SON DAKİKA

“Malatya'nın Maddi Kayıpları Tahmin Edilenden Daha Fazla”

“Malatya'nın Maddi Kayıpları Tahmin Edilenden Daha Fazla”
A- A+

Malatya’da incelemelerde bulunan Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu,  “Şunu içtenlikle söyle bilirim ki bu gördüğümüz manzara gerçekten Malatya için çok üzücü. Bölgede gördüğümüz durum bize Malatya’nın maddi kayıplarının tahmin edilenden çok fazla olduğunu gösteriyor. Şehrin yeniden ayağa kalkması için bizlerle birlikte tüm yönetim ve siyasi kadrolarının da caba sarf etmesi ve birlik beraberlik içinde olmamız gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

6 Şubat depremleri sonrasında Malatya’da faaliyette bulunan Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası üyelerinin durumunu görmek ve onların sorunlarına çözüm bulmak üzere Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, TÜRMOB Genel Sekreteri Yahya Arıkan ve İstanbul SMMMO Başkanı Erol Demirel, Malatya’ya geldi.

TÜRMOB Heyeti, Malatya SMMMO Başkanı Serdar Böke ve yönetim kurulu üyeleri, önceki dönem Malatya SMMM Oda Başkanı Yeminli Mali Müşavir M. Bahadır Altaş ve Nuh Boyraz ile çok sayıda meslek mensubu tarafından karşılandı.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu  ve beraberindeki heyet Yakınca bölgesi Ankara yolu üzerinde bulunan Mali Müşavirler Konteyner İş merkezinde Malatya SMMMO üyeleri ile bir araya gelen 

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu , “Değerli meslektaşlarım öncelikle aranızda olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Depremin ilk gününden itibaren hep sizlerin yanında olmaya gayret sarf ettik. Malatya ya depremin ilk günlerinde de gelmiştik tabi kış günüydü. Sizler ile bir araya gelme imkanımız olmadı fakat biz hep Serdar başkan ile o günden beri neler yapabiliri görüştük ve güzel bir dayanışma örneği göstererek en iyisini yapmaya çalıştık. Çalışma ortamının oluşturulmasında bu alan güzel bir yer olmuş. Bu konuda Serdar başkanı ve oda yöneticileri çok emek verdiler. Bugün bir nebzede de yüzümüz gülse de acımızdan dolayı içimiz kan ağlıyor. Depremden dolayı kayıplarımız var kaybettiklerimize Allahtan rahmet ve sizlere başsağlığı ve sabır diliyorum.” dedi. 

-“Ankara’dan Malatya ve Kahramanmaraş için olumsuz görüş beyan ediliyor”

Kartaloğlu şunları söyledi, “Deprem unutuluyor, ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz bu acılar unutulmasın diye ciddi bir çaba içindeyiz. Yönetici kademesi ve siyasiler özellikle bürokraside unutmasın diye geçtiğimiz hafta deprem bölgesi ile ilgili bir kalkınma eylem planı oluşturduk ve yetkililer ulaştırdık bu kalkınma modelinin takipçisi olacağız. Bu konuda ilk temelin atılması konusunda verdiği emek ve destekleri içinde Bahadır Altaş Başkanımıza teşekkür ederiz. Mücbir sebep halinin uzatılması için çaba sarf etmekteyiz. Fakat üzülerek belirtmek isterim ki Ankara’dan Malatya ve Kahramanmaraş için olumsuz görüş beyan ediliyor. Bu konuda çok zorlanıyoruz Öncelikli beklentimiz mücbir sebebin uzatılmasıdır. Bizim siyasi ve bürokrasi ile yapmış olduğumuz tüm görüşmelerdeki ilk gündem maddemiz deprem bölgesinin sorunlarıdır. Meslek örgütü olarak biz deprem ile ilgili ilk günden bugüne kadar maddi ve manevi desteklerimizin yanında işyerlerini kaybeden meslek mensupları için büro ihtiyaçlarının karşılanması içinde her türlü gayreti göstermekteyiz. Bugün için ihtiyaç duyduğunuz malzemeler hazırlandı ve en kısa sürede sizlere ulaştırılacaktır. Tekrar geçmiş olsun Allah bir daha ülkemize ve bizlere böyle bir felaket ve acı yaşatmasın.”

-TÜRMOB  Genel Başkanına Teşekkür 

Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Serdar Böke ise konuşmasında “Depremin ilk gününden itibaren her zaman yanımızda olan genel başkanımıza, genel sekreterimize ve İstanbul oda başkanımız şahsında tüm oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler ile her zaman irtibat halinde oldular sorunlarımıza duyarsız kalmadılar. Depremin ilk haftasında sayın genel başkanımız yine gelmişti, bugün tekrar aramızda ve bizlere destek için buradalar. Ben sizlerin huzurunda sayın genel başkanımıza, sayın genel sekreterimize ve İstanbul oda başkanımıza tekrar hoş geldiniz diyorum.” dedi 

-Malatya’nın Maddi Kayıpları Görünenden Çok Daha Fazla”

Malatya da ki Mali Müşavirler için hazırlanan Konteyner İş merkezinde incelemelerde bulunduktan sonra Malatya SMMMO Oda başkanı Serdar Böke ve yönetim kurulu üyeleri şehirde incelemeler yapan TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Malatya’nın maddi kayıplarının tahmin edilenden çok fazla olduğunu gördüklerini ifade etti.

Kartaloğlu “Şunu içtenlikle söyle bilirim ki bu gördüğümüz manzara gerçekten Malatya için çok üzücü. Bölgede gördüğümüz durum bize Malatya’nın maddi kayıplarının tahmin edilenden çok fazla olduğunu gösteriyor. Şehrin yeniden ayağa kalkması için bizlerle birlikte tüm yönetim ve siyasi kadrolarının da caba sarf etmesi ve birlik beraberlik içinde olmamız gerekiyor. Depremin açtığı yaraları ve yaptığı tahribatı yerinde görmeden ve bizzat burada yaşayanlarla istişare etmeden çözüm üretemeyiz.  Bu konuda hepimiz bir destek içinde olmayız. İstihdam teşviklerinden barınma sorununa kadar ticari hayatın canlanması için hep birlikte caba sarf etmeliyiz. İllerde odalarımız ve meslek mensuplarımızla birlikte TÜRMOB olarak biz buna hazırız.” dedi

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

13 yorum yapılmış

 • Hülya (4 hafta önce)
  Mücbir sebebin uzatılmaması demek Malatya’da herşeyin yoluna girdiği anlamına gelir. Hala yıkımlar bitmemişken normale dönmüş algısı oluşturuluyorsa bunun sorumluları milletvekillerimizin durumu Ankara’ya çok farklı gösterdiği sonucu çıkıyor. Ama seçimlerden sonra Malatyanın gösterilmeyen sorunları sıkıntıları olduğu gün yüzüne çıkacaktır. Umarım geç kalınmadan haklı taleplerimiz karşılık bulup gereken yapılır
  0
  0
  Yanıtla
 • Serdar Böke (1 ay önce)
  İlimiz Malatya da Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebebin uzatılmayacak olması halinde depremden büyük bir maddi yıkımla çıkan ve hala ekonomik olarak bir düzlüğe çıkamayan ticari hayatımız için telafisi olmayacak sıkıntılar doğuracaktır. Bu konuda ticaretle uğraşanlarımızın bağlı oldukları Tso, esnaf odaları ve diğer meslek odalarının hassasiyet göstererek kamuoyu yaratmaları yararlı olacaktır. Malatya da halkına siyaseten hizmet etmek isteyen siyasi temsilcilerin ve özellikle millet vekillerinin de duyarlı olmaları ileride kendilerinin yararına olacaktır. Saygılarımla.
  0
  0
  Yanıtla
 • ozkan (1 ay önce)
  sahipsiz malatya
  %100
  %0
  Yanıtla
 • AKS44 (1 ay önce)
  MÜCBİR SEBEP UZATILMAZSA ÇOK BÜYÜK SORUNLAR ÇIKACAK.ÖDEMELER VE BEYANLARIN DOĞRU OLMASI İÇİN MUHAKKAK UZATILMALIDIR
  %100
  %0
  Yanıtla
 • ADEM (1 ay önce)
  Ağır hasarlı binalar yıkılmamış yıkılanlar kaldırılmamış her yer toz kir içinde ile esnaflar bu ortamda çalışmak zorunda kaldıkları gibi Kış geldi işler düşecek kazançlar azalacaktır niye yüklü bir vergi şle karşı karşıya kalmaları hiç adaletli olmaz.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • İbrahim (1 ay önce)
  Arada bir artçılarin korkuttuğu, elektrik kesintileri, internet kesintileri, şehir içindeki yıkım çalışmaları vs vs sebeplerin olduğu şehirde mücbir sebebi uzatmamak bu şehirden hiç bir haberinizin olmadığı ve bu şehri umursamadığınız apaçık ortada. Ayağa kalkmamiza değil, üzerimize basarak görmezden gelmeye devam edin.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Münire Nalan Gültek (1 ay önce)
  6 Şubat 2023 depreminden etkilenen Malatya ili Mali Müşavir meslek mensubu olarak mali takvim işlemlerimizi,depremden bugüne kadar mecburen şehir dışında, uzaktan yapmaya çalışanlardan bir meslek mensubuyum.Bizim de aynı depremin etkileneni olmamız neticesinde, tüm Malatyalı meslektaşlarımızın ortak görüşü olarak Hatay ve Adıyaman illeri kadar etkilenen Malatya ilimizin de beyan ve ödeme sürelerinin uzatılması kapsamına alınmasını önemle talep ediyor, şimdiden teşekkür ediyorum.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Seher Kamer (1 ay önce)
  Mücbir sebebin uzatılması şart. Calışma alanları yeni verildi . henüz yerleşemedik. Beyanname verme süreleri mutlaka uzatılmalı
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Celild (1 ay önce)
  Memleket ayağa kalktı biz içindeyiz göremiyoruz demek ki. Ankara'-dan iyi görünüyor sanırım. Biz bir Ankara'-ya gitsek mi?
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Hüseyin pekdaş (1 ay önce)
  İlimiz Malatya da halen yıkımlar devam ederken mücbir sehep uzatılmaması ihtimali anlaşılır değil halen meslek mensuplarını bırakın esnafa daha yeni yeni sistemini oturtmaya çalışırken evrak teminin de zorlanacaktır. Mücbir sebep kapsamında bulunan 4 il ve 2 ilçede ayrım yapmaksızın tekrar uzatılmalıdır.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • abuzer (1 ay önce)
  nerde bu memleketin %70 küsür oy alan belediyesi millet vekilleri. klimamız yok takmaya geliyor belediyemiz diyor ki ihtiyacımız yok biz hallederiz. 10. ayda zahmet edip iş yeri verilmiş belediye su için haraç kesiyor resmen saatine kadar takılı, yıkılı iş yerimizin aboneliği duruyor niye yeni kayıt alıp 3000 küsür tl para isteniyor? mücbir sebep niye malatyada uzatılmıyor biz deprem görmedik mi nasıl yetişecek 9 aylık iş ?
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Sinan (1 ay önce)
  Mücbir sebep Malatya ve Kahramanmaraş illerinide kapsayacak şekilde uzatılmalıdır. Sadece Adıyaman ve Hatay illerini kapsayacak uzatma kararı ilimizde mağduriyetler oluşturacaktır. Bunu görmek için bu şehre gelip 1 gün kalmak yeterlidir.
  %100
  %0
  Yanıtla
 • MALİ MÜŞAVİR 44 (1 ay önce)
  MALİ MÜŞAVİRLER OLARAK TÜM SEKTÖRLER GİBİ BİZLER DE ETKİLENDİK. VE HALA YARALARIMIZI SARMAYA ÇALIŞIYORUZ BU ÇALIŞMALAR İÇERİSİNDE FİRMALARIMIZIN İŞLERİNİ DE İHMAL ETMEMEYE VE DEVLETE YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ. ANCAK KOŞULLAR HİÇ DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL VE AĞIR ŞARTLAR ALTINDAYIZ. BU KAPSAMDA UZATILAN MÜCBİR SEBEP KOŞULLARININ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMESİ VE MAKUL BİR SÜRE KADAR TEKRAR UZATILMASI DOĞRU OLACAKTIR. ŞİMDİDEN ANLAYIŞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ
  %100
  %0
  Yanıtla
Çok okunanlar