SON DAKİKA

"Malatya tarihinin en büyük hizmetleri bu dönemde gerçekleştirildi"

A- A+

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Malatya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Doğanşehir ilçesi Sürgü Mahallesi’ne FİFA standartlarında futbol sahası yapıldı. Futbol sahasının açılışında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Sürgü Futbol Sahası, FİFA standartlarında tribünleri ve sosyal alanları ile güzel bir tesis oldu. Tesisimizin Sürgü’müze, Doğanşehir’imize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi

Malatya’da birçok okula spor tesisleri kazandıran Malatya Büyükşehir Belediyesi, spor tesisi olmayan ilçelere de spor tesisleri yapmaya devam ediyor. Gençlere sportif faaliyetlerini rahatlıkla yapabilecekleri alanların kazandırılması için yoğun bir çalışma içinde olan ekipler, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın girişimleri ile Doğanşehir İlçesi Sürgü Mahallesine FİFA standartlarında futbol sahası kazandırdı.

 

-"3 milyon 300 bin metrelik Türkiye’nin en büyük parklarından birisi yapılmaktadır. Bunların hepsinin yapımı tamamlanmıştır."

Doğanşehir ilçesine Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yatırımlardan bahseden Başkan Gürkan, “Güzel bir tesisimizin açılışını yapmak için Doğanşehir’deyiz. Gençlik ve Spor eski Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Gençlik ve Spor eski Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş ile şimdiki Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak Bakanımızla yaptığımız temaslar sonucunda Malatya’mıza birçok spor tesissi kazandırdık. Belediyemiz ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın iş birliğiyle Malatya’mıza 5 bin kişilik kapalı spor salonu, gençlik karşılama merkezi, jimnastik salonu, kapalı spor salonları, yüzme havuzları, futbol-basketbol- voleybol sahaları, macera adaları, gençlik kampları ve 3 milyon 300 bin metrelik Türkiye’nin en büyük parklarından birisi yapılmaktadır. Bunların hepsinin yapımı tamamlanmıştır.  

Yollar, altyapı, üstyapı, çevre düzenlemeleri, kültür merkezleri, kütüphaneler, spor salonları, ticaret merkezleri, Dünya Kayısı Ticaret Merkezi, Lisanlı Depoculuk, Yimpaş, okullar, Özel Harekat Merkezi, Polis Evi, yani her konuda her alanda Malatya Büyükşehir Belediyesinin şehrimizin her köşesinde muhakkak bir şantiyesi vardır. Arguvan’dan Darende’ye, Darende’den Pütürge’ye, Pütürge’den Kuluncak’a yani kısaca bütün ilçelerimizde, mahallelerimizde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. 

Malatya Büyükşehir Belediyemiz tarafından Doğanşehir’imize 363 kilometre asfalt yapılmış, 332 kilometre asfalt bakım onarım yapılmış, 77 kilometre yol yaması yapılmış, 59 kilometre yol genişletme çalışması,  80 kilometre stabilize yol, 1 adet köprü ve 1,5 kilometre de taş duvar, 110 bin metre kilit taşı, 188 kilometre içme suyu şebekesi, 94 kilometre kanalizasyon şebekesi, 10 adet su deposu, 4 arıtma tesisi, 10 kilometre su kanalı, 8 adet sondaj yapıldı ve 26 bin metre sulama borusu verildi. Ayrıca Doğanşehir’e meydan düzenlemesi yapılmış ve Vahap Küçük Meydanı diye de isimlendirdik. 3 bin adet bodur ağaç dikimi gerçekleştirildi. Sürgü’de 10 bin metrekare alanda park inşa edildi. Diğer taraftan spor kompleksleri, Fen Lisesi’ne halı saha, basketbol-voleybol sahası, tenis kortu, itfaiye binaları, Doğanşehir Kültür Evinin çevre düzenlemesi, Sürgü Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin tadilatı, Doğanşehir Bakım Evinin tadilatı, yeni mahalle meydan düzenlemesi vb. hizmetler yapıldı. Bunlar sadece Doğanşehir’e yapılan çalışmalardır. Malatya tarihinin en büyük hizmetleri bu dönemde gerçekleştirildi.  Şimdide Doğanşehir’imizde yeni spor tesislerinin açılışını yapıyoruz. Bize her konuda destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya halkı adına sonsuz teşekkürlerimi ve müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum. Yine hükümetimizin bütün bakanlarına, milletvekillerimize ve bütün teşkilatlarımıza,  yerelde paydaşlarımıza da sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi. 

-"Malatya Büyükşehir Belediyesinin Acil Eylem Planı hakikaten Türkiye’de örnek Acil Eylem Planıdır”

6 Şubat depremleriyle beraber Büyükşehir Belediyesinin uyguladığı Acil Eylem Planının önemine değinen Başkan Gürkan, “6 Şubat’ta vuku bulan depremden önce Japonya’dayım. Kuzey Kuşak Yolu ve Malatya Trambüs Projesi onayı için Japonya’da bulunan Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansına(JICA) gittim. Bu arada Kobe Depremi ve Japonya’da meydana gelen depremlerle ilgili yerinde görüp inceleme ve ilgililerden bilgi alma fırsatım oldu. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Hükümeti ve yerelde bizler, hiçbir ülkenin başaramadığı kadar bu işlerin seri bir şekilde başarılmasını gerçekleştirdik.  Kobe Depreminden sonra Japonya’da hiçbir yere çivi çakılmadan sadece 3-4 sene şehir planlaması yapılmış ve 10 yıl içerisinde de depremin yaraları sarılmış. Asrın Felaketi dediğimiz 6 Şubat Depreminde zaman zaman bazı eleştiriler de duyduk ama sadece Doğanşehir ölçeğinde bir örnek vereyim, Doğanşehir merkeze yaklaşık 80 kilometre uzaklıktadır. Depremin 8. dakikasında personelimiz Doğanşehir’deydi. Biz kış şartları için Acil Eylem planı çerçevesinde her bölgeye yolların kapanmaması açısından ve olası bir itfaiye durumu açısından üs bölgeleri oluşturmuştuk. Depremde o esnada vuku bulunca üs bölgelerindeki bütün personel, anıda enkazlara müdahale ettiler. Kurucuova’ya Erkenek’e ilk müdahale eden Büyükşehir Belediyesi personelleridir. Ayrıca kış şartlarında 718 mahallemizin bütün yolları açık tutuldu. Bu bakımdan Malatya Büyükşehir Belediyesinin Acil Eylem Planı hakikaten Türkiye’de örnek Acil Eylem Planıdır” dedi. 

-"105 bin vatandaşımızın kaldığı 73 konteyner merkezinin alt yapıları bitirildi"

Deprem süresi boyunca gerçekleştirilen altyapı ve üstyapı çalışmalarını anlatan Başkan Gürkan,  “Şu anda da 90 bin çadırın alt yapısı yapıldı. Şimdi 105 bin vatandaşımızın kaldığı 73 konteyner merkezinin alt yapıları bitirildi. Şimdi şehrin tüm alt yapıları değişiyor, basit gibi görünüyor.  Bir konteyner kentin 60 kilometre su şebekesi var 60 kilometre kanalizasyon şebekesi var 60 kilometre drenaj şebekesi var 60 kilometrede elektrik şebekesi var 60 kilometre ise kilit taşı veya asfalt çalışması var. Bir konteyner kente 300 kilometre altyapı yapıyoruz. Ayrıca şehrimizde asfaltsız hiçbir yerleşim birimi bırakmadık. Büyükşehir Belediyesine ait olan bütün yolları yapılmış ilçe belediyelerine ait olan yollarında yüzde 80’den aşağı olmamak üzere yüzde 100’üne kadar yapılan ilçelerde var. Bütün bu pandemiye ve depreme rağmen hiçbir yatırımımız inkıtaa uğramadan daha hızlı ve daha fazla bir şekilde yatırım yapılmaya devam ediyor. Ben bu anlamda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bakanlarımıza ve milletvekillerimize devletimizin bürokratlarına sonsuz teşekkürlerimi Malatya adına ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Gürkan, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Sürgü Futbol Sahası, FİFA standartlarında 75 metre genişliğinde, 110 metre uzunluğunda tribünleri, sosyal tesisleriyle güzel bir tesis oldu. Tesisimizin Sürgü’müze, Doğanşehir’imize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” 

 

-"13 ilçemizin 13’ünde de böylesine güzel tesislerden var"

Büyükşehir Belediyesinin önemli işler başardığını söyleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Tesisin Sürgü’ müze, Doğanşehir’imize ve Malatya’mıza hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan temenni ediyorum. Doğanşehir ziyaretlerimiz esnasında Doğanşehirli gençlerimizin bizlerden istediği futbol sahasını kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş’tan ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’dan Allah razı olsun. Tabii sadece bu tesisi değil 13 ilçemizin 13’ünde de böylesine güzel tesislerden var. Spor kompleksimizin olmadığı bir ilçemiz kalmadı. Her ilçemizin arıtması, kanalizasyon şebekeleri, içe suyu şebekesi, altyapı, yaklaşık 4 bin kilometrelik yol ağlarını asfaltlayan bir Büyükşehir Belediyemiz var. Bu çalışmalardan dolayı da Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a da teşekkür ediyorum. Gittiğimiz her ilçede özellikle altyapı noktasında büyük oranda çalışmalarını tamamlamış bir il durumundayız. Depremden önce neredeyse hiçbir eksiğimiz kalmamıştı. Fakat 6 Şubat depremi ile birlikte sarsıldık. Allah’ın izniyle depremin yaralarını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetimiz, belediyelerimiz hızlı bir şekilde saracaklardır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Doğanşehir’de bin 600 konutumuzun inşaatı başladı ve inşallah bunların önemli bir bölümünü yılsonunda teslim edeceğiz. Köy konutlarının yapımı başladı, bir kısmının planlamaları devam ediyor. Onları da kısa bir süre zarfında yapıp teslim edeceğiz.  Ben bu sahanın özellikle gençlerimize hayırlı uğurlu olasını temenni ediyorum” dedi.

-"Depremden 3 ay sonra kalıcı konutların temelini attık. Bunun yanında da rutin hizmetlerin hiçbiri aksatılmadı."

AK Parti Malatya İl Başkanı Namık Gören konuşmasında, “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediyemizin ortaklaşa gerçekleştirmiş bulunduğu Sürgü Spor Kompleksinin açılış töreninde bir araya gelmiş bulunmaktayız. 6 Şubat tarihinde meydana gelen ve dünya literatüründe yaşanmış en büyük kara depremlerinden biri olarak sayılan asrın, hatta milenyumun felaketi diye nitelendirilen deprem felaketinden hemen sonra önce halkımızın, depremzedelerin günlük ihtiyaçlarını ve geçici barınma merkezlerini oluşturmak üzere ciddi bir gayretin içerisinde olduk. konteyner kentler, çadır kentler oluşturduk. Bunun yanında günlük 500 bine yakın sıcak yemek çıkarıldı. Günübirlik ihtiyaçların karşılanması ve geçici barınmaların sağlanmasının yanında, bir an önce kalıcı konutların oluşturulması için çalışmalar yapıldı. 

Bu devlet, gerçekten büyük bir devlet. Öyle büyük bir enkazın, felaketin ardından bir an önce milletin günlük ihtiyaçları temin edilirken, aynı zamanda kalıcı konutların, kalıcı barınma merkezlerinin de inşasına başlandı. Bu dünya tarihinde nadir görülen bir gelişmedir. Depremden 3 ay sonra kalıcı konutların temelini attık. Bunun yanında da rutin hizmetlerin hiçbiri aksatılmadı. Sürgü Spor Kompleksinin yapımında emeği geçen kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Bakanıma ve tüm paydaşlara teşekkür ediyorum” cümlelerini sarf etti.

-"Doğanşehir’de kaliteli bir spor altyapısının sağlandığını, tamamladığını görmekteyiz"

Doğanşehir’e 3 profesyonel saha kazandırıldığının altını çizen Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayhan “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemiz tarafından finans edilen Sürgü Spor Kompleksi ilçemize kazandırılmıştır. Aynı zamanda yapımı tamamlanan Erkenek, Doğanşehir, Sürgü spor sahaları tamamlanmıştır. Doğanşehir ilçemizde profesyonelce maçların yapılabileceği 3 saha var. Hiçbir ilçemizde 3 futbol sahası yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın söylemiş olduğu gibi gelecek ve gençlik adına bu kadar tesisimizin yapılması bizim için her zaman elzemdir. Yapımı tamamlanacak olan diğer tesislerimizle birlikte Doğanşehir’de kaliteli bir spor altyapısının sağlandığını, tamamladığını görmekteyiz. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Sürgü Spor Kompleksinin ihalesinden yapım aşamasına kadar Başkan Gürkan’ın birebir ilgilendiğini belirten Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, “İhale aşamasında ve Sürgü Spor Kompleksinin her türlü aşamasında birebir ilgilenen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan Bey’e ve daire başkanlarına çok teşekkür ediyorum. Yaklaşık 7 ay önce 6 Şubat depreminde kışın en soğuk olduğu dönemde 1 ay geçirdik. MASKİ ve Yol Daire Başkanlığı personelinin ateş yakarak ısındığı çok zor günleri, Büyükşehir Belediyesi personeliyle birlikte geçirdik. Devletimizin yakın şefkatini o zaman yanımızda hissettik. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu desteklerinden dolayı ilçem adına çok teşekkür ediyorum. O şartlardan bugün bu noktalara geldik ve şu anda devletimizin normalleşme adına yapmış olduğu çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Konutlarımız yapılıyor, enkazlar kaldırılıyor. Devletimiz çok büyük çaba sarf ediyor. Bu şartlar altında sosyal tesisler açacak kadar güçlü bir devlet olduğumuza da bugün burada şahit oluyoruz. Sürgü Spor Kompleksi, FİFA standartlarında yapılmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar