SON DAKİKA

“Malatya'da en önemli sorun belirsizlik, nitelikli göç veriliyor”

MAGİNDER Başkanı Salih Karademir, “Malatya’da şuanda inşaatın metrekaresi 20 bin TL’den aşağıya yapılmaz. Yerinde dönüşüm için verilecek olan kredi ile vatandaş inşaatının ancak yüzde 40’ını yapabilir. Deprem bölgesi olunması nedeniyle birde Türkiye’deki enflasyonun üzerinde artı bir enflasyon var." dedi.

“Malatya'da en önemli sorun belirsizlik, nitelikli göç veriliyor”
A- A+

Malatya Girişimci İş İnsanları Derneği (MAGİNDER) Başkanı Salih Karademir, “Malatya’da en önemli sorun, belirsizliktir. Kimse, neyin ne olacağını bilmiyor. Hiç kimse bir şey bilmiyor. Belirsizlik nedeniyle Malatya’da çok önemli bir nitelikli göç var, bu Malatya için ileride çok önemli sorun ve sıkıntılara neden olacak” dedi.

ERTV’de Gazeteci Hülya Kaya’nın konuğu olan MAGİNDER Başkanı Salih Karademir, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

-“İmkanı olanlar çocuklarının eğitimi için başka şehirlere yerleşmeye başladılar”

MAGİNDER Başkanı Salih Karademir, “Malatya’da zaman geçtikçe sorunlar giderek büyüyor. Malatya’da değişen tek şey bu. Kısmen bazı küçük çaplı düzelmeler var, genel anlamda Malatya’nın sorunları büyüyerek devam ediyor, bu da sizi iş dünyası olarak soru işaretlerine, tedirginliğe sokuyor. Ağustos ayında meydana gelen artçı depremler Malatyalıları iyice zor durum soktu ve insanların kafasını karıştırdı. Tekrardan bir göç olayı oluştu. İmkanı olanlar çocuklarının eğitimi için başka şehirlere yerleşmeye başladılar. Bu durum Malatya için önemli bir sıkıntı.” İfadelerini kaydetti.

-“Belirsizlik nedeniyle Malatya’da çok önemli bir nitelikli göç var”

Karademir, “Malatya’da en önemli sorun, belirsizliktir. Kimse, neyin ne olacağını bilmiyor. Hiç kimse bir şey bilmiyor. Bir amaç olur, o amaç doğrultusunda program yapılır, ona göre çalışma yürütülür. Malatya’da halen koordinasyon eksikliği var, küskünlükler var, kırgınlıklar var, kendi reklamının peşinde olanlar var. Malatya’da birlik olmadığı sürece sorunlar giderek büyüyecek ve insanlar umutsuzluğa kapılıyor. Her vatandaş için geçerli, herkese umut verilmeli. Umutsuzluk ve belirsizlik olunca Malatya nitelikli insan göçü veriyor.  Belirsizlik nedeniyle Malatya’da çok önemli bir nitelikli göç var, bu Malatya için ileride çok önemli sorun ve sıkıntılara neden olacak. Burada en önemli görev Milletvekillerine düşüyor. Malatya halkı seçimde tercihini yaparak hükümete güçlü bir destek verdi. Milletvekillerinin belirsizliği ortadan kaldıracak tüm sorunlara çözüm getirmesi gerekiyor.” diye konuştu.

-“ilgili tüm yöneticilerin sorunların çözümü için harekete geçmesi gerekiyor”

Organize Sanayi Bölgelerinde çok sayıda fabrikanın kendi işçi ve personeli için konteyner kentler kurarak artı maliyetlerle, rakipleriyle rekabet etmeye çalıştıklarını belirten MAGİNDER Başkanı Salih Karademir, “Şartlar ne kadar kötüye gitse de, biz Malatya’da kalacağız ve memleketimizi terk etmeyeceğiz. Ama artık sorumlu ve ilgili tüm yöneticilerin sorunların çözümü için harekete geçmesi gerekiyor. Malatya’nın bir düzene oturması lazım. Türkiye’de Adliye binası olmayan tek il biziz. Deprem olmuş halen biz onun ihalesiyle uğraşıyoruz” dedi.

-“Müteahhitler Malatya’yı terk etmeye başladılar”

Karademir şunları söyledi,  “Malatya’da şuanda inşaatın metrekaresi 20 bin TL’den aşağıya yapılmaz. Yerinde dönüşüm için verilecek olan kredi ile vatandaş inşaatının ancak yüzde 40’ını yapabilir. Deprem bölgesi olunması nedeniyle birde Türkiye’deki enflasyonun üzerinde artı bir enflasyon var. Birim malzemeleri aldı başını gidiyor, örneğin diğer bölgelerde bir malzeme 10 lira ise, bu malzeme Malatya’da 15 lira. İşçi ve eleman sıkıntı yaşanıyor. Diğer bölgelerde bir eleman 15 liraya çalıştırılıyorsa, biz Malatya’da aynı işi 30 liraya yaptıramıyoruz. Yüksek kiralar maliyet hesaplarını arttırıyor. Malatya’da ekstra bir enflasyon var. Malatya’da şu anda metrekaresini 20 bin TL’nin aşağısına inşaat yapmak çok zor. O yüzden vatandaşımız baya zorlanacak. Vatandaşımız yerinde dönüşüm için verilecek kredi için faydalansa bile o kredi ile evini yapamayacaktır. Müteahhitlerde böyle bir sorunu gördükleri için Malatya’dan çekilmeye, başka kentlerde yatırım ve proje yapmaya başladılar.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar