SON DAKİKA

Malatya'da kiraz dalında kalıyor, üretici işçi bulamıyor...

BU MEMLEKETTE İŞSİZLİK Mİ VAR?... Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, "Depremden dolayı insanlarımız şehir dışına çıkınca büyük ölçüde işçi sorunu yaşamaktayız. Çalıştırmak için sadece 2 işçi bulabildik. Bin liradan aşağı yevmiyeyle işçi bulamıyoruz" dedi.

Malatya'da kiraz dalında kalıyor,  üretici işçi bulamıyor...
A- A+

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde kendine özgü tadı ve aromasıyla dikkat çeken ve ‘dalbastı’ olarak adlandırılan kirazın hasadına başlandı, ancak günülğü bin TL'den işçi bulunamıyor. 

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, bu sene mevsimin kiraz meyvesinin istediği şekilde geçtiğini ifade ederek, bin tonun üzerinde bir rekolte beklediklerini kaydetti.

En büyük sıkıntılarının çalıştıracak işçileri bulamamak olduğunu belirten Solmaz, “Depremden dolayı insanlarımız şehir dışına çıkınca büyük ölçüde işçi sorunu yaşamaktayız. Çalıştırmak için sadece 2 işçi bulabildik. Bin liradan aşağı yevmiyeyle işçi bulamıyoruz. Dolayısıyla bu maliyeti çok yükseltiyor. Geçen seneye göre bu yıl kirazımızın kilosunun 50-60 TL’ye gitmesi gerekiyordu ki hem işçiliği karşılasın hem de üreticinin yüzü gülsün. Kirazın belirli bir zamanı var. Siyahlaştıktan sonra raf ömrü çok kısalıyor. Kirazı derdiğinizde aynı gün ve saatte tüketmeniz lazım. Onu da tüketemeyeceğimize göre dalda kalma ihtimali çok yüksek” diye konuştu.

Solmaz, DSİ’nin Malatya’da sulama sistemini zamanında yetiştiremediğinibelirterek şöyle devam etti, "Kanala su verilmedi hala kanalda su yoktur. Bundan dolayı da çiftçilerimiz çok mağdur oldu. Bu durum ürünün kalitesini yüzde 60-70 düşürdü. Bununda büyük ölçüde çiftçimize zararı oldu. Deprem öncesinde defalarca sulama kanallarının kontrol edilmesini söyledik. Hiç kontrol edilmemiş ki şu anda da kanallara su verilmiyor. Bunun mağduriyetini de çiftçi yaşamaktadır. Sulama parası alınacağı zaman çiftçi zor durumda bırakılıyor, avukatlık ve icralık oluyor. Bu paraları aldıkları halde çiftçiye bakmayıp, mağdur etmenin ne anlamı var? Çiftçi devletine ve üretime katkı sağlamak istiyor ama bizi kimse anlamadı.”

Kiraz meyvesinin yapraklarının da değerli olduğunu ve bu yaprağında ihraç edilidğini anlatan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz,  “Depremden dolayı bu yıl kirazın yaprağından da faydalanamadık. Her yıl tonlarca kiraz yaprağı toplanarak ihracata bile gidiyordu. Bu sene her yönüyle deprem çiftçimizi mağdur etti” şeklinde dert yandı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar