SON DAKİKA

Malatya'nın en büyük milliyetçisi benim

Malatya'nın en büyük milliyetçisi benim
A- A+

1 Mart’ta yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Veli Ağbaba, Malatya’da parti il binası önünde partililerle bir araya geldi.

CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen mitingde konuşan Ağbaba, “Elimi değil, gövdemi taşın altına koymak, Malatya’yı ayağa kaldırmak için geldim” ifadesini kullandı.

“MALATYA’NIN SESİNİ TÜRKİYE’YE DUYURDUM”

Ağbaba, “Malatya’nın sahibi olduğunu hem pandemi hem de depremde gösterdik. Birileri Ankara’dakiler üzülür diye Malatya’da sanki deprem yokmuş gibi davrandılar. AFAD bile “Malatya az hasarlı illerin başında geliyor, ödemeler Elazığ’dan yapılacak” dediler. Bunu söyleyenlerin sadece gözleri değil yürekleri de kör. Malatya’ya yerle bir olmuş, yok olmuş adeta tarlaya dönmüş hala Malatya’da birileri deprem yokmuş gibi davranıyorlar. Malatya’nın nasıl yerle bir olduğunu Türkiye’ye duyurdum” şeklinde konuştu. 

“MALATYA’NIN EN BÜYÜK MİLLİYETÇİSİ BENİM”

“Malatya’nın evladıyım, aşığıyım, milliyetçisiyim” diyen Ağbaba, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Milliyetçiliği yerli yersiz kullananlar olabiliyor. Ama şunu iddiayla söylüyorum; benden daha büyük Malatya milliyetçisi Malatya’da yok. Benden daha büyük Malatya’yı seven, Malatya milliyetçisi yok. Hodri meydan diyorum; bunu siyasetçilere, kenti yönetenlere, yıllardan beri Malatya’nın ekmeğini yiyenlere söylüyorum. Malatya’daki siyasiler içerisinde Malatya’nın en büyük milliyetçisi Veli Ağbaba’dır. Milliyetçilik öyle lafla olmaz. Milliyetçilik, kentin hakkı yenildiğinde hakkını yiyenlerin yakasından tutmakla olur. Milliyetçilik, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Malatya’yı konuşmakla olur. Milliyetçilik, Malatya’nın değerlerini tartıştırmamakla olur.”

İLK VAADİNİ AÇIKLADI

Ağbaba, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Milliyetçilik kendi değerlerini savunmakla olur. İlk vaadim; depremden sonra Malatya’yı ayağa kaldıracağız ama sağcı, solcu, muhafazakâr, ülkücü herkesin yüzünü güldüren kim var Kemal Sunal, İlyas Salman var. Bu kente ciddi bir Kemal Sunal Kültür Merkezi yapmak benim boynumun borcu olacak. Başka memlekete nasip olmaz bu kadar yiğit insanı yetiştiren il. O değerlerin hepsine sahip çıkacağız. Bizim gönlümüz aşkla dolu, bu memleketi gülistan yapacağız.”

“HERKESİN BELEDİYE BAŞKANI OLACAĞIM”

Yakasındaki CHP rozetini çıkarıp, CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız’a veren Ağbaba, “Bu depremde kim ayrım yaptıysa ona lanet olsun. Bugün bir iddia ile yola çıkıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekiliyim, her kademede görev yaptım, onur duyuyorum. Yakamda CHP rozeti var, bugün bu rozeti çıkaracağım ve herkesin belediye başkanı olacağım. Malatya’da sadece bir gurubun değil tüm Malatya’nın belediye başkanı olacağıma namusum, şerefim üzerine söz veriyorum” dedi.

“BEN MALATYA’NIN ADAYIYIM”

Veli Ağbaba, pandemi ve depremde Malatya için çalıştığını ifade ederek, “Partim yoktu, Malatya’nın milletvekiliydim. Ekmek, su dağıtırken, geçmiş olsun derken bir kişi “Ayım yaptın” derse utanırım. Bir büyük yıkımla karşı karşıya kaldık. İkinci depremde enkazın altında kalmaktan son anda kurtuldum. Birebir hep birlikte depremi yaşadık. Büyük acı, felaket yaşadık. İlk günden itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 150 bin ekmek getirttim. Elazığ’dan, Tunceli’den ve çevre illerden pastane ve dükkânları açtırdım. Ateşin başında ısınmaya çalışan, su ve ekmek bulamayan hemşerilerimin yanında oldum. Türkiye’deki tüm belediyelerin imkânlarını Malatya’ya aktarmaya çalıştım. Tüm belediyelerimizin imkânlarını Malatya’ya getirmeye çalıştım. Malatya’nın nasıl bir yıkıma uğradığını da Türkiye’ye göstermeye çalıştım. Malatya, ilçeleri ve beldeleri yok olmuştu. Şehir tarlaya dönüştü ama birileri görmezden, duymazdan geldi. Bir Türkiye’ye duyurmaya çalıştık. Malatya adeta tarla durumunda ve hala bir adım atılabilmiş değil. Ben bir partinin adayı değilim; Malatya’nın adayıyım. Ben, Malatya ittifakının adayıyım” diye konuştu.

“MALATYA’DA HIRSIZLIK VE GÜVENLİK PROBLEMİ VAR”

Malatya’nın depremde büyük yıkım yaşadığını dile getiren Ağbaba, “Kentimiz yok olmuş durumda, Türkiye’nin en temiz havasına sahipti, beşinci kirli havası oldu. Depremde doğru yönetim olmadığı için birde asbest tehlikesiyle karşı karşıya kaldık. Hala yıkılmayan binalar, kaldırılmayan enkaz, temeli atılmayan evler, iş yeri teslim edilemeyen esnaf, kontrolsüz yıkılan binalar var. Malatya’da ev yok, kiralar 5-6 kat arttı. İnsanların başlarını sokabilecekleri ev yok. Konteynerlerde sorun yaşanıyor, 117 bin kişi hala konteynerlerde yaşıyor. Ciddi bir yönetim boşluğu nedeniyle çocuklarımız ve gençlerimiz uyuşturucu ile karşı karşıya. Malatya’da büyük bir hırsızlık, güvenlik problemi var. Bu kenti yönetenler ne yapıyor? “Bu kentin sahibi yok” deniliyor, aslına bu kenti yönetenlerin sahibi yok. Kent ciddi bir hırsızlık ve güvenlik problemiyle karşı karşıya kaldı. Allah nasip eder belediye başkanı olursam; bu sorunları çözmek için gerekirse yaka tutacağım, gerekirse bağıracağım bu meseleyi çözeceğim” ifadelerine yer verdi.

“HER YERE EŞİT HİZMET ETMEK İÇİN GELİYORUM”

Ağbaba, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Buraya kavga etmek ya da nefret tohumları ekmek için gelmiyorum. Ben buraya hoşgörü tohumları ekmek, bir Malatya’yı barıştırmak için geliyorum. Malatya’nın Yeşiltepe’siyle Bostanbaşı’sını, Cemal Gürsel’iyle Zafer Mahallesi’ni aynı koşullarda yaşatmak için geliyorum. Çeveyolu altı, fakir fukara ayrımını bitirmek için geliyorum. Her yere eşit hizmet vermek için geliyorum. Zenginlerin değil fakirlerin belediye başkanı olmak için geliyorum.”

“AKRABAMI İŞE ALIRSAM BENDEN NAMUSSUZU, AHLAKSIZI YOK”

Malatya’nın artık güzel işlerle anılacağını kaydeden Ağbaba, “Buraya gelirken bir belediye işçisiyle karşılaştım; “Sen göreve gelirsen bizi işten ataca mısın?” diye sordu. Çalışanların hepsi akrabam. Eğer Veli Ağbaba yarın belediye başkanı olur, bir akrabamı işe alırsam benden namussuzu yok. Bir tane akrabamı belediyenin kapısından geçirirsem benden ahlaksızı yok. O belediyede birilerinin yakını, akrabası diye istihdam etmeyeceğiz. En yoksulunu, evinde ekmeği olmayanı ilk olarak işe alacağız. Belediyeyi akraba cumhuriyeti olmaktan kurtaracağız. Artık Malatya belediyeleri kötü işlerle anılmayacak. Örneğin dünyaya model olmuş gri pasaport ile anılmayacak. Yeşilyurt Belediyesi dünyaya model oldu. “Avrupa Türklere vize vermiyor” diyorlar, beyefendi çözümü bulmuş. Pasaportu veriyor ama giden gelmiyor. Bu tür kötü anılmaları yok edeceğiz. Malatya kötülükle değil güzellik, iyilik, namusuyla, dürüstlükle anılır. Konut yapıyor, millet belediyeye güveniyor gidip ev alıyor ama yıkılıyor. Bunların hepsini bitireceğiz” dedi.

“ŞATAFA SON VERECEĞİZ”

Şatafata ve gösterişe son vereceklerini kaydeden Ağbaba, “Şatafata son vereceğiz. Bu memleketi bir gurubun eline teslim edenlerden hesap soracağız” diye konuştu.

Ağbaba, bütün okullarda çocuklara ücretsiz su ve süt desteği ile burs vereceklerini söyledi.

Veli Ağbaba, emeklilere her ay destek vereceklerini ifade ederek, tarımı destekleyeceklerini ifade etti.

Ağbaba, Malatya ekonominin can damarı olan kayısıya da destek vereceklerini belirtti. 

 Esnafa da sahip çıkacaklarını dile getiren Ağbaba, Malatya’da hiçbir esnafın sahipsiz kalmayacağını söyledi.

“HERKES MUTLU OLACAK”

Veli Ağbaba, Malatya’yı hiçbir ayrım yapmadan yöneteceklerini, kentte herkesin mutlu olacağını söyledi.

Ağbaba, “Depremden sonra en büyük sorun uzman işçi bulunamıyor. Belediye olarak istihdam ofisleri kuracağız. Her gencimizi meslek sahibi yapacağız. Mülakatı göreve geldiğimizde kaldıracağız. Hak eden işe girecek” ifadelerini kullandı.

Veli Ağbaba,  “Birileri gibi aday olunca Malatya’ya gelenlerden değilim. Bu kentte doğdum, büyüdüm, yaşadım, burada öleceğim. Ben bu kente aşığım. Kenti aşkla seviyorum. Malatya’nın her karışını seviyorum. Burada herkes var çünkü burası Malatya ittifakı.”


“BU KENTİN DEĞERLERİNİ BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKMEYECEĞİZ”

Malatya’da çok sorun ve sıkıntı olduğunu dile getiren Ağbaba, “Malatya’yı Malatyalılarla yöneteceğiz. Haksızlıklar var, bunları çözeceğiz. Öğrenciler okula gidemiyor çünkü bodrum katlarda eğitim görüyorlar. Bu kentte hak etmeyene sosyal yardım verilmeyecek, fakir fukaraya verilen sosyal yardım en az beş kat artacak. Bu kentin değerlerini birilerine peşkeş çekmeyeceğiz. Bu kenti tekrar zenginleştireceğiz, kimse yoksulluk çekmeyecek” diye konuştu.

Ağbaba, Malatya’da hiçbir ayrımın olmayacağını ifade ederek, “Bir uzun yola çıkıyoruz. Umutsuzluğa kapılmayın. Malatya’dan gidenlere sesleniyorum; bu İl sadece Doğunun değil Türkiye’nin en güzel ve mutlu kenti olacak” dedi.

Ağbaba, gece gündüz çalışıp Malatya’yı ayağa kaldıracağının sözünü verdi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar