SON DAKİKA

“Malatya'nın çalışmasını yaptık, Cumhurbaşkanımıza arz ettik”

“Malatya'nın çalışmasını yaptık, Cumhurbaşkanımıza arz ettik”
A- A+

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, birtakım ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya geldi. Ziyareti kapsamında Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret eden Bakan Özhaseki, deprem sürecinde Malatya’da devam eden ve bundan sonra yapılacak olan çalışmalar ile ilgili bir görüşme gerçekleştirdi. 

Bakan Özhaseki’yi makamında ağırlayan Başkan Gürkan, Özhaseki’ye Malatyalı vatandaşların taleplerini ileterek, Malatya’nın son durumu hakkında istişarelerde bulundu. Görüşmenin ardından Başkan Gürkan, Bakan Özhaseki’ye çeşitli hediyeler takdim etti. Akabinde Bakan Özhaseki, ‘şeref defterini’ imzaladı. 

Deprem bölgesi ziyaretleri kapsamında Malatya’ya gelen Bakan Özhaseki, depremlerde iş yerleri yıkılan esnaflar için Emlak Konut’un, Malatya Büyükşehir Belediyesinin yer tahsisi yaptığı ve Büyükşehir Belediyesinin yanında bulunan 338 geçici prefabrik iş yerlerini de ziyaret etti. Burada çalışan esnaflarla bir süre görüşen Bakan Özhaseki, esnaflara bol kazançlar dileyerek, yeni iş yerlerinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Ayrıca Bakan Özhaseki, 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerde kalıcı konut ve iş yerlerini de süratle tamamlayarak vatandaşları mağdur etmeyeceklerini belirtti. 

Bakan Özhaseki’yi Malatya’da ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Başkan Gürkan, Malatya’da depremin izlerinin silinmesi noktasında gerekli çalışmaların devam ettiğini söyledi. Devlet, millet el ele vererek depremin yaralarının sarılacağını ifade eden Başkan Gürkan, Malatya’nın imarı ve ihyası noktasında da çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini vurguladı.

PLANLAMA ÇALIŞMASI TOPLANTISI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Toplantı Salonunda ‘Planlama Çalışması Toplantısı’ gerçekleştirildi. 

Gerçekleştirilen toplantı sırasında bir konuşma yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “6 Şubat’ta vuku bulan Kahramanmaraş merkezli depremlerden, Malatya ağır bir şekilde etkilenmiştir. Geçen gün sizlerin bizi davet ettiği toplantıya icabet ettik. Oradaki ifademizde de olduğu gibi şehrimizin yerinde dönüşümü ve yerinde dönüşüm yapan insanlara sizler orada çok pratik bir çözüm yolu getirdiniz. Kişilere aynı TOKİ’lerde olduğu gibi yerinde dönüşümü sağlayacak müteahhit firmalara verilmesi noktasında da ifadeleriniz bizi ziyadesiyle memnun etmiştir.” ifadelerine yer verdi. 

Malatya Valisi Hulusi Şahin de konuşmasında, “Malatya’daki bu büyük yükü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremle ilgili tüm yaralarımızın sarılmasında baş rol üstlendi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bizim yaralarımıza merhem olan temel çözüm odağımızdı. Bundan sonraki süreçte de şehrimizi yeniden inşa ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ana rol üstlenecektir” dedi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de toplantı sırasında yaptığı konuşmada, “Şehirdeki hayatın canlanması ve özellikle şehir merkezinde yıkıntı olan yerlerde bir an önce eski canlılığın sağlanabilmesi amacıyla yerinde dönüşüm meselesini de gündeme getiriyoruz. Bunun dışında birtakım değişik formülleri de gündeme getireceğiz. Malatya’da bu konuyu ilgili arkadaşlarla istişare edeceğiz ve bir neticeye bağlayacağız. Nihayetinde biz bakanlık olarak çalışmalarımızı yaptık. Kabinede Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz ettik. Malatya’mızda, Adıyaman’ımızda, Hatay’ımızda, Kahramanmaraş’ımızda bu düşündüğümüz formülleri ifade edeceğiz. En geç bir hafta içerisinde yeni önerilerimizi milletimizle paylaşacağız. Allah böylesine afetlerden milletimizi korusun. Bundan sonraki süreçte tedbirler kapsamında yeni yasalar da yapacağız” dedi.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar