SON DAKİKA

Malatyalılara robotik cerrahi hizmeti

Malatyalılara robotik cerrahi hizmeti
A- A+

NASA tarafından uzaydaki astronotları ameliyat etmek amacıyla üretilen robotik cerrahi teknolojisi Malatyalı hastalar içinde hizmete sunuldu. Özel Gözde Hastanelerinde görevli Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Soylu, “Robotik cerrahini prostat kanserinde yaygın olarak kullanıyoruz” dedi.

Özel Gözde Hastanelerinde görevli Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Soylu, Robotik Cerrahi ile çok önemli mesafe alındığını belirterek, “Robotik cerrahi uzaya gönderilen astronotların uzaktan bir ameliyat ihtiyacı olduğunda cerrahların onlara ameliyat edebilmesine olanak sağlaması için bir Amerikan üniversitesi ve NASA tarafından geliştirilmiş bir teknoloji. 1997 yılında kullanılmaya başlamış, 2000 yılında da FDA onayı ile yani   Amerika Gıda ve İlaç Dairesi onay alarak tüm dünyada kullanılmaya başlanan bir cerrahi yöntem.” dedi.

Prof. Dr. Soylu, “En yaygın olarak üroloji bu yöntemi kullanmakta. Özellikle prostat kanseri alanlarında biz bunu sıklıkla tercih ediyoruz. İdrar kesesi, mesane kanseri ameliyatlarında, böbreğin tümörlerinde, özellikle böbreğin bir kısmında alınması gereken cerrahilerde, yine böbrek çıkışındaki darlıklarda ürolojide yaygın olarak kullanılmakta. Genel cerrahide, kadın doğumda, kalp-damar cerrahisinde  ve bazı branşlarda da kullanılabilmektedir.  Robotik cerrahi yaklaşık 16 kat büyütme sağladığı için cerrahin çok hassas yerde çok iyi görüntü almasını sağlıyor. Çok hassas işleri kolaylaştırıyor. Cerrah çok uzun ameliyatlarda konsolda oturduğu için çok fazla yorulmuyor. Cerrahin elinde titremesinden kaynaklanan robot tarafından engellenerek hastaya yansıtılmıyor.  Robotik cerrahi ile ameliyat olanların hastanede kalış süreleri daha az. Kanama bu ameliyatlarda daha az.” şeklinde bilgi verdi.

Prof. Dr. Soylu, “Biz prostat kanserinde yaygın olarak kullanıyoruz. İdrar tutma ve cinsel kontrolların korunması da açık cerrahiye göre daha iyi olmakta. Çok hassas cerrahilerin yapılmasını, çok hassas yerlerin dikilmesini sağlamasında çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.  Robotik cerrahide gerçekten çok deneyimli bir ekibe sahibiz.” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar