SON DAKİKA

Malatyalı 2 profesör depremzedeler için gelerek, sıcak çorba yapıp, yemek dağıtıyorlar

A- A+

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş- Pazarcık merkezli 7,7 ve Kahramanmaraş- Ekinözü, Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki depremlerden büyük çapta etkilenen Malatya’da yaraların sarılması için il dışında bulunan Malatyalılar büyük destek ve katkı sunarken, bazı Malatyalılarda bizzat kente gelerek organizasyonlarda görev alıyorlar. Malatyalı akademisyenler Prof. Dr. Ramazan Özdemir ve Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu birlikte depremzedelere hizmet veriyorlar, birlikte çorba yapıp, yemek dağıtıyorlar. 

Malatya’da Doğa Cadde AVM Otoparkında kurulan çadırlarda ve otoparkta araçlarında kalan depremzedelere Malatya-Pütürgeli hayırsever iş insanı Mehmet Duman kapılarını açarak 24 saat hizmet verdiriyor. Depremzedelere 3 öğün sıcak yemek verilirken, ihtiyaç duyulan malzeme dağıtımı gerçekleştiriliyor. Pütürge ve Doğanyol Eğitim Vakfı’da yardım koordinasyonunu burada yürütüyor. 

Malatyalı akademisyenler Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir ve Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Doğa Cadde AVM Otoparkında kurulan çadır kentte ve yardım merkezinde görev alarak, Malatyalılara hizmet sunuyorlar. Birlikte çorba yapan Özdemir ve Akkoyunlu, aynı zamanda yemek dağıtımını da yaparak, Malatyalılarla bir arada bulunuyorlar. 

-“Bu ömür boyu unutulacak bir olay değil”

Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, “Memleket burası, vatan burası. ‘Yıkılmış dediler’, yıkılmadı, dedik, buradayız ve Allah’ın izni ile ayağa kaldıracağız. Hep beraberiz. Deprem gecesi normal bir deprem zannettik. Fakat Yeni Camii ile ilgili görüntüler gelince, açıkçası yıkıldık. İstasyon Caddesini gezerken, çocukluğumda ve gençliğimde benim gezdiğim ve anılarımın olduğu caddeler. Aslında yıkılan binalar ile birlikte bizimde anılarımız yıkıldı. Bu ömür boyu unutulacak bir olay değil. Büyük bir felaket yaşadık ve bu felaketi hep beraber Türkiye olarak birlikte aşacağız” ifadelerini kaydetti. 

-“ Hiçbir şey yapamazsak bile hemşehrilerimizin yanında olmak istedik”

Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı’nın da Malatya’da yardım dağıtımını da koordine eden Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “Yetiştiğimiz, büyüdüğümüz, emek verdiğimiz şehirdeyiz ve çok üzgünüz. Allah ülkemize ve milletimize yardım etsin. Tarihte görülmemiş çok büyük bir deprem. Hiçbir şey yapamazsak bile hemşehrilerimize bir nebzede olsa, ‘Biz yanınızdayız’ demek için buraya geldik. Büyük şeyler yapamayız, ama insanlarımıza burada olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Değerli iş insanımız Sayın Mehmet Duman burayı bize açtı ve burada hemşehrilerimize 24 saat hizmet veriyoruz. Yaralar derin, ama devletimiz güçlüdür. Allah’ın izniyle bu büyük felaketin altından kısa sürede kalkarız, yeterki inanalım. Zor mu zor, sıkıntılı mı, sıkıntılı.  Allah daha büyük sıkıntılar vermesin. Şu anda en büyük sıkıntı barınma ve ısınma sıkıntısı. Bunlarında kısa sürede çözüleceğine inanıyorum, Yeterki biz birlik ve beraberlik içinde olalım.” dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar