SON DAKİKA

MTÜ'de yakıt skandalı soruşturuluyor

MTÜ'de yakıt skandalı soruşturuluyor
A- A+

MTÜ'de yakıt skandalı soruşturuluyor

Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nda (YİKOB) görev yaparken ‘Mal varlığının kaynağını izah edememesi’ nedeniyle ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası alan ve Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Rektörü Aysun Bay Karabulut tarafından üniversiteye alınıp önce Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı, ardından ise  Genel Sekreter yapılan ve Mayıs 2022’de YÖK soruşturması nedeniyle görevden alınan Ömer Akkuş’un hakkında başlatılan bir başka soruşturmada özel kullanımında olan araçta, üniversitenin yakıtını kullanma iddiası ile soruşturma açıldığı bildirildi. Aynı iddia Rektör Aysun Bay Karabulut içinde gündeme gelmişti.

-70 milyonluk ihaleyi alan firma aracı tahsis etmiş, yakıtta devlet bütçesinden…. 

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık'ın kız kardeşi olan ve hakkında ablasının siyasi konumu nedeniyle işlem yapılamadığı, kaynağını bir türlü açıklayamadığı ‘hızla zenginleşme’ dahil tüm skandallarının bu nedenle 'cezasız' kaldığı öne sürülen Rektör Aysun Bay Karabulut’un, Malatya Valiliğinin de kendisini resmi bir yazıyla uyardığı “bozuk sicili” nedeniyle hukuken atanamayacak olduğu halde, önce milyonlarca liralık ihaleleri yapan Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı, ardından ise genel sekreter olarak atadığı  ve geçtiğimiz Mayıs ayında görevden alınan Maden Mühendisi Ömer Akkuş için YÖK tarafından yeni bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Buna göre;  maliyeti 3 yıl önce 70 milyon TL olan Yeşilyurt Kampüs ihalesini kazanan firma tarafından Ömer Akkuş’un özel kullanımına tahsis edildiği ileri sürülen lüks aracın yakıt giderinin üniversite bütçesinden karşılandığı iddia ediliyor. İddialar üzerine YÖK tarafından başlatılan idari soruşturma nedeniyle Ömer Akkuş’un ifade verdiği öğrenildi.

MTÜ'de YÖK soruşturması nedeniyle görevden alınan Ömer Akkuş’un hakkında başlatılan bir başka soruşturmada özel kullanımında olan araçta, üniversitenin yakıtını kullanma iddiası ile soruşturma açıldığı bildirildi. Aynı iddia Rektör Aysun Bay Karabulut içinde gündeme gelmişti.

-Rektör ile kocasının kara kutusu  

Daha önce Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nda şube müdür vekilliği görevinde de bulunan, daha sonra geçtiği MTÜ  camiasında 'rektör ve üniversiteyi hiçbir yetkisi olmadığı halde fiilen yönetmeye kalkışan kocası Ercan Karabulut'un kara kutusu' diye de tanımlanan Ömer Akkuş, YİKOB'da iken hakkındaki bazı iddialar nedeniyle soruşturmaya uğradı.

Edindiği mal varlığı ile kazancı arasında dengesizlik olan, mal varlığı beyanında bulunmayan ve mal varlığındaki artışın sebebini izah edemeyen Ömer Akkuş'a, Süleyman Kamçı’nın Malatya Valiliği döneminde Malatya Valiliği İl İdare Kurulu tarafından, 13 Mart 2016 tarihinde kademe ilerleme cezası verildi.

Mal varlığındaki artışın kaynağını izah edemediği için ceza alan Ömer Akkuş, bir süre sonra YİKOB'dan yeni kurulan ve rektörlüğüne Aysun Bay Karabulut'un getirildiği Malatya Turgut Özal Üniversitesi'ne geçiş yaptı.

Aysun Bay Karabulut, Ömer Akkuş’u önce, yeni bir üniversite olması nedeniyle birçok inşaat projesinin ihale ve yapım sürecini yöneten Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığına vekaleten, daha sonra ise asaleten atandı.  Ekim 2021'de ise üniversiteye Genel Sekreter olarak atanan Ömer Akkuş'u, YÖK’te başlatılan soruşturmalar nedeniyle rektör,  Mayıs 2022'de, genel sekreterlik ve daire başkanlığı görevlerinden almak  zorunda kalmıştı.

-Rektör hakkında da..  

‘Mal varlığının kaynağını izah edememesi’ nedeniyle ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası alan Ömer Akkuş’u önce daire başkanı, ardından ise genel sekreter olarak atayan Rektör Aysun Bay Karabulut kendisi hakkında kamuoyuna yansıyan hızlı zenginleşme, yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları için Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) tarafından başlatılan soruşturmaların sonucu merakla bekleniyor.

Rektör Aysun Bay Karabulut, rektör olarak atandıktan 2.5 yıl içinde Ankara’nın ve İzmir’in lüks sitelerinde süper lüks 2 tane villa sahibi olduğuna dair kamuoyuna tapu kayıtları yansımış ve rektör bu iddiaları yalanlamamıştı.  Rektör Karabulut’un üçüncü villasını da Malatya’da aldığı iddiası da kamuoyuna yansımıştı, ancak Rektör Karabulut bu iddiayı da yalanlamadı. Yine rektörün özel araçlarının yakıtının üniversitenin hesabından karşılandığı iddiaları da gündeme gelmiş, buna ilişkin belgeler kamuoyuna yansımıştı.

YÖK tarafından, hakkındaki iddialar nedeniyle soruşturma yapıldığı bilinen Aysun Bay Karabulut'a da, rektörlüğe yeniden atanmasını engelleyecek bir cezanın verilmesinin öngörüldüğü, ancak bunun yine ablasının siyasi koruması ve baskıları nedeniyle işleme konulamadığı iddiaları da bulunuyor.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar