SON DAKİKA

Malatya'nın 100. Yıla Yakışacak Projesi

Geçmişte verilen imar izin ve düzenlemeleri ile yemyeşil alan ve bahçelerin beton yığınlarına dönüştürüldüğü Karakavak ve Tecde arasında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan döneminde başlatılan 100. Yıl Kent Parkındaki çalışmalar sürdürülüyor.

Malatya'nın 100. Yıla Yakışacak Projesi
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Tecde Mahallesi Altın Kayısı Bulvarı üzerinde bulunan yaklaşık 300 bin metrekarelik alana yapılan 100. Yıl Kent Parkında çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor. 

Park, Malatya’nın doğal peyzajını yansıtan huzurlu bir açık hava fikrinden yola çıkılarak, projelendirildi.  Ayrıca 100.Yıl Kent Parkında eko-eğlence, kültürel, sportif ve sosyal aktiveler ile eğitim, doğadan öğrenme, sağlıklı yaşam alanları gibi ortamlar sağlanarak, vatandaşların hizmetine sunulacak. 

Cumhuriyetin 100. yılına ithafen adı 100. Yıl Kent Parkı olan proje, Malatya Büyükşehir Belediyesinin kendi imkânları ve kaynaklarıyla yapılıyor. Öte yandan proje içerisinde biyolojik gölet, bitkisel renk ve koku bahçeleriyle birlikte tıbbi ve aromatik bahçeler, endemik bitkiler, bisiklet yolları, yürüyüş yollarıyla birlikte çocuk ve yetişkinler için eğlence alanlarının yanı sıra birçok etkinliğin yapılacağı alanlar bulunuyor. 

Büyükşehir Belediyesinin ‘Yeşil Belediyecilik’ anlayışıyla hayata geçirmeyi planladığı 100. Yıl Parkının, vatandaşı doğa ile buluşturan, aktif yaşam ve sosyalleşme gereksinimlerini karşılayan, gerektiğinde afet toplanma alanı olarak da kullanılabilen, Malatya’nın simgesel yeşil alanı olması amaçlanıyor. 

PROJEDE 250 BİN ADET BİTKİ BULUNUYOR 

Malatya’daki yeşil alanların artırılması noktasında hayata geçirilen projede büyüklü ve küçüklü olmak üzere yapraklı ağaçlar, ibreli ağaçlar, çalılar, otsu bitki/ prennial çiçekler, tıbbı ve aromatik bitkiler, sarmaşık bitkiler olmak üzere 250 bin adet bitki bulunuyor.

 TOPLAM PROJE ALANI 300 BİN METREKARE

Bünyesinde yaklaşık 150 yapıyı barındıran ve toplam proje alanının 300 bin metrekare olduğu 100. Yıl Parkı içerisinde bulunan mekânlar ve alanların bilgileri ise şu şekilde:

“Yeşil alan 170 bin metrekare, biyolojik gölet 20 bin 50 metrekare, bisiklet yolu 2 bin metre, yürüyüş yolu 3 bin 850 metrekare, çocuk oyun alanları 8 bin 500 metrekare,  su deposu 2 adet 700 ton, restoran binası (belediyeye ait) bin 412 metrekare, idari bina 102 metrekare, permakültür binası 388 metrekare, çocuk kulübü 188 metrekare, zabıta binası 176 metrekare, depo 164 metrekare, 3 adet WC 210 metrekare, 2 adet büfe 25 metrekare, sera alanı 163 metrekare, otopark (365 araç), kaykay parkı bin 780 metrekare, etkinlik alanı 3 bin 363 metrekare, renk ve koku bahçesi bin 32 metrekare, tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi bin 63 metrekare, bitki tüneli 116 metre, gül bahçeleri 296 metrekare, lavanta aksı 602 metre, endemik bitkiler 533 metrekare.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar