SON DAKİKA

Malatya'ya bakan değil, sanki eski Türkiye'nin generalleri geliyor!..

Malatya'ya Tarım Bakanı gelmiş, ama bakanın programında deprem bölgesindeki tarım sektörü ile ilgili tarım STK ile istişare yoktur, dert dinleme yoktur. Bu mu Yeni Türkiye'nin vizyonu?

Malatya'ya bakan değil, sanki eski Türkiye'nin generalleri geliyor!..
A- A+

Burhan KARADUMAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir sivil anayasadan bahsediyor, ancak Malatya’ya gelen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyesi bakanlar eski Türkiye alışkanlıklarını temsil eden generaller gibi program yapıyorlar. Bakanlar sivil değil, resmi hareket ediyorlar. 

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AK Parti, “Yeni Türkiye” vizyonunu ve programını ortaya koyuyor, ama Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Üyesi bakanlar, halen eski Türkiye kafasındaki bakanlar gibi, halktan ve sivil toplumdan kopuk bir gündemle hareket ediyorlar.  Malatya’daki örnekler tamda buna müsait. 

***

Bakanlar Malatya’ya geliyor, ama kendi bakanlıklarının çalışma alanlarıyla ilgili hiçbir STK temsilcisi ve yöneticisi ile görüşmüyorlar, programlarına dahil etmiyorlar. Bakanlar, havaalanı, valilik, büyükşehir, AK Parti teşkilatı dörtgeninde, iki- üç tane içi boş ziyaret programları ile deprem bölgesindeki halkın derdini dinlemiş gibi yapıp gidiyorlar. Resmi hizmete mahsus bir program profili. 

***

AK Parti İl teşkilatı ise halktan topuk, sivil programlardan yoksun ziyaretler için ise sesini çıkartmıyor. Oysa; yerel seçimler var. Bir önceki yerel seçimde AK Parti’nin kalesi gibi görünen 2 ilçe halkı, partinin Malatya’daki siyasetçilerine yüksek sesle tepkilerini sandığa yansıtarak AK Parti adaylarına oy vermemişti. Akçadağ ve Arapgir’den ders alınmamış.  Siyasette hiçbir şey çantada keklik değildir, siyasette 24 saatte her şey değişebilir, kuralını unutmayınız. 

***

Bugün Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Malatya’da Programında bir tane mesleki STK ile görüşme yoktur. Programında var olan istişare toplantısına ise TSO, ESOB, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları, Malatya Tarım Platformu, sulama birlikleri,  tarım kooperatifleri, tarımsal üretim birlikleri davet bile edilmemiş. Peki sayın bakan siz kimi dinlemeye geldiniz? Sayın Bakanın programına sadece bazı STK temsilcileri Büyükbaş Hayvan Dağıtım törenine davet edilmiş. Sayın bakana İRAN KAYISISININ GETİRİLİP MALATYA KAYISISI diye satıldığını anlatacak olan STK’lardır. Eğer AK Parti il teşkilatı, AK Partili yöneticiler, milletvekilleri bu işin peşine düşmüş olsalardı zaten İRAN KAYISISI Malatya’ya sokulmazdı. Onlar mı Malatya’nın derdini anlatacaklar?

***

Besici, kasap, üretici, yetiştirici derdini Tarım Bakanına değil de gidip kime anlatacak?

Sütünü satamayan üreticiyi uzaylılar mı gelip dinlesin? 

Kayısıdaki problemleri kilimci yada dokumacılar mı gidip anlatacak? 

***

Tarım Bakanının Malatya programında Tarım sektörü ile ilgili STK’lar yoktur. Hani siz sivil anayasadan bahsediyordunuz, daha sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelmekten korkuyorsunuz, mesleki sivil toplum kurtuluşları ile bir arada bulunmaktan, onları dinlemekten korkuyorsunuz, kaçıyorsunuz.  Kendiniz sivil olamıyorsunuz, sivil anayasayı nasıl yapacaksınız? 

***

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan sivil anayasayı gündeme getirdi, ama sanırım önce kabinedeki bakanların sivil olması gerekiyor. Çünkü bakanlar Malatya’ya eski Türkiye’den kalma generaller gibi gelip gidiyorlar. 

Yazık bunca emeğe, bunca güvene, bunca beklentiye. Yazık ediyorlar milletin umutlarına.

***

General Bakanların ziyaretlerine Malatya medyası da büyük oranda davet edilmiyor, programlar gönderilmiyor. Sadece AJANSLAR bilgilendiriliyor.

***

TARIM VE ORMAN BAKANI İBRAHİM YUMAKLI MALATYA PROGRAMI 

09.30 - Valilik Ziyareti (Basın Açıklaması) / Yer: Valilik 

10.00 - İstişare Toplantısı / DKMP 15. Bölge Müdürlüğü 

12.18 - Cuma Namazı / Yer: Sümer Camii 

13.00 - Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ziyareti / Yer: İnönü Caddesi 

14.30 - Büyükbaş Hayvan Dağıtımı ve Tigem Ziyareti / Yer: Akçadağ 

16.00 - AK Parti İl Başkanlığı Ziyareti / Yer: Emeksiz Caddesi 

17.00 - Genç Çiftçiler Buluşması Yer: Malatya Yeşilyurt TKDK Destekli Tavuk Üretim Çiftliği

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar