SON DAKİKA

Malatya’da Büyük Zaferin 100. Yılı Coşkusu

A- A+

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü Malatya’da düzenlene çeşitli törenlerle kutlandı.

-Atatürk Anıtı Önü…

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü için ilk tören Atatürk Anıtı’nın önünde düzenlendi. Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumunun ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Şahin Anıt Şeref Defterine günün anlam ve önemini belirten bir yazı yazdı.

Vali Şahin, Anıt Şeref Defterine; “Aziz Atatürk, Yüce Türk milletini tarih sahnesinden tamamen silmek üzere Anadolu’yu canavarca işgale girişen 20. yüzyıl haçlı ordularına karşı önderliğinizde verilen istiklal mücadelesini zaferle neticelendiren o destansı gün olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. yıldönümünde manevi huzurunuzda gururla, coşkuyla ve heyecanla bir araya gelmiş bulunuyoruz.

İstiklal ve istikbal mücadelesinde; Samsun’dan yaktığınız meşale; Amasya’da, Erzurum’da, Sivas’ta insanımızın yüreğini ve zihnini aydınlatmıştır.  Açtığınız sancak altında küllerinden yeniden doğarcasına kenetlenen milletimiz gösterdiğiniz hedefe canını siper ederek korkusuzca yürümüştür.  Kütahya’dan, Afyon’dan, Sakarya’dan düşmanı söküp atmış; nihayetinde Büyük Taarruz ile 30 Ağustos 1922’de kesin bir zafere ulaşmış ve düşmanı vatandan süpürerek İzmir’den denize dökmüştür.

Dünya tarihinde benzeri olmayan bir mücadele sonunda kazanılmış bu şerefli zafer, kurduğunuz Cumhuriyet ile taçlanmış yepyeni bir Türk Devleti olarak günümüze uzanmıştır.

Bizlere emanet bıraktığınız bu kutlu devleti, bin yıllık dev bir çınarın yenilenmiş bir filizi olarak görüyor, her türlü iç ve dış düşmana karşı üzerine titreyerek ilelebet payidar kılmaya canla başla gayret ediyoruz.  Atalarımız Mete Han’ın, Alparslan’ın, Fatih’in, Sultan Süleyman’ın ve siz büyük Atatürk’ün gelecek nesillere canından can katarak bıraktığı aziz vatanımızı, bayrağımızı ve mukaddes değerlerimizi ebediyete kadar korumak asli vazifemiz olacaktır.  Yüce Türk milletinin şan ve şerefini tescil eden 30 Ağustos Zafer Bayramı ve şanlı ordumuzun Türk Silahlı Kuvvetleri Gününü kutluyor, başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; canını vatan uğruna feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla yâd ediyor, saygılarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun.” ifadelerini yazdı.

-Valilik makamı, tebrik töreni

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından ikinci tören Valilik Makamında gerçekleşti. Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan birlikte askeri ve mülki erkânın bayram tebriklerini kabul etti. Tebrik törenine MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’da katıldı.

-Geçit Töreni 15 Temmuz

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü geçit töreni 15 Temmuz Millet Meydanı’nda yapıldı.  Törene Vali Hulusi Şahin, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 7. Ana jet Üs Komutanı Albay Zeki Koltukoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Müzeyyen Yıldırımoğlu, Malatya Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ömer Mete, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Baro Başkanı Onur Demez, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Ercan Altın, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Tören Vali Şahin, Garnizon Komutanı ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Tuncay Altuğ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan askeri araç ile halkın bayramını kutlaması ile başladı.

İstiklal Marşının okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü mesajının okunmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri adına, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Muhabere Binbaşı Güven Eraslan yaptı. Binbaşı Güven Eraslan, “30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zaferin 100.yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz.  Asil Türk Milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 100 yıl önce bugün, kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle, yeniden dirilerek, topyekün bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır.” Dedi.

Törende  Malatya Lisesi Öğrencisi Ali Hüseyin Ünverdi, “Akdeniz’e” adlı şiiri, yine aynı okul öğrencisi Ceren Varol, ise “30 Ağustos” adlı şiiri okudular. Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Folklor ekibinin gösterisinin ardından, program resmi geçit töreni ile sona erdi.

Geçit töreni esnasında Kara Havacılık Alay Komutanlığı tarafından 3 helikopter ile törene katılanların selamlandı uçuş gerçekleştirildi.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar