SON DAKİKA

Malatya'da 23 Nisan İçin Kimler Mesaj Yayınladı?

Malatya'da 23 Nisan İçin Kimler Mesaj Yayınladı?
A- A+

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 20 Nisan 1920'de açılışının 104. yıldönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak bir kez daha Malatya'da da kutlanıyor. Malatya'da ilk tören 09.00'da Atatürk Anıtı'nda yapılacak ve İl Milli Eğitim Müdürü, anıta çelenk konulacak.

Daha sonra seçilen öğrenciler Vali, Garnizon Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürü makamlarını sembolik olarak devralacaklar. Merkez Spor Salonu'ndaki kutlama töreni ise saat 11.00'de başlayacak.

MESAJLAR.. 

Malatya Valisi Ersin Yazıcı "Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve milli egemenliğimizin tüm dünyaya ilan edilişinin 104. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız; sevginin, barışın ve kardeşliğin temsilcileri olarak bugünlerimizin umudu, yarınlarımızın güvencesidir.  Ulusun, egemenliğini kendi eline aldığı bu mutlu günde, tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkma iradesi içinde görmenin gururu ve huzuru içindeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yarınlarımız olan çocuklarımıza armağan edilen bu anlamlı gün onlara verilen önemin tezahürü olmuş, dünya çocuklarını barış, kardeşlik ve birlik vurgusuyla bir araya getirmiştir. Bu doğrultuda çocuklarımız için şehitlerimizin mirası vatanımızı, en güzel şekilde gelecek nesillere taşımak, çalışarak ve üreterek daha ileriye götürmek ortak gayemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyor, bugünü anlamlandıran ve geleceğimizin teminatı olan tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını kutluyorum." 

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 104. açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “TBMM'nin 23 Nisan 1920'de dünyaya ilan edilmesi yakın tarihimizdeki en büyük atılımlardan, en önemli adımlardan birisidir.” dedi. Fendoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 104. açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında şu ifadeleri kaydetti; “TBMM'nin 23 Nisan 1920'de dünyaya ilan edilmesi yakın tarihimizdeki en büyük atılımlardan, en önemli adımlardan birisidir. Bu tarihten sonra söz ve karar bizzat Türk milletine geçmiştir.  TBMM’nin açılışı; Anadolu’nun kurtuluşunda, Cumhuriyet’imizin kuruluşu ve kurumsal içerik kazanmasında çok önemli görevler üstlenmiştir. TBMM hem Gazi hem de kahramandır.  TBMM Türk milletinin ta kendisi, demokrasinin, milli birliğimizin, istiklal haklarımızın, istikbal haysiyetimizin ebedi güvencesidir.TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kurtuluş ve kuruluş mücadelesini veren kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyor, TBMM'nin 104. açılış yıldönümüyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı yürekten kutluyorum.” 

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Filistin’de yaşanan insanlık dramı ve Gazzeli çocuklara dikkat çeken Ölmeztoprak: “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız vesilesiyle bir kez daha Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde Filistin’deki çocukların durumuna sessiz kalmayacağımızı beyan ediyoruz. Mazlumlara umut olmaya devam ederek başta Gazze’deki masumlar olmak üzere tüm çocukların gözünün yaşının dindiği daha adil bir dünya için mücadele edeceğiz” dedi.  

Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yılına erişmenin heyecanı ve kıvancı içerisinde olduğumuzu belirten AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak yayınladığı mesajda; “Bugün, bir ulusun varoluş mücadelesiyle bağımsızlık yolunda attığı en önemli adımdır; ulusal egemenliğin ve milli iradenin dünyaya haykırıldığı Cumhuriyet tarihimizin dönüm noktasıdır. Türk milletinin kendi kaderini tayin etme kararlılığının en önemli nişanesi olan bugünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocuklara armağan etmiştir. Dünyanın geleceği çocuklarımızın elindedir ve Atatürk, demokrasimizin teminatı Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışında bu bayramı ilan ederek çocuklarımıza daha özgür, demokratik ve adil bir dünya bırakmamız gerektiğine dikkat çekmiştir” dedi.

Filistin’de yaşanan insanlık dramını da hatırlatan Ölmeztoprak mesajında şu satırlara yer verdi:“Tüm dünya çocuklarına hediye olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda maalesef tüm dünyanın gözü önünde Filistin’de çocuklar, çocuk olmanın mutluluğunu yaşayamamaktadır. Gazze’de bir damla suya, bir lokma ekmeğe muhtaç bırakılan çocuklar öldürülmekte, öksüz ve yetim bırakılmaktadır.  Sözde gelişmiş ülkeler buna seyirci kalırken, çocuklara ve mazlumlara yine yüce Türk milleti sahip çıkmaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız vesilesiyle bir kez daha Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde bu zalimliğe sessiz kalmayacağımızı beyan ediyoruz. Mazlumlara umut olmaya devam ederek başta Filistinli masumlar olmak üzere tüm çocukların gözünün yaşının dindiği daha adil bir dünya için mücadele edeceğiz. Tarihi mirasımızı, milli kimliğimizi, ahlaki ve kültürel değerlerimizi yarınlara taşıyacak, dünyanın geleceğine kardeşlik tohumları ekmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle “Egemenlik; kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle temelleri atılan TBMM’nin kuruluş yıl dönümünü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba

 Milletvekili Veli Ağbaba 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada “23 Nisan, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tüm Dünya’ya ilan tarihidir” dedi. 23 Nisan’ın, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın sonunda çağdaş Türkiye’nin kuruluşunun en önemli günü olduğunu kaydeden Veli Ağbaba, “23 Nisan'ın milletin tutsaklık zincirlerini kırarak tarih sahnesine çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gündür. 23 Nisan 1920 tarihi, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tüm Dünya’ya ilan tarihidir.” ifadelerini kullandı. Cumhuriyetin, Türkiye Büyük Millet Meclisi eliyle yürütülmesinin 104. yıl dönümü olan 23 Nisan'ın aynı zamanda ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bütün çocuklara armağan edilen bir bayram olarak kutlandığını belirten Ağbaba; “Türkiye'nin çağdaş uygarlık seviyesine çıkarılabilmesi için en gerçekçi yol cumhuriyetin korunup, kollanması, aynı zamanda, en değerli varlıklarımız çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakmak için çalışmak olmalıdır.  Çocukları yoksullaştıran , onları ucuz iş gücü olarak gören, çarpık bir ekonomi anlayışı sonunda  AKP iktidarının 22 yıllık acı özeti; açlığın pençesinde hayatta kalmaya çalışan, çalışırken yaşamını yitiren işçi çocuklardır. Çocuklara bırakılacak en değerli miras, özgür ve adil bir Türkiye olmalıdır. Onların açlığın, sefaletin, savaşın, şiddetin olmadığı bir dünyada yaşamalarını sağlamak, onlara verilecek en büyük hediyedir'' ifadelerini kullandı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba açıklamasının devamında; “Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran tüm kahramanlarımızı, bu vatanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyor, bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum." ifadelerini kullandı. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er 

Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Er, 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin açıldığını ve ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu ifade ederek, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu 23 Nisan gününün, ilelebet milli tarihin en parlak sayfalarından biri olarak anılacağını söyledi. TBMM'nin bağımsızlık ve egemenliğin, 23 Nisan Çocuk Bayramının ise geleceğin teminatı olan çocukların teminat altına alındığı bir nişane olduğunu ifade eden Başkan Er, "23 Nisan 1920 vatanı, bayrağı, ezanı ve özgürlüğü için yılmadan mücadele eden aziz milletimizin yeniden dirilişinin ve şahlanışının yazıldığı tarihin adıdır. 'Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ şiarıyla kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, tam bağımsızlık hususunda milletimizin her daim dik durduğunun tüm dünyaya ilanı anlamına gelmektedir” dedi. Başkan Er, "Sadece ülkemiz değil tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş olan bu özel bayramda, çocukların ölmediği, yetim ve öksüz kalmadığı daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için insanlık olarak daha çok çalışmalı ve gayret göstermeliyiz. Çocuklarımızın, kendine güvenen, çağın ruhunu anlayan, teknolojiye hâkim, girişimci, ufku ve vizyonu geniş, milli ve manevi değerlerine bağlı, kültür ve medeniyetimizi daha ileri noktalara taşıyacak bireyler olarak yetişmesine büyük özen göstermeliyiz. İnanıyorum ki; çocuklarımız zengin kültürümüzden, bağımsızlık mücadelemizden güç alarak ülkemizi daha da ileri seviyelere götüreceklerdir. Bizlerin de bu yöndeki amacı çocuklarımızın barış, huzur ve kardeşlik dolu bir dünya hayallerini gerçekleştirebilmektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu vatan uğruna canlarını seve seve veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla bir kez daha yâd ediyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı yürekten kutluyorum" sözlerine yer verdi.

Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın 

Başkan Bayram Taşkın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Taşkın yayımladığı açıklamada, “Bu bayramın hedeflediği şekilde, çocukların ölmediği, eğlenerek Mescid-i Aksa’nın avlusunda oyunlar oynayabildiği; gökyüzüne bomba korkusuyla değil, umutla bakabildiği bir dünya istiyoruz” ifadelerini kullandı. Başkan Taşkın mesajında, “Türk milletinin bir asır önceki mücadele azmi ve kararlılığı, günümüzde muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçme hedefiyle verilen çabaların en güçlü ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. 104 yıl önce bu anlamlı günde, demokratik ve bağımsız Türk Devletinin temelleri atıldı ve halk kendi geleceğine kendisinin karar vereceği egemenlik hakkına sahip oldu. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız da tüm dünya çocuklarıyla kardeşçe kutladıkları, insanlığın barış içinde yaşamasını hedefleyen ilk ve tek çocuk bayramına kavuştu. Bu bayramın hedeflediği şekilde çocukların ölmediği, eğlenerek Mescid-i Aksa’nın avlusunda oyunlar oynayabildiği; gökyüzüne bomba korkusuyla değil, umutla bakabildiği bir dünya istiyoruz. Türk milletinin egemenliğini temsil eden, bağımsızlığımızın ve demokrasimizin temel taşı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün hakkının bütün bir ülkeye verildiği bu günde bizlere düşen görev teslim aldığımız bu kutsal emaneti bizden sonraki nesillere en iyi şekilde teslim etmektir. Ülkemizi ve milletimizi tüm dünyada daha da yüksek seviyeye çıkaracak olan evlatlarımızın toplumumuzun her alanındaki ileri atılımlarına öncülük yapacak, kalpleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, görev ve sorumluluklarına yürekten bağlı, düşünceli insanlar olarak yetişmesi en büyük dileğimizdir. Bizler, onların eğitim, sağlık ve mutlulukları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, bayramın milletimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.  

Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr. İlhan Geçit 

Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında; “Bugünümüzün ışığı, geleceğimizin mimarları olan kıymetli çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamak en temel görevimizdir.” dedi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle kutlama mesajı yayınlayarak tüm dünya çocuklarının bayramını kutlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Prof.Dr.İlhan Geçit, “Egemenliğimizin ve istiklalimizin simgesi olan 23 Nisan 1920 önemli günlerimizden biri olup, ilk milli bayramımız ve aynı zamanda dünyanın da ilk ve tek çocuk bayramıdır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı bu günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi çocuklarımıza verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir.

Hayatta bir çocuğun gülümsemesinden daha büyük bir mutluluk yoktur. Çocuklarımız güldüğü zaman, mutlu olduğu zaman biz de güleriz; bütün bir dünya güler. Biz projelerimizle, hizmetlerimizle çocuklarımızı mutlu edecek işlerin imza atmaya çalışıyoruz. Gözlerindeki pırıltıda ülkemizin aydınlık geleceğini gördüğümüz kıymetli çocuklarımıza; barış, sevgi ve adaletin hüküm sürdüğü bir ülkeyi verebilmek en yüce gayemizdir. Ayrım gözetmeksizin; tüm çocuklarımızın araştıran, sorgulayan,  donanımlı bireyler olarak yetişecekleri ortamların sağlanması biz yöneticilerin temel görevidir. Bilim, teknoloji, eğitim, sağlık, spor ve kültür alanlarında dünya ile rekabet edebilen bir Türkiye için durmadan çalışacak, bugünün ışığı geleceğin mimarları olan kıymetli evlatlarımızın daha huzurlu, daha ferah ve barış dolu bir dünyada yaşaması için üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelede emeği geçmiş olan herkesi en derin saygı ve rahmetle anıyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.” dedi.

MHP Malatya İl Başkanı Gökhan Gök 

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı Gökhan Gök, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda; “Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, kutlu varlığıyla ve tarihi haklarıyla oynanmayı reddeden Türk milletinin topyekun ayağa kalktığı bir diriliş madalyası olmuştur. Bu nedenle ne kadar övünsek azdır, yetersizdir.” diyen Başkan Gök’ün mesajının devamı şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de açılması; tarihimizdeki en büyük atılımlardan, en önemli adımlardan birisidir. Bu tarihten sonra söz ve karar bilfiil Türk milletine geçmiştir. Öyle ki meclisimiz, Türk milletinin tam bağımsız yaşama iradesinden doğmuş, esaret ve ezikliğe meydan okuyan tarihi vakarından bir güneş gibi parlamıştı. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeği İlk Meclis’in manevi varlığında tecelli etmiştir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesi meclisimizin ruhunda yeşermiş ve yükselmiştir. Unutmayalım ki, TBMM hem Gazi hem de kahramandır.   Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, kutlu varlığıyla ve tarihi haklarıyla oynanmayı reddeden Türk milletinin topyekun ayağa kalktığı bir diriliş madalyası olmuştur. Bu nedenle ne kadar övünsek azdır, yetersizdir. Unutmayalım ki, hakimiyet havzalarımızdan birer birer çekildiğimiz vahim ve ıstırap dolu tablo içinde, Türk milletinin o dönemdeki en son, en etkili hamlesinin adı Büyük Millet Meclisi’dir. Nihayetinde TBMM; Türk milliyetçiliğinin, millet ve vatan sevdasının millet iradesiyle buluşması, ayrılmamak üzere birleşmesidir. Böylesine özel ve anlamlı bir günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu vesileyle bütün çocuklarımızın ve egemenliğini sonsuza değin edinmiş Yüce Türk milletinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten kutluyorum. Başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; vatanımızın bekası için canlarını seve seve veren muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazi Meclis’imizin açılışının 104. Yılı hepimize kutlu olsun.” 

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin 

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Esnaf ve sanatkar camiası olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin 104. kuruluş yıldönümünün haklı gururunu yaşıyor, coşkuyla kutluyoruz.” dedi.

Keskin’in Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin 104. kuruluş yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı şu şekilde: “Esnaf ve sanatkar camiası olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin 104. kuruluş yıldönümünün haklı gururunu yaşıyor, coşkuyla kutluyoruz. Milli irademizin ve milli egemenliğimizin kalbi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihimizin en önemli dönüm noktasında, umutsuzluğun, yoklukların ve güçlüklerin yaşandığı bir dönemde milletimize kurtuluş ve kuruluş mücadelemizin karargahı olmuştur.  23 Nisan 1920 tarihi bir açılış tarihi değil, emperyalizme karşı bağımsızlığımızın zafer imzasıdır. Esnaf ve sanatkar camiası olarak; dün olduğu gibi, bugün ve yarında millet egemenliğine dayanan demokrasimize ve cumhuriyetimize, milli kurumlarımıza her şartta sahip çıkacaktır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kurtuluş ve kuruluş mücadelesi kahramanlarımızı, tüm aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.”

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı şu şekilde;Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 104. yıl dönümünü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı büyük bir gurur ve kıvançla kutladığımız bu güzel günde; tüm vatandaşlarımızın ve yarının büyükleri çocuklarımızın sevincini ve coşkusunu paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum.

23 Nisan 1920, ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ sözünden hareketle ecdadımızın birlik ve beraberlikten ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler verdiği, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma adına Milli İradeyi hâkim kılıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirdiği ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı tarihtir. 

Büyük Önder Atatürk’ün ülkemiz ve tüm dünya çocuklarına armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”, insanların barış ve huzur içinde yaşayacakları bir dünyanın oluşması umudunun, minik yürekler aracılığıyla tüm insanlığa verilen en anlamlı mesajıdır.

Gelecek nesillerin çağın gereklerine uygun bir şekilde eğitim almaları, kendilerini her alanda geliştirmeleri için büyük bir gayret içindeyiz. İnanıyorum ki; sorumluluklarının bilincinde, Ülkesini ve Milletini seven, ufku geniş, büyük düşünen, bilim ve teknolojiye hakim, milli ve manevi değerlerimize bağlı bir nesil yetişmektedir. Bütün çabamız çocuklarımıza daha iyi, daha mutlu ve müreffeh bir gelecek bırakabilmek içindir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, milletimizin ve bu günü anlamlı kılan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları 

Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şube Başkanı Yunus Millioğulları "Gazi Meclis’in açılışının 104. yılında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na yeni koşullar ve taze umutlarla ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramımız kutlu olsun! 31 Mart 2024 Yerel Seçim sonuçları, son yıllarda büyük yaralar alıp nefessiz kalan demokrasimize ve Laik Cumhuriyetimize can soluğu olmuş, neredeyse yok edilen Hukuk Devletimizin, katledilen Laik Bilimsel Eğitim Sistemimizin, krizden krize sürüklenen ekonomimizin, derde deva olmaktan çıkarılan Sağlık Sistemimizin, tarumar edilen demografik yapımızın, kısacası devletimizin; kuruluş ayarlarına

dönmesi, Üniter Ulus Devlet yapısının onarılması ve yeniden “Laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti” olması yolunda ulusumuzu umutlandırmıştır. Bu umudun iktidara talip siyasi kadrolar tarafından heba edilmemesi, güçlendirilerek genel seçim sandıklarına yansımasının sağlanması için ciddi bir onarım programı hazırlanıp kamuoyuna sunulması ve genel seçimlere kadar etraflıca anlatılarak seçmenin ikna edilmesi yaşamsal önemdedir. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu onarım programının içermesi gerektiğini düşündüğümüz temel esasları ilgililerin dikkatine sunmayı ve milletimizle paylaşmayı varlık nedenimizin gereği sayıyoruz. Bu program; Büyük Atatürk ve Kemalist Devrimcilerin devletimizi kurarken hamuruna kattıkları Namus Mayası’nın eksilmesine izin verilmeyeceğini, Türkiye’nin Vaşington’dan, Brüksel’den, Pensilvanya’dan, Menzil’den, İsmailağa’dan, Beştepe’den değil TBMM’den yönetileceğini, Ulusumun en değerli kazanımı olan Anadolu’nun binlerce yıllık kültürel birikimi ile bütünleşmiş Laik Cumhuriyet Kültürü’nün titizlikle korunup geliştirileceğini, Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.” tanımı ve “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü” ilkesiyle yaşama geçirilen Üniter Ulus Devletimizin vazgeçilmez olduğunu, emperyalizmin Mikro Milliyetçilik ve Mezhepçilik tuzaklarına düşülmeyeceğini, federasyon özlemlerine güç veren arayışlara itibar edilmeyeceğini, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının siyasi beklentilerle ya da para karşılığı satılmayacağını, Türkiye’nin sınırlarını koruyamayan, milyonlarca sözde sığınmacının elini kolunu sallayarak doluşmasını seyreden bir devlet olmayacağını, Kuvvetler Ayrılığı ilkesinden ve yargı bağımsızlığından milim sapılmayacağını, “Tek Adam” yönetimi anlayışına son verileceğini, Demokrasinin olmazsa olmazının laiklik olduğu gerçeğinden asla ayrılınmayacağını, Okula, adliyeye ve kışlaya siyaset sokulmasına göz yumulmayacağını, Devrim Yasalarının uygulanacağını, hemen tamamı batı emperyalizminin etki ajanı işlevi gören tarikat - cemaat yapılanmalarını “Sivil Toplum Örgütü” olarak niteleyip meşrulaştıran ve kamu olanakları ile besleyen çağ, akıl ve yasa dışı anlayışların devlet yönetiminde yer bulmasına olanak tanınmayacağını, “Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirmek üzere yeniden laik, bilimsel, parasız ve ulaşılabilir bir Eğitim Sistemi yaratılacağını, 12 yıl kesintisiz temel eğitimin ve tüm öğrencilere en az bir yabancı dil öğretilmesinin esas alınacağını, eğitimi dinselleştiren, okullarımıza imam sokan uygulamalara hemen son verileceğini, Gençlerimizin geleceklerini yurt dışında arama çaresizliğinden kurtarılacağını, Hastaneyi ticarethane, hastayı müşteri, sağlık çalışanını köle sayma sapkınlığına son verilerek yeniden Koruyucu Tıp öncelikli Toplumcu Kamusal bir Sağlık Sistemi kurulacağını, 1. Basamak sağlık hizmetlerinin ücretsiz olacağını, ilaç, aşı ve tıbbi malzeme üretiminde ulusal kaynaklara yönelineceğini, Ulusumuzun 1961 Anayasası’nı esas alan demokratik ve özgürlükçü bir Anayasaya kavuşturulacağını, siyasi partiler ve seçim yasalarının ivedilikle demokratikleştirileceğini, “Paramızı Pul, Yurttaşımızı Kul” eden Neoliberal Ekonomi politikalarının terk edileceğini, yüksek teknolojili ürün üretimini ve dış satımını önceleyen, 4 Denge Teorisi (Bütçe, Gelir-Gider, Dış Ticaret, Kamu-Özel Sektör Dengeleri) esaslı Kemalist Karma Üretim Ekonomisi’ne dönüleceğini, Dış Politikanın “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesi ve bölge merkezli, karşılıklılık esaslı Kemalist felsefeyle yürütüleceğini, Bölgemizi kana bulayan ve 21. yüzyılın Sevr’i olan BOP’a geçit verilmeyeceğini, “Geçici sığınmacı” tanımı ile sulandırılan, “mazlum din kardeşlerimiz” söylemiyle meşrulaştırılmaya, akıl dışı “ırkçılık” suçlamalarıyla sislenmeye çalışılan ve yeni bir emperyal saldırı olduğu açık olan ne idüğü belli milyonlarla tarumar edilen demografik yapımızın hızla onarılacağını, Kadınımızın; insan olarak eşitliği temelinde, çalışma hayatında ve sosyal yaşamın her alanında özgürce yer almasının önündeki her türlü engelin kaldırılacağını, “Kadına şiddet”, “Çocuk gelin” ve benzeri çağ dışı deyişlerin hayatımızdan çıkarılacağını, Ordumuzun siyasetin etkisinden arındırılacağını, yeniden komuta bütünlüğünün sağlanacağını ve kendi sağlık, eğitim, yargı ve terfi sitemlerine sahip kılınacağını, Basın özgürlüğünün çağdaş evrensel normlarla düzenleneceğini, basın organları sahiplerinin tek işlerinin basın olmasının sağlanacağını, Sanat ve sanatçı üzerinde hiçbir baskı ve sansür uygulamasının söz konusu olmayacağını, dünya kültür mirasının yaratıcıları olan sanatçıların “ışığı alnında ilk hisseden” değerler olarak yüceltileceğini, Örgütlü Toplum olmanın hedef alınacağını, demokratik kitle örgütlerini güçlendirecek koşulların yaratılacağını, Ulaşımın demir ve havayolu öncelikli olarak geliştirileceğini, yıllardır ihmal edilen deniz ulaşımına önem verileceğini,İnsan Hakları ve Kadın Erkek Eşitliği gibi, hayvan haklarının ve doğanın korunmasının da devlet güvencesine alınacağını, Enerji dahil tüm stratejik alanlardaki dışa bağımlılığımızın en kısa sürede sonlandırılmasına çalışılacağını, sularımız, madenlerimiz, ormanlarımız, çevremiz başta olmak üzere yer altı ve yer üstü kaynaklarımıza sahip çıkılacağını, Çalışma yaşamından banka ve sigorta sistemine, turizmden spora, emekli ve yaşlılarımızdan engelli yurttaşlarımıza her alanda uygulanacak akılcı politikalarla insanlarımızın huzur ve güven içinde yaşayacakları bir ülke yaratma çabasının aralıksız sürdürüleceğini, Ez cümle, dünyanın en bereketli topraklarında, dünyanın en özverili, en çalışkan, en vatansever halkını açlığa mahkûm eden bu düzenin değiştirileceğini mutlaka belirtmelidir."

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar