı maddi imkânsızlıktan dolayı 900’lere düştü. Bu vesileyle biz tabii ki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü isteyerek, neşe içerisinde, huzur içerisinde maalesef kutlayamıyoruz.  Ama en azından anımsama nedeniyle kutluyoruz” dedi.

“BASINIMIZIN YANINDAYIZ”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ise, “Özellikle yerel basında çalışan arkadaşlarımızın görevlerini ifade ederken birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını gerek maddi ve manevi problemler yaşadıklarını ifade ettiler. Bizde yerel yönetimler olarak basından arkadaşlarımıza destek olmak noktasında üzerimize düşen görevleri, desteği az da olsa yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Sizler zor koşullarda yaşıyorsunuz, zaman zaman belki canınızı dişinize takıyorsunuz, ölümle burun buruna geliyorsunuz ama yapmış olduğunuz görevi uygulama noktasında geri adım atmıyorsunuz. Bundan sonraki süreçte de sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“MALATYA BASINIMIZ İŞİNİ İYİ YAPIYOR”

Gazeteciliğin zor ve meşakkatli bir meslek olduğunu belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, gazetecilerin gününü şu ifadelerle kutladı:

“Basınımız bizim yerel de yapmış olduğumuz çalışmaların, yereldeki bilgilerin duyurulmasında en büyük emektarları. Özellikle de yapılan çalışmaların dış dünyaya duyurulması, insanların bilmesi, çalışmaların görülmesi için çok büyük emek ve gayretleri var. Haliyle bizlerde gün boyu belki belediye içerinde çalışmış olduğumuz birimlerimizden belki daha fazla basın mensuplarıyla bir aradayız. Özelliklede sahaya çıktığımızda basınımızda birileri her daim var oluyor. Gazetecilik zor ve meşakkatli bir meslek. Gerçekten de son dönemlerde insanların çok daha ilgi duyduğu özel bir alan. İnanıyorum ki Malatya’mızdaki basınımızın temsilcileri de işini iyi yapanlar içerisindir. Bizler öyle inanıyoruz öyle biliyoruz.”

“GAZETECİLİK KAMUSAL BİR GÖREVDİR”

Toplumun duyu organlarının gazeteciler olduğunu ifade eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “Hakkın rahmetine kavuşmuş basın mensubu kardeşlerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum. Gazeteciliği biz tarif ederken insanları duyu organları nasıl yönlendirirse toplumun duyu organları da gazetecilerdir.  Gazetecilik mesleği toplumdaki olayları tarafsız ve objektif aktarılması noktasında önemli bir görev ifa etmektedir. Nasıl ki insanın gözü şaşı olur objeleri iki görürse, gazetecinin de gözü şaşı olursa biri iki görürüz. Gazetecilik mesleğinin kalitesinin ve saygınlığının artırılmasının en temel yolu objektif ve tarafsız gazetecilik anlayışından geçmektedir. Ben inanıyorum ki Malatya’daki gazetelerimiz, televizyonlarımız bu hassasiyete titizlik göstermektedirler. Gazetecilik mesleği kamusal bir görevidir. Biz yerel yöneticiler olarak mümkün olduğu kadar yerel basının güçlü ve ayakta durması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bir an evvel basın ve internet yasasının çıkmasını da dört gözle beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

“ÜZERİMİZDE HAKLARI VE EMEKLERİ VAR”

Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, uzun süredir siyaset hayatında olduklarını ve gazetecilerin büyük emekleri olduğunu vurgulayarak, “Gece gündüz birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız. Biz uzun süredir siyaset yapıyoruz hepsinin üzerimizde hakları ve emekleri var. Gerek görsel, gerek yazılı basında ve gerekse internet haberciliğinde arkadaşlarımızın büyük bir özveriyle gayretle ve samimiyetle çalışıyor. Biz siyaset yapıyoruz yapmış olduğumuz siyaseti de tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz bunun eli, ayağı, gözü sizlersiniz. Hakkı ve hakikati yansıtmak için bütün arkadaşlarımız gayret ediyor. Ak Parti Hükümeti olarak bugüne kadar vermiş olduğumuz desteğin farkındayız. Bundan sonrada eksik bıraktıklarımız varsa, güncellenmesi gereken ne varsa inşallah bunları da yaparak yine basınımızın yanında olacağız” dedi.

Gazetecilerin üstlenmiş olduğu görevin toplum için çok önemli olduğunu dile getiren Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, şunları belirtti:

“Çalışan Gazetecilerimizin gününü kutluyorum. Rabbim daha güzel ortamlarda çalışmayı nasip etsin. Basınımızın mutlaka etik ilke ve kuralları var. Üstlenmiş olduğu görevin toplum için çok önemli ve kutsal bir görev olduğunu sizlerde bilincindesiniz. Çünkü toplumun bakış açısını, kültürel seviyesini sosyalleşmesi adına, şehrin kültürünün yükselmesi adına çok büyük bir görev ifa ediyorsunuz. Bu organizasyonda görev alan bütün ekibi kutluyorum.”

AK Parti MKYK ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise gazeteciliğin zor bir meslek olduğunu ancak kadınlar için daha da zor olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Basın çalışanlarımızın içerisinde yüzde 30 civarında kadın temsilcimizin olduğunun altını çiziyorum. Bu vesile ile gazetecilik, basın mensubu olmak zor iş hele de kadın gazeteci olmak kadın basın mensubu olmak çok daha zor iş. Bu bakımdan kadın gazetecilerimizi canı gönülden alkışlıyorum. Benim çok kıymetli 20 yıllık yol arkadaşlarımın, değerli basın mensubu arkadaşlarımın her birinn yıllara maksat 7/24 mesai gözetmeksizin gece demeden gündüz demeden çalıştıklarını biliyorum. Gecenin 3’ünde 5’inde sokakta sadece güvenlik güçlerinin olduğu anlarda görebileceğiniz ikinci meslek gazetecilerimiz ve medya mensuplarımız. O vesile ile bizim için çok kıymetlisiniz, yol arkadaşımızsınız. Tarafsız yayın anlayışınız bizim için çok kıymetli. Yolumuz uzun, uzun ince bir yolda gazeteci arkadaşlarımızla emin adımlarla ilerliyoruz.”

Konuşmaların ardından gece plaket töreni ile devam etti.

Meslekte 65. Yılını dolduran araştırmacı yazar Celal Yalvaç’a ‘Yaşam Boyu Onur’ plaketi verilirken, İş İnsanı Sadullah Ilıcak’a ise medya sektörüne vermiş olduğu katkılardan dolayı MGTC tarafından plaket verildi.

Gece sanatçı Burak Akdemir’in seslendirdiği şarkılarla sona erdi.

[caption id="attachment_3352" align="alignnone" width="1010"]Malatya Medyası Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti (MGTC) tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen program yerel ve ulusal medyayı bir araya getirdi.[/caption]

MALATYA'NIN GÜNDEMİNDEKİ VİDEOLAR İÇİN TIKLAYIN...

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar